• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

0 (Sıfır) Doğal Sayı mıdır?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Arkadaşlar bugün bu soru ile yüz yüze geldim. Biri bana 0'ın doğal sayı olup olmadığını sördu. Ben doğal sayıların 1'den başladığını 0'ın doğal sayı olmadığını söyledim ama netten bir araştırayım dediğimde hakikaten çıkmazda kaldım :)

Özetle 0 doğal sayı mıdır yoksa değil midir???

Çözüm
Bu ifadeleri sembolle yazabilir miyiz bir test edelim :)

ℕ = {0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, ...}

Kafam karıştı ama ya. Nette milleti ikiye bölünmüş durumda 0'ın doğal sayı olup olmadığı konusunda...

Bu arada aklımda iken matematiksel sembollerle ilgili resim yerine kullanılmak üzere bir konu oluşturalım ki sürekli resimlerle uğraşmak zorunda kalmayalım :)

Bilir kişi bana net cevap olarak doğal sayıdır dedi. :)

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Ben doğal sayı diye biliyorum:)

Nettede bu açıklamaya rastladım ve kafam karıştı :)

6yne8.png
şeklinde sıralanan tam sayılardır. Negatif değer almazlar. Bazı kaynaklarda "0" doğal sayı olarak alınmaz. Matematikte hala sıfırın bir doğal sayı alınıp alınmayacağı tartışma konusudur, ancak eğer cebirsel inşâlar yapılmak isteniyorsa "0" sayısının doğal sayı olarak alınması avantaj sağlayabilir. Matematiğin diğer dallarında da problem hangi durumda daha kolay ifade edilebilecekse doğal sayılar kümesi de o şekilde alınır.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...

Kafam karıştı ama ya. Nette milleti ikiye bölünmüş durumda 0'ın doğal sayı olup olmadığı konusunda...

Bu arada aklımda iken matematiksel sembollerle ilgili resim yerine kullanılmak üzere bir konu oluşturalım ki sürekli resimlerle uğraşmak zorunda kalmayalım :)

Çağlayağmur

👪
Süper Moderatör

Bilir kişi bana net cevap olarak doğal sayıdır dedi. :)

Çözüm

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
@YoRuMSuZ şimdi hazırlıcam onu yaa unutmuşum:)
Bu arada burada eklediğim resimdeki görüntüyü bu kez ben çekmedim, sadece varolan resmin linkini reklam olmasın diye imgurdan aldım:)

Düzenleyen yönetici: