• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Türkiye’de navigasyon cihazı kullanmak...

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bir gün aracınızdaki navigasyon cihazınız “ne halin varsa gör” derse şaşırmayın; burası Türkiye...

Siz gideceğiniz yeri sisteme giriyorsunuz, navigasyon cihazınız size yolu tarif ediyor: 300 metre sonra sağa dön, 3 kilometre git, 200 metre sonra keskince sola dön... Ve bir de bakıyorsunuz, daha önce hiç görmediğiniz bir yere kolayca ulaşmışsınız. GPS teknolojisi ve navigasyon cihazları öyle büyüleyici bir hizmet sunuyor ki, karşılarında şaşırıp kalmamak elde değil.

İşte tüm bunları söylemek için ne yazık ki Türkiye'de yaşamıyor olmak gerekli. Geçtiğimiz gün elime bir navigasyon cihazı geçti. Test etmek için, işten eve dönerken denemeye karar verdim. Evimin adresini sisteme girdim ve yola koyuldum. Sonuçta yolu biliyorum, amacım sadece test etmek.

Ben bildiğim yoldan gidiyorum, cihaz da bana yol tarif ediyor. 200 metre sonra sağa dön... Tabii ki döneceğim ama bir sorun var, yol bitmek tükenmek bilmeyen bir inşaat yüzünden kapatılmış. Sapağı es geçiyorum; sevgili navigasyon cihazım da yeni rotayı hesaplıyor. 300 metre sonra sola dön... Ama o da ne, yine kapanmış bir yol; üstelik yolun kapalı olduğuna dair herhangi bir uyarı da yok. Her neyse, ben ve zavallı navigasyon cihazım Hürriyet binasının etrafında dönüp duruyoruz. Neyse ki yarım saat sonunda otoyola çıkacak bir çözüm buluyoruz ve mutlu son: 2 dakikalık mesafeyi 30 dakikada geçmeyi başarıyoruz.

İşte bu 30 dakika boyunca hep navigasyon cihazının “Yeter artık ne halin varsa gör” demesini bekledim. O bana sağa dön diyor ama ben dönmüyorum, sola dön diyor ama yine dönemiyorum...

Kıssadan hisse; siz siz olun, navigsyon cihazınızda ne kadar güncel bir harita yüklü olsa da kendinizi ona teslim etmeyin, en azından İstanbul sınırları içerisindeyseniz... Suç o zavallı cihazın değil elbette, o sadece işini yapıyor. Suçlunun kim olduğuna ise varın siz karar verin!

Kaynak: Hürriyet​

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
ilk çıktığında bir heves edip almıştım şimdi arabamın ön camında aksesuar olarak kullanıyorum :D ilden ile seyahatlerde bazen test amaçlı açıyorum baya güzel bir şey km ve varış saatini hiç şaşmıyor :) Yinede teknolojiyi çok fazla sevmediğim için eski usul tercih ediyorum..:D
Birader şuraya nasıl gidilir :D

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
istanbulda bizi mezarlığa götüren navigasyon cihazını hatırladıkça içimden tüm navigasyon aletlerini kırmak geçiyor:D
en sonunda baktık olmuyor kenarda duran bir amcaya sorduk amca öyle bir yol tarif etti ki,20 tane navigasyon aleti olsa yapamazdı:D
50 metre git sağa dön,300 metre düz git,tekrar sağa,50 metre sonra sola,80 metre sonra karakol var,solundan hemen dön 30 metre sonra tramvay durağı,onun sağından yokuşu çıkın baştan 4. bina :Diss: arabada ki herkes,bende dahil şaşkın bir şekilde amcaya baktı:D:D

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
aslinda guzel istedigin her adrese gecte olsa dolastirsada ulastiriyor :)) bende adalara cenber demesine hasta oluyor :))) mesala cenberden önce saga dön :))))

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Yazılımı güncel tutmak gerekiyor arkadaşlar. Navigasyon cihazımda 2010 yılına ait piyasadaki en iyi yazılım olan iGO kullanıyodum. Dolayısıyla 2 yıl önceki yol durumuna göre tarif yapıyor. Örneğin bu süreçte yeni bir yol açılmış ya da kapatılmışsa yanlış yönlendirme yapabiliyor ya da yolda bakım olduğunu söyleyebiliyor.

Yine tabletten sözetmiş olucam ama 2012'nin son sürümünü binbir uğraşla (ekran çözünürlüğü yeni olduğu için iGO yazılımını bulmak zor) yükledim. Tam olarak nokta atışı yapıyor. Tabii bildiğiniz yerlerde sadece test amaçlı kullanıyosunuz. Ancak benim gibi yer bulma özürlüyseniz ve her sınavda okulu nasıl bulurum diyenlerdenseniz harika işler başarıyor. Hele de bilmediğiniz bir şehirde adres elinizdeyse gerçekten çok kullanışlı.

Ama dikkat edin mümkün olan en güncel yazılımı kullanın. 5 yıllık bir yazılım sizi bir tarlanın ortasına götürebilir ya da bir inşaatla başbaşa birbirinize bakar halde bulabilirsiniz kendinizi :)

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
İstanbul'da olanların o zaman sürekli güncellemesi gerekecektir:)
Metro yapımları nedeniyle sürekli değişiyor yollar. Neresi trafiğe kapandı, neresi açıldı insan yetişemiyor

yesim434

Hırçın Karadeniz Kızı Biricik Yeşim
AdminE
Bu Ayın Lideri
;)) yasadigimiz bir olayi bende gündeme getireyim yeni bu izinde navagosyondaki haritaya takildik dönüste bulgaristana girdik :)) maglum herkes biliyorki oralar pek guvenilir degil ne ise biz dedik gündüz gecelim döndük yola .)) ilk basta süperdi sonra biri bir yola soktu :))))) yol degil herk edilmis bir tarla arabaya birsey olsa 1 kimse yok yarim saat gittik hoplayarak kuytuklardan :) :)) dönemeyiz o imkanda yok :)) yarim saat bir gittik sofya yolunu gösterdigi icin devam ettik mecburuen bir ev cikti karsimiza adam geldi :)) direndi arabanin önune sigara istedi maglum sigara kullanan yok yok deyince ozaman 1 uero verin sizi ana yola cikarim esim para yok dedi :)) öyle deyince böyle gidin yol düzelecek :))) 1 saate yakin gitti sonra 1 köprüye geldik :) köprü yarisi yikilmis :)) ordanda gectik ana yol gözüktü artik yaklasinca :)) bizim gibi navagasyona takilanlar bildigi yoldan gitmeyip 3,4 almanci yolun öteki basinda bekledigini korkunc ve ürpertici kisa bir yolculuktan sonra arabanin ici kahkaha ile inledi tek biz degilmisiz diye... esim söyledi yolun bozuk oldugunu sonra onlarda döndü ana yola biz gurbete onlarda vatana :))) ama iste herzaman dogruyu söyle miyor yada yeni yapilan yollari hemen ala miyor Beynine ...