10 Kasım Konuşması

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...

Sayın Okul Müdürüm, Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,​

Sevgili Öğrenciler, Kıymetli Misafirler​


Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve çağdaş Türkiye’nin mimarı olan Atatürk’ün ölümünün XX. yılı.

Her yıl 10 Kasımda törenler yapar ve Atamızı özlemle ,minnetle anarız. Saat 9’u 5 geçe siren sesi çaldığında tüylerimiz diken diken olur, hem hüzünlenir hem de gururlanırız .Çünkü Atatürk’ün evlatları olmak ne kadar gururlandırırsa onu erken yaşta kaybetmiş olmak o kadar hüzünlendirir.

Ataturk-10-Kasim.jpg

Atatürk Türk milletini ayağa kaldıran, kimlik kazandıran halkçı bir kahramandı. Tarih onu hiç unutmayacak. Trablusgarp’tan Balkanlara, Çanakkale’den Filistin’e, Sakarya’dan Kocatepe’ye izleri silinmez Silinemez.

Bazı liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak, Türk milletini, çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.

Atatürk sen kimsin diye soranlara önce inanım diyen bir liderdir ve liderler arasında çok özel bir yeri vardır. Atamızın hayata bakışı, çocuk sevgisi, doğa sevgisi, insan sevgisi diğer milletlerin liderlerinden çok farklıdır.

Yaşamını milletine adamış, bir imparatorluğun küllerinden yepyeni ve güçlü bir devlet yaratan eşsiz bir lider, büyük bir devlet adamı, büyük bir komutan ve dâhi olan Atatürk bu ender insanlardan biri belki de en büyüğüdür.

Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nda Türk milletine liderlik yapmış ve savaş sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan bir çok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.

Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan büyük atamız kurduğu cumhuriyete sahip çıkılmasını istemiş ve bunun da çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılarak yapılabileceğini belirtmiştir.

İşte, 10 Kasım’lar bu yüzden milletçe tuttuğumuz yasa rağmen; Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılacağı günler olmalıdır. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşünmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız.

11.11.1938 tarihinde Tahran Gazetesi şu ifadeye yer vermiştir: "Atatürk gibi insanlar bir nesil için doğmadıkları gibi belli bir devre için de doğmazlar. Onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihinde hüküm sürecek insanlardır. Atatürk gibi dehalar sadece görünüşte ölürler. Oysa gerçekleştirdikleri eserlerle daima hayattadırlar."

Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının XX. yılında, Türk Ulusu’nun yüreğinde ölümsüzleşen, Büyük Önder ATATÜRK’ ü bir kez daha gurur , özlem ve saygıyla anıyoruz.

Sevgili çocuklar lütfen Atatürk’ü araştırın, okuyun, tanıyın, anlayın. Onun gibi okuyun çalışın vatansever olun.
 
Top