• Merhaba Ziyaretçi.
    "Karantina" konulu fotoğraf yarışması başladı. İlgili konuya BURADAN ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...
  • Merhaba Ziyaretçi.
    Kazandığınız her 1000 ÇTL birikiminizi 5 TL ile değiştirip ödeme alabilirsiniz...

2. derece denklemler

Suskun

V.I.P
V.I.P2. derece denklemler


ax2 + bx + c = 0 şeklindeki denklemlerdir.
Bu denklemlerin bazıları çarpanlara ayrılarak yapılır. Örneğinx2 − 7x + 12 = 0 denklemi (x-4)(x-3)=0 şeklinde açılabilir. Çözüm kümesi de Ç={4,3}'tür.

Ama bazı denklemler parantezle ayrılamaz. Bunların çözüm kümesini bulmak için diskriminant formülü vardır. Bu formül kökü reel olmayan denklemler için de geçerlidir.


ax^2 + bx + c = 0 şeklinde 2.derece denklem için; denklemin kökleri x1 ve x2 olsun. bu denklemin kökleri toplamı -b/a şeklinde bulunur. kökler çarpımı c/a dır.

Kökleri bilinen 2. derceden denklemi yazarken ax^2 - Tx + Ç formülü kullanılır. Burada T; kökler toplamı Ç; kökler çarpımıdır.
 

Suskun

V.I.P
V.I.P
şeklindeki denklemlerdir. Bu denklemlerin bazıları çarpanlara ayrılarak yapılır. Örneğin
denklemi (x-4)(x-3)=0 şeklinde açılabilir. Çözüm kümesi de Ç={4,3}'tür.

şeklinde 2.derece denklem için; denklemin kökleri x1 ve x2 olsun. bu denklemin kökleri toplamı -b/a şeklinde bulunur. kökler çarpımı c/a dır.

Kökleri bilinen 2. derceden denklemi yazarken
formülü kullanılır. Burada T kökler toplamı, C ise kökler çarpımıdır.

Ama kökü irrasyonel olan denklemler parantezle ayrılamaz. Bunların çözüm kümesini bulmak için diskriminant formülü vardır. Bu formül kökü rasyonel olan denklemler için de geçerlidir.

 
Top