Ünlü Filozoflar ve hayatları

merakettim

Homo Sapiens Sapiens
Özel üye
Fârâbî

Felsefenin Müslümanlar arasında tanınmasında ve benimsenmesinde büyük görevler yapmış olan Türk filozoflarının ve siyasetbilimcilerinden Fârâbî'nin, fizik konusunda dikkatleri çeken en önemli çalışması, Boşluk Üzerine adını verdiği makalesidir. Fârâbî'nin bu yapıtı incelendiğinde, diğer Aristotelesçiler gibi, boşluğu kabul etmediği anlaşılmaktadır.
Tabii hava basıncı o dönemlerde bilinmiyordu.
Bide biyerde görmüştüm galiba eski Yunan filozofları Fârâbî döneminde (muhtemelen Fârâbî sayesinde) Avrupa'da tanınır olmuş. Bu yüzden Aristotelese birinci üstat, Fârâbîye ikinci üstat diyorlardı. İmamı Gazalinin Fârâbî , ibni Sina ve Aristoteles gibi filozofların düşüncelerini reddetmesi sebebiyle "filozofların tutarsızlığı" kitabını saymazsak hem Avrupa hem İslam filozoflarını olumlu yönde etkiliyor. Gerçi daha sonra bu kitaba cevap niteliğinde "tutarsızlığın tutarsızlığını" çıkardı ibn rüsd.😁

merakettim

Homo Sapiens Sapiens
Özel üye
René Descartes

Filozofun görüşleri, başta "Düşünüyorum öyleyse varım" (Cogito ergo sum) çıkarımı olmak üzere, günümüzde de halen pek çok eserde alıntı olarak bulunabilmektedir.
Hollanda'da sobalı bir odadaki meditasyonundan bahsediyordu. Herşeyden şüphe eder bir halde kendi varlığını bile sorguluyordu. Aklıma Matrix geldi aslında. "Ulan.. acaba🤔" . Sonra düşündüğünü farketmiş. Eğer var olmasaydı nasıl düşünecektir ki? İşte felsefesinin ilk ilkesi bu olmuş. "Düşünüyorum öyleyse varım"🤔