• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

2 Kasım 1963 - Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon'da açıldı.

Suskun

V.I.P
V.I.P
800px-KTU.jpg

1955 yılında Trabzon milletvekillerinden Mustafa Reşit Tarakçıoğlu ve arkadaşlarınca Trabzon'da “Karadeniz Teknik Üniversitesi” adıyla, “bilimsel üretimin yanında, hizmet vereceği geniş bölgenin araştirma merkezi ve laboratuarı” olacak yeni bir yükseköğretim kurumu kurulması için bir kanun teklifi hazırlanmıştır. Bu teklif, TBMM'nin 20 Mayıs 1955 günkü toplantısında 6594 sayılı Karadeniz Teknik Üniversitesi kuruluş kanunu olarak kabul edilmiştir.Karadeniz Teknik Üniversitesi İstanbul,Ankara ve İzmir dışında kurulan ilk, Türkiye'nin ise 5. en eski üniversitesi olmuştur.

-Karadeniz Teknik Üniversitesi Dönemi (1955-1983):

Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne 19 Eylül 1963 tarih ve 336 sayılı kanunla Rektörlük ve Fakülte kadroları verilmiş; böylece Temel Bilimler, İnşaat-Mimarlık, Makine-Elektrik ve Orman Fakülteleri kurulmuştur.
Karadeniz Teknik Üniversitesi, kuruluşundan yaklaşık 8,5 yıl sonra 2 Aralık 1963'te Trabzon'un Maşatlık mevkiindeki bir ilkokul binasında öğretime başlamış, daha sonra bu okulun yanına yapılan bir ortaokula, 1967'de ise Bostancı Köyü sınırları içinde yer alan şimdiki üniversite kampusuna taşınmıştır.
İnşaat-Mimarlık Fakültesinin ilk öğrencileri, iki yıl Temel Bilimler Fakültesi'nce İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi desteğiyle yürütülen ortak bir program uyarınca öğrenim görmüşler; 1965 yılında teknik kadroların oluşmaya başlamasıyla İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık Bölümlerinden birini seçerek 5 yıllık bir öğretim sürecinin ardından 1967–1968 öğretim yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin Yüksek Mühendis ve Yüksek Mühendis Mimar diplomalı ilk mezunlarını oluşturmuşlardır.
4936 sayılı kanuna bağlı oldugu 1963–1973 döneminde 5 yıl öğrenim süreli olan Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin öğrenim süresi, 1973'de çıkarılan 1750 sayılı Üniversiteler Kanunu ile 4 yıla indirilmiştir.

-Karadeniz Üniversitesi Dönemi (1983-1987):

Yükseköğretim, 1981’de çıkarılan 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile akademik, kurumsal ve idari yönden yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Bu kanunla ülkemizdeki tüm yükseköğretim kurumları Yükseköğretim Kurulu (YÖK) çatısı altında toplanmış, akademiler üniversitelere, eğitim enstitüleri eğitim fakültelerine dönüştürülmüş ve konservatuvarlar ile meslek yüksekokulları üniversitelere bağlanmıştır.
Bu düzenlemelerle birlikte Karadeniz Bölgesinin Ünye'den Hopa'ya kadar olan bölümündeki tüm Enstitü ve Yüksek Okullar ile Karadeniz Teknik Üniversitesi tek bir üniversite çatısı altında toplanmış ve Trabzon'da Karadeniz Üniversitesi kurulmuştur.
"Karadeniz Teknik Üniversitesi" deyimi 28/3/1983 tarih ve 2809 sayılı Kanunun 28 inci maddesi ile "Karadeniz Üniversitesi" şeklinde değiştirilmiş
Karadeniz Teknik Üniversite'sinin İnşaat-Mimarlık, Makine-Elektrik ve Temel Bilimler Fakülteleri kapatılarak Karadeniz Üniversitesi bünyesinde Mühendislik-Mimarlık ve Fen-Edebiyat Fakülteleri kurulmuştur. Trabzon İktisadi ve Ticari İlimler Akademesi'de Karadeniz Üniversitesi'ne bağlı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine dönüştürülmüştür. Fatih Yüksek Öğretmen Okulu, Karadeniz Üniversitesi'nin 6. fakültesi olan, Fatih Eğitim Fakültesi olarak yapılandırılmıştır. Ayrıca Hacettepe Üniversitesi Trabzon Tıp Fakültesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi birleştirilerek Karadeniz Üniversitesinin 7. Fakültesi olan Tıp Fakültesini oluşturmuştur.
Bu yapılandırma sürecinden sonra üniversite sürekli büyüyüp genişlemiş ve bölge üniversitesi konumuna gelmiştir.

-Karadeniz Teknik Üniversitesi Dönemi (1987-):

1987 yılında mezunlarının büyük çabaları sonucunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde üniversite adı tekrar Karadeniz Teknik Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.
"Karadeniz Üniversitesi" deyimi 18/06/1987 tarih ve 3389 sayılı Kanunun Ek 11 inci maddesi kaldırılarak "Karadeniz Teknik Üniversitesi" şeklinde değiştirilmiş.
Karadeniz Teknik Üniversite'snde herhangi bir idari ve akademik değişikliğe gidilmemiş, üniversite sürekli geliştiği bölge için önemli bir merkez haline gelmiştir. 2006 yılında her ilde bir üniversite projesi ile Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Artvin Çoruh Üniversitesi,Rize Üniversitesi,Gümüşhane Üniversitesi,Giresun Üniversitesi ve Ordu Üniversitesi olmak üzere 5 ayrı üniversite doğmuştur.

Üniversiteye bağlı bölümler

Fakülteler & Bölümler

Karadeniz Teknik Üniversitesi
Fen Fakültesi
Fizik
Kimya
Matematik
Biyoloji
İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri
Mühendislik Fakültesi
İnşaat Mühendisliği
Makina Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği
Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Harita Mühendisliği
Jeoloji Mühendisliği
Jeofizik Mühendisliği
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
Maden Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği
Mimarlık Fakültesi
Mimarlık
İç Mimarlık
Şehir ve Bölge Planlama
Edebiyat Fakültesi
Tarih
Türk Dili ve Edebiyatı
İngiliz Dili ve Edebiyatı
Rus Dili ve Edebiyatı (Henüz öğrenci alınmıyor)
Sosyoloji (Henüz öğrenci alınmıyor)
Orman Fakültesi
Orman Mühendisliği
Orman Endüstri Mühendisliği
Peyzaj Mimarlığı
Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İktisat
İşletme
Maliye
Uluslararası İlişkiler
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
Ekonometri
Kamu Yönetimi
Tıp Fakültesi
Temel Tıp Bilimleri
Cerrahi Tıp Bilimleri
Dahili Tıp Bilimleri
Fatih Eğitim Fakültesi
Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği
Ortaöğretim Fizik Öğretmenliği
Ortaöğretim Kimya Öğretmenliği
Ortaöğretim Biyoloji Öğretmenliği
Türkçe Öğretmenliği
İlköğretim Fen Bilgisi Öğretmenliği
İlköğretim Matematik Öğretmenliği
İlköğretim Okul Öncesi Öğretmenliği
İlköğretim Sınıf Öğretmenliği
İlköğretim Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği (Uzaktan Eğitim)
Coğrafya Öğretmenliği
Tarih Öğretmenliği
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği
Resim Öğretmenliği
Müzik Öğretmenliği
İşitme Engelliler Öğretmenliği
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
Zihinsel Engelliler Öğretmenliği
Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi
Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği
Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği
Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği
Diş Hekimliği Fakültesi
İletişim Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Hukuk Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
Devlet Konservatuarı (Müzikoloji Bölümüne Öğrenci Alınacak)
Of Teknoloji Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Sağlık Bilimleri Fakültesi (henüz öğrenci almıyor)

Rektörlüğe Bağlı Bölümler

Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi
Beden Eğitimi
Enformatik Bölümü
Güzel Sanatlar
Türk Dili

Enstitüler

Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Karadeniz Araştırmaları Enstitüsü
Eğitim Bilimleri Enstitüsü