Sudoku Nasıl Oynanır? Resimli anlatım

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Sudoku bazıları için ayrı bir hobidir. Vazgeçilmezdir onlar için sudoku çözmek. Bazıları ise sürekli uzak durur bundan. Oysa sudoku beyin jimnastiği açısından son derece önemli ve dikkati güçlendiren bir oyundur.

Alternatiflerinden birçok üstün özelliği olan, kendi yazdığım; zorluk düzeyi belirlenebilir ve istenirse ipuçları gösterilebilir şekilde sayısız sudoku oyunu türetebileceğiniz sudoku oyununu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

CeReZFoRuM - Sudoku Oyunu

* * * * *​

Şimdi Sukoku oyunu nasıl oynanır? Buna bakalım...

Sudoku 9x9' luk bir ızgarada oynanır bu ızgara "bölge" isimli 3x3 alt ızgaralara bölünmüştür.

sudoku1.png

Sudoku, sayılarla doldurulmuş bazı ızgara hücreleri ile başlar:

sudoku2.png

Sudoku'nun konusu, aşağıdaki uyarılara göre boş hücreleri 1 ve 9 arasındaki rakamlarla doldurmaktır (her hücre için yalnızca 1 rakam):

1. Rakam, her satır üzerinde yalnızca bir kez olabilir:

sudoku3.png

2. Rakam, her kolon üzerinde yalnızca bir kez olabilir:

sudoku4.png

3. Rakam, her bölge üzerinde yalnızca bir kez olabilir:

sudoku5.png

Bu kurallar, her sayının her bir satır, kolon ve bölgede yalnızca bir kez kullanılabileceği şeklinde özetlenebilir. Yukarıdaki örneklere bakarak 9 adet satır ve sütun ile 3X3 alanlara 1'den 9'a kadar rakamların birer kez kullanılması esasına dayalı olarak sudoku oyunu oynanır.

K

Kayıtsız Üye

Ziyaretçi
bunları herkes biliyo bazı ileri çözüm tekniklerinden bahsetseniz daha faydalı olur

sinovax

Katılımcı
Ben bu yöntemle öğrenmiştim bence en kolayı :D

1. Adım:
:[/B] olarak kurşun kalem ve silgimizi hazırlıyoruz

2. Adım: Her boş kutunun içine 1′den 9′a kadar sayıları yazıyoruz.

3. Adım: İçi dolu olan kutudaki sayının üstüne bir çizgi çiziyoruz ve o satırda o sayıdan bizim yazdıklarımız içeresinde var ise onları siliyoruz. Burada 6 için aynı satırda azdığımız bütün 6′ları siliyoruz

4. Adım: Bir önceki adımdaki işlemleri bu sefer 6 rakamının yer aldığı sütun için gerçekleştirip bütün 6′ları siliyoruz

5. Adım: Şimdi 6 rakamının sağındaki solundaki bütün 6 rakamlarını sildikten sonra yuvarlak içine alarak o rakamla işlemi bitirdiğimizi gösteriyoruz.

6. Adım: Yukarıdaki işlemleri bize verilen diğer sayılar için de gerçekleştiriyoruz.

7. Adım: Silme karalama işlemlerini bitirdikten sonra sudokuyu karşımıza alarak inceleyelim. Göreceğiniz üzere bazı kutularda sadece bir rakam kaldı. Bazı kutuların içerisinde sadece tekbir sayı kaldığını göreceksiniz. Yani bu kutularda olması gereken sayıları bulduk demektir. Şimdi bu sayıları BÜYÜK olarak kutularına yazalım

8. Adım: Bir diğer eleme metodu olarak kalemin gösterdiği 3 rakamına bakacak olursak yer aldığı sütunda başka 3 yok. Demek ki o kutuda 3 kalacak.

9. Adım: Her kutuda şansımız yaver gitmeyebiliyor. Burada aşamada yukarıdaki satır ve sütün taramasını tekrar yapmalıyız ya da dikkatle bakacak olursak o sütunda sadece bir kere 5 olduğunu görürüz.

10. Adım:: İşlem tamamç