Sinemagraf Nedir?

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Sinemagraf Nedir?

Sinemagraf, adındanda anlaşıldığı gibi sinema ve grafiğin birleşmesiyle oluşmuş olan bir sanattır... İngilizce de "Cinema" ve "Graphic" sözcüklerinden oluşan bu sanat çalışmalarının yapımı biraz zordur. Durağan bir açıdan çekilen birden çok fotoğrafin birleştirilmesiyle oluşturulur.

Sinemagraf çalışmaları yapılırken, çalışma da belirli bölgeler aktiftir ve geriye kalan diğer bölgeler sabitlikten oluşur. Bu sebeb ile normal bir sinemagraf'a ilk bakışta göz yanılmasından dolayı sadece fotoğraf olarak algılarız; daha dikkatli bakıldığın da bu belirli bölgelerin hareketli olduğu ortaya çıkar...(Genelde böyledir...)

Sinemagraf çalışmalarının çok az bir kısmı gerçek devinim içindedir; fakat bu çalışmalar daima bir döngü içerisindedir ve bu döngü sonsuza kadar devam eder. Genel olarak "Photoshop" programında yapılsada gelişmiş resim ve video işleme programlarında da yapılabilir. Genel de gif formatındadırlar...

Sinemagraf Örnekleri
3sNbcDm.gif

UJYusll.gif

Bu konumuzda da Sinemagraf Resimler Bulabilirsiniz..

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Sinemagraf Resimlerin Tarihi

Sinemagraf ilk olarak 2011 yılında Jamie Beck & Kevin Burg tarafından geliştirilmiş bir grafik animasyon çeşididir. Bir bakıma canlı fotoğrafta diyebiliriz. Sinemagraf'ı diğer animasyon resimlerden ayıran en büyük özellik animasyonda sadece belli bölgelerin hareket etmesine izin verilmesidir. Bu hareket eden yerlerde genellikle resmin ana temasını oluşturmaktadır.

Sinemagraf sabit bir açıdan arka arkaya çekilen fotoğrafların sonsuz bir döngüyle gösterilmesidir. En önemli olan nokta ise animasyonun ilk karesiyle son karesinin birbirine çok benzer veya birbirini tamamlar özellikte olmasıdır ki bu sayede animasyonun başa sarıldığı gizlenip devamlılık kazanır.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Tarayıcılar destekliyor ama artık Win7 den itibaren işletim sistemleri gif formatını desteklemiyor. Ancak 3. parti bir yazılımla izleyebiliyon bilgisayarda. Gif formatı yakın gelecekte son bulacak yani.

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Tarayıcılar destekliyor ama artık Win7 den itibaren işletim sistemleri gif formatını desteklemiyor. Ancak 3. parti bir yazılımla izleyebiliyon bilgisayarda. Gif formatı yakın gelecekte son bulacak yani.
Öylemi :) Benim vista ama bende de gifler hareketsiz :) Benim pc ile alakalı sanıyordum. Hiç araştırmamıştımda :) Şimdi öğrenmiş oldum. Sağol :)