Üç Rengin Anlamı (kırmızı-yeşil-sarı)

Konusu 'Ne Mutlu Türküm Diyene' forumundadır ve wien06 tarafından 23 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. wien06

wien06 V.I.P Vip Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    4.480
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Viyana
    YEŞİL : DİRİLİK,TAZELİK,GENÇLİK

SARI : MERKEZ,HÜKÜMRANLIK

KIRMIZI : TANRI, KORUYUCU RUH, OCAK (EV), DİRLİK, BAĞIMSIZLIK, HÜRRİYET

Türk tarihinin muhtelif devrelerinde renklerin yönleri ifade etmek için kullanıldığını biliyoruz. Dört yönün her birisi ayrı renk ile şekillenmiştir

Kara: Kuzey

Kızıl (AL): Güney

Gök (YEŞİL): Doğu

Ak: Batı

TÜRKLERDE BEYLER ZÜMRESİNİN SEMBOLÜDÜR.

HÜKÜMRANLIK SEMBOLÜ OLARAK SANCAKLARDA "SELÇUKLULAR" DÖNEMİNDE KULLANILMIŞTIR.

SELÇUKLULARDA YEŞİL-SARI-KIRMIZI RENKLER

Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun bayrağı de yeşil-sarı-kırmızı idi. 1935''de, Altay'larda; VII-XI. asırlarda yaşamış Türk beylerinin mezarlarında yapılan kazılarda; yeşil, sarı, kırmızı ipekli elbise giydirilmiş cesetlerin bulunması, bu üç rengin Türklerde milli olduğu kadar dini değeri de haiz bulunduğunu göstermektedir.

TARİHİ BELGE OLARAK; ABDÜLCELİL EL KAZVİNİ DİYOR Kİ:

1110-1189 yıllarında yaşayan İranlı büyük alim Abdülcelil el Kazvini (Hicri 556-560) (Miladi 1161-1165) yıllarında yazdığı Kitab'un Nakz adlı eserinin konu ile ilgili 608. sayfasında söyle diyor:

"Selçukluların melikleri ve sultanları eğer yüzbin asker toplarlarsa, siyah Sancak askerlerde bulunmazdı; yeşil, sarı ve kırmızı Sancak bulundururlardı.

OSMANLILARDA YEŞİL - SARI - KIRMIZI RENKLER

Osmanlı İmparatorluğu ordularında da Sancaklar, Bayraklar ve Tuğlar Yeşil - Sarı - Kırmızı renkleri taşımışlardır.

OSMANLIDA HÜKÜMRANLIK BAYRAĞI VE DEVLET BAŞKANLIĞI FORSU OLARAK KULLANILAN" SARI, KIRMIZI, YEŞİL" BAYRAK 50 YIL SONRA TEKRAR AMA BÖLÜCÜLERİN ELİNDE BAYRAK OLMUŞTUR.

40-50 YILLIK SÜREÇTE; TÜRK KÜLTÜR TARİHİNİN BAŞLANGICINDAN BU YANA MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN SİMGESİ OLARAK KULLANILAN SEMBOLLER, BİR TAKIM İNSANLARIN ELİNDE BÖLÜCÜLÜĞE ALET EDİLMEKTEDİR.

UNUTMAMALIYIZ...

HATIRLAMALI VE HATIRLATMALIYIZ.

TÜRK TARİHİ BOYUNCA SARI KIRMIZI YEŞİL RENKLER HÜKÜMRANLIK RENKLERİDİR.

KAYNAKÇA

PROF. DR. REŞAT GENÇ " TÜRK İNANIŞLARI İLE MİLLİ GELENEKLERİNDE RENKLER VE SARI KIRMIZI YEŞİL - ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ BAŞKANLIĞI YAYINLARI "
    PROF. DR. Mustafa Kafalı "TÜRK KÜLTÜRÜNDE RENKLER- (YÖRTÜRK DERGİSİ SAYI : 42)"
    PROF. DR. SADIK TURAL "ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ BAŞKANI"
  2. Sevgi.2

Sevgi.2 Usta

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    630
    Yer:
    Ülkemin her karışı
    Neleri kendilerine ait ki sözde bayraklarının rengi de kendilerine ait olsun?!
  3. Kızıl_Mavi

Kızıl_Mavi ѕση_¢ıqℓıк

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    2.980
    Yer:
    Misafir Sevmez
    Peki neden bölücü örgütler sahip çıkmış biz sahip çıkamamışız ki bu yazıyı ilk defa okudum bölücü örgütlerin rengi olarak bilirdim hiç bir tarih kitabında rastlamadım bu bilgiye tarih kitapları bile neden es geçmiştir bu bilgiyi?
  4. wien06

wien06 V.I.P Vip Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    4.480
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Viyana
    Kızıl_mavi cok dogru söylüyorsun inan bende bu konuyu gördügümde cok sasirmistim. Ama senin soruna verilecek en güzel cevap hatirlarsan daha önce seninde okudugun [Linkleri görebilmek için ÜYE olmalısınız!..] adli konunun basinda cok güzel anlatilmis:

5. Kızıl_Mavi

Kızıl_Mavi ѕση_¢ıqℓıк

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    2.980
    Yer:
    Misafir Sevmez
    bence buradaki eksiklik herkezin konuşmasından öte aydın kişilerin yeterince üzerinde durmamaları hayatımızın en az 8 ila 15 yılı okullarda geçiyor ve okullarda tarih derslerimiz var hangi tarih kitabı genç kuşakları gerçekten tarihimiz hususunda aydınlatabiliyor bugün? Okulda tarih dersinden ne öğrendim matematik gibi sayıları öğrendim baska ne öğrenebildim savaş tarihleri dışında tarih kitapları ne öğretebiliyor? Eğer hayatımızın 15 senesini verdiğimiz öğretim döneminin tarih kitaplarında bile yer verilmezse biz tarihimizi nerelerden doğru öğrenebiliriz? Şayet doğru öğrenebildiğimiz farklı yer yada yerler var ise biz neden eğitimde tarih dersi ile karşı karşıyayız?

Sayfayı Paylaş

Gelen aramalar...

1. yeşil kırmızı sarı bayrak nerenin