Kaynak ikonu

Sınıf Kütüphane Programı 1.2

Sınıf Kütüphane Programın ilk çalıştırılmasında kullanıcı adı : admin, Şire 1 dir. Daha sonra başka kullanıcılara yetkiler verebilir kendi profilinizi düzenleyebilirsiniz. Program menüleri oldukça sade işlevselliği ise yüksektir.

Sınıf Kütüphane 1.2 Programında 1.1 versiyonunda yer alan bazı hatalar düzeltilmiş, kitap girişindeki sorun giderilmiştir. Konunun altındaki linkten 1.2 versiyonunu indirebilirsiniz.

Sınıf Kütüphane 1.1 Programında İstatistik bölümüne yeni eklenen özellik sayesinde adresine kitap girişleri daha da kolaylaştırıldı. Kitap adını buradan bir tuşa basarak kopyalayıp e-okul sistemine sistemine yapıştırabilirsiniz. Ayrıca aynı bölümde Kitap türü ve Sayfası net şekilde görünüyor. İstatistik bölümüne eklene kitaplar tarih sırasına göre eklenecektir. Ama siz bölüm başlıklarına tıklayarak diğer bölüm sıralamalarını da yaptırabilirsiniz.

kutuphane2.jpg


İstatistikle ilgili resmi incelediğinizde programda görünmeyen Okuma Listesi adlı bir buton göreceksiniz. Bunu aktif etmek için 3. numaralı alanda fare ile dolaştığınızda yazılabilir bir alana rastlayacaksınız. Bu kutucuğa 1 yazmalısınız. 1 numara ile gösterilmiş butonlar ise ilgili alandaki yazıyı kopyalamak içindir.

Programda tüm bölüm listelerinin başlıklarına tıklayarak A-Z ve Z-A sıralaması yapabilirsiniz. Örneğin herhangi bir listede istediğiniz kriterin başlığına tıklayıp listeyi sıralatabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz. Ayrıca Kitap Listesi Bölümünde liste üzerine sağ klik yaparak ulaştığınız menüde de işlerinizi kolaylaştıran kısayaollar görünecektir. Böylece görünüm ayarları yapabileceğiniz gibi bazı menülere de hızlı ulaşabilirsiniz.


Program Özellikleri:
 • Kitap girişlerinde kitap türü yazılabilir.
 • İstatistikler bölümünde öğrencilerin okdukları kitap sayıları, ad ve türleri tek tıklama ile görülebilir.
 • Yeni kitap ve kitaplara ait detayları girebilir, silebilir, düzenleyebilir, arşive gönderebilir, ödünç verebilir, geri alabilir.
 • Okunan kitaplarla ilgili detaylı istatistikler tutabilir. İade süresi program içinden belirlenebilir.
 • Bütün bölümlerin yazıcı çıktıları alınabilir. Ayrıca detaylı yazdırma, kitap geciktirenlerin listesini alma gibi özel çıktılar alınabilir.
 • Bölümlerde kriterlere göre arama ve öğrencilerdeki kitap bölümünde tarihe göre filtrelemeler yapılabilir.
 • En çok okunan kitaplar, en çok okuyanlar ve kimlerin hangi kitapları okudukları vs izlenebilir.
 • Kitap alışverişlerini sadece kitap kodlarını ve üye numaralarını girerek gerçekleştirebilirsiniz.
 • Program başlığında kurumunuzun adını görebilirsiniz.
 • Kullanıcı profilleri düzenleyebilir, kullanıcılara program üzerinde istediğiniz yetkileri verebilirsiniz.
Boyut: 1.06 MB


Önceki Sürümü Kullananlar İçin;
Sınıf Kütüphane 1.0 kullanmış olanlar, eski veritabanı üzerinde değişiklik yapmadan programı kullanamazlar. Eğer eski verilerinizi kullanmak istiyorsanız; programın kurulu olduğu dizindeki Data.mdb dosyasını M. Access ile açıp OkumaSayisi adlı taployu tasarım görünümünde açarak Sayı ve Tarih alanlarını eklemelisiniz. Sayı alanıözelliğini sayı, Tarih alanının özelliğini ise Tarih/Saat şeklinde seçip alt özelliklerden Kısa Tarih seçimi yapmalısınız. Ancak M. Access üzerinde denetim sahibi değilseniz yapacağınız hata programın çalışmamasına neden olacaktır. Alttaki iki resmi inceleyin. Renkli olarak gösterilen alanlar eklenmeli.

Program Görüntüsü:


kutuphane1.jpgKitap Alış Veriş Ekranı:

kutuphane4.jpgAyarlar:

kutuphane3.jpg
 • Beğen
Reactions: yilmaz27
Gönderen
YoRuMSuZ
İndirilme
432
Gösterim
1,413
İlk yayınlama
Son güncelleme

Ratings

0.00 star(s) 0 oy

YoRuMSuZ: diğer kaynakları

Geri
Top