Renk Seçimi
+ + + + + + + + + + + + + + X

SUZAN ( Suzi)

Konusu 'Türkü/Hikayeleri' forumundadır ve LoSt_LoVe tarafından 4 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. LoSt_LoVe

LoSt_LoVe Forum Onuru

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    2.880
    Yer:
    En sevdiğimin yanından :=)
    Diyarbakır´ın güneybatısında, Dicle Nehri kenarında, Kırklardağı vardır. Bu Kırklardağı´nın arkasında Kırklar Ziyareti vardır. Çocuğu olmayanlar, buraya gelip dilek dilerler.

Bir Süryani zengin ailenin de hiç çocukları olmuyormuş. Kadın, Kırklar Ziyareti´ne gelip dilek dilemiş, adak adamış. Bir kızı doğmuş. Adını Suzi (Suzan) koymuşlar. Her yıl doğum gününde, annesi onu süsler, giydirir ve Kırklar´a götürerek, bir kurban kestirirmiş. Suzan böylesine bin nazlarla büyüyüp, güzel bir genç kız olmuş. Müslüman komşularının oğlu Adil´le, birbirlerine aşık olmuşlar. Yine bir doğum yıl dönümünde, annesi Suzi´yi, hizmetçilerle beraber kurbanını kesmek üzere, Kırklar Ziyareti´ne göndermiş. Arkalarından habersizce Adil de gelmiş. Hizmetçilerin kurban kesme telaşından yararlanan Suzi, Adil´le beraber, dağın arkasına dolanmışlar ve orada sevişmişler. Kırklar Ziyareti, bu beraberliği bağışlamamış ve ziyaret Suzi´yi çarpmış. Kız On Gözlü Köprü´nün orada, Dicle´de boğularak ölmüş. Suzi´nin ölümünden sonra, Adil de aklını yitirmiş.

Suzan - Suzi Türküsü
    Kırklardağı´nın yüzü
    Karanlık sardı düzü
    Ben öleydim
    Suzi-Suzi Ziyaret çarptı bizi
    Köprüaltı kapkara
    Anne gel beni ara
    Saçlarım kumlara batmış
    Tarak getir de tara
    Köprünün orta gözü
    Sular apardı düzü
    Ben öleydim