Kaynak ikonu

Internet Explorer 7 Final

Resmi olmayan kaynaklardan sızan bilgiler yeni Internet Explorer sürümü hakkında daha ayrıntılı ipuçları veriyor. Giderek piyasa değerini kaybeden IE`nin yeni sürümünde olması muhtemel özelliklerin başını sekmeli pencere desteği, CSS2 ve beklendiği gibi artırılmış güvenlik çekiyor.

90`ların sonunda gerçekleşen `tarayıcı savaşları` başta Microsoft ve tarayıcı piyasasının efsane ismi Netscape arasında gerçekleşmişti. Karşılıklı açılan davalar, üst üste güncellenen sürümler ve yeni teknolojilerle kavrulan bu savaş, America Online`ın Netscape`i satın almasıyla sona erdi.

Bu tarihten sonra piyasanın tümüne sahip olan Microsoft kullanıcıların gereksinimlerini karşılamada biraz zorlandı. Özellikle güvenlik konusunda şikayetler giderek artıyordu. Sonunda kullanıcıların imdadına açık kaynak kodlu bir yazılım olan Firefox yetişti ve birçoklarına göre `ikinci tarayıcı savaşları` başlamış oldu.

Longhorn`dan önce

Şu ana kadar 25 milyondan fazla indirilen Firefox`un çıkışı, Longhorn işletim sistemiyle beraber beklenen Internet Explorer`ın piyasaya daha erken çıkacak olmasının yegane sebebi olarak gösteriliyor.

Bu gelişmeler ekseninde Microsoft ise soğuk kanlı bir tavırla bir süredir yeni Internet Explorer sürümü üzerinde çalışıyor. Şirket şu an yeni sürüm hakkında ayrıntılı bilgi vermekten çekiniyor. Yayınlanan bilgiler arasında IE7`nin uzun bir süredir hazırlanma aşamasında olan Longhorn işletim sisteminden bağımsız bir şekilde geliştirildiği ve güvenlik odaklı olacağı belirtiliyor.

Ayrıca verilen kısıtlı bilgilerde IE7`den sadece Windows XP Service Pack 2, Windows Server 2003 Service Pack 1 ve Windows XP Professional x64 kullanıcılarının faydalanabileceği de vurgulanıyor. IE 7`nin ilk betasının ise önümüzdeki yaz çıkması bekleniyor.


Microsoft`tan yeni IE hakkında ayrıntılı bilgi gelmese de firmanın anlaşmalı olduğu ortaklarından özel bilgiler sızmış durumda. Ortaklardan sızan bilgilere göre yeni IE`nin kod ismi "Rincon". Gene bu bilgiler doğrultusunda IE 7; Uluslararası Alan İsmi (IDN), transparan Portable Network Graphics (PNG), sekmeli (tabbed) tarama özelliği ve tarayıcı üzerinden çıktı almayı kolaylaştıran yeni bir fonksiyon gibi yeteneklere sahip olacak. Ayrıca Microsoft`un özel bir RSS haber okuyucu istemcisi üzerinde de çalıştığı sızan bilgiler arasında bulunuyor.
IE 7`nin destekleyeceği bir diğer teknoloji de CSS2. Uzun bir zamandır Web geliştiricileri Internet Explorer`ın CSS desteğini güncellemesini bekliyordu. Sızan bilgiler arasında IE 7`nin CSS2`yi destekleyeceği fakat tamamen kapsamayacağı vurgulanıyor.

Ayrıca bilgiler arasında Microsoft`un şu an beta aşamasında bulunan Antispyware yazılımını IE 7`ye entegre edebileceği üzerinde de duruluyor. Güvenlik konusu ise belki de Microsoft`un üzerinde durduğu en hassas konu. Rss ve tab desteği ile birlikte phishing koruması bu sürümde öne çıkıyor.

NOT: Final yani tam biten sürüm şuan için İngilizce, Arapça, Fince, Almanca ve Japonca sürümlerini indirebiliyorsunuz. Türkçe sürüm yakında yayınlanacaktır.
Gönderen
kelebek
İndirilme
39
Gösterim
441
İlk yayınlama
Son güncelleme
Değerlendirme
0.00 star(s) 0 oy

kelebek: diğer kaynakları

Top