Sevişmeden uyumayan "AHLAKSIZ" şarkılar

felsefe_mi

...!...
Özel üye
İlginç bir yazıydı fikir zikir ikilemi mi desem? Bazı şarkılar cidden ahlakin sinirlarini zorluyor mesela kimdi o kondom diye bir şarkı vardı. Ama bu listede ki çoğu öyle çok erotik veya sınır zorlayan cinsten değil. Kimse bunları dinleyip haydi sevişelim demiyordur :-)
A aklıma gelmişken bu liste çok eksik çok. Kerim tekinin cici babası nasıl unutulur :-)
sevişeceğiz sabahlara kadar sırf inat senin cici babana :-)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
O halde "sevişen şarkılar", "ahlaksız şarkılar", "cinselliği çağrıştıran şarkılar", "erotik şarkılar", "müstehcen şarkılar" arşivimizi biraz daha zenginleştirelim. Verdiğiniz örnekler gerçekten dikkat çekici ama dinlerken o kadar dikkatimizi çekmiyor sanırım. Örneğin ben çok farkına varmam şarkı sözlerinin taaa ki hinliğim tutana kadar :D

Az önce arkadaşlar arasında yine bu konu açıldı. Hep pop tarzı şarkı sözlerine yüklenilir ama halk müziğinde de örnekler bol miktarda var. İlk akla gelenler...

Tuğruş Şan'ı hemen hepmizi biliriz. Halk müziğine büyük emek vermiş beyefendi bir sanatçıdır kendileri ve aynı zamanda hemşehrimdir :) Şu türkü sözlerine bakalım.

Eminem pazar mısın?
Şeftali satar mısın.
Şeftali şöyle dursun,
Benimle yatar mısın?

Burada bahsedilen meyve pazarı falan değil. Müstehcenlik daha açık nasıl anlatılırdı bir şarkıda bilemiyorum. :)

Başka bir türküde geçen "indim derelerine, bilmem nirelerine, kaytan bıyıklarımı, sürsem nirelerine" sözlerine ne demeli. "Hani benim elli gram pırasam, Konyalıdan başkasına bastırmam", "ne de güzel baldırın var, naylon çorap ister Osman Aga"... İbrahim Tatlıses'in söylediği şu meşhur şarkıyı anmamak olmaz erotizm dalında başlı başına bir örnektir.

Dam üstünde un eler,
Tombul tombul memeler.
Memeler baş kaldırmış,
Kavuşmuyor düğmeler...

Kimbilir hangi duygularla yazıldı, yazarın arkadaşları ile yorumları masumane miydi? Hiç sanmıyorum.

Halimeyi samanlıkta bastılar.
Şalvarını gül dalına astılar.

"Goynunda memelerun eruk dikeni gibi" Mustafa Topaloğlun'a özel tarzda söyleniyor bu türkü de... Bir de koro halinde söylenen türkümüz vardı. Bayan ve erkek grupları söylüyor, şözler şöyle:

Bayanlar: Entarisi ala benziyor.
Baylar: Şeftalisi bala benziyor...

Bu kısa sohbette bahsi geçen türkülerdi bunlar. Araştırınca, dikkat edince onlarca örneğe rastlamak olası. Belki de bu şekilde renklendirmek gerek olayı. Bu sözlerin yazarları da feleğin çemberinden geçmiş kişiler gibi geliyor bana.

İlk konuda şu şarkılardan bahsetmiş miydik bilemiyorum. Birkaç tane de pop müzik sözlerinden alıntı yapalım.

Tarkan'dan "Yakalarsam muck muck" ve "Hüüp diye içine çek beni"
Levent Yüksel'den "Gel yatağıma gel. Penceremi aç yatağıma gel. Hadi hazırım bak, yeter ki onursuz olmasın aşk"
Grup Vitamin'den "Bayıra karşı yatır beni, tırmala beni kaşı beni"...

Bugün yine şarkı sözlerine takmış durumdayım, başka bir esintili günümde görüşmek dileğiyle arkadaşlar :) Aklınıza gelen müstehcen şarkı sözlerini eklerseniz arşivimiz devasalaşır :D

KarhaN

Aktif
Konuda ki anlatım çok güzel, analizler çok güzel fakat bu kadar irdelenmiş olması, bu hissiyatla dinlemeyen insanları şaşırtıyor biraz.
Ben Sıla çok severim fakat yazıda bahsedilen şarkıyı hiç öyle bir mantıkla dinlemiyordum açıkcası ve fikrim de hala değişmedi..
Bu tip yazılar, biraz da akılda olmayanı akıla sokmak gibi tetikleyici yazılardır aslında..
Bu noktada biraz bakış açısı da giriyor devreye..
Şarkılar dışında ki gerçek hayatta bir çok unsur insanları yoldan çıkarmak için kafi derecede gözümüze sokuluyor.. Şarkılar da genellikle bu yaşanmışlıkların birikimi olarak ortaya çıkıyor..
Tabi "sanatsal değerleri" tartışılır..
Herkes anlamak istediğini anlar, uygulamak istediğini uygular.
Ben bu noktada sadece, "Fikir ve Zikir" meselesi diyerek yorumumu noktalıyorum..
Saygılar.

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Karhan'a katılıyorum. Hiç sözlerini detayıyla irdelemem
Hatta konu içerisindeki şarkı sözlerine baktığımda ben hala bi anlam çıkaramadım:)

Bu konuda tek bi örnek verebilirim, müstehcenlik açısından, o da Banu Alkan' ın Neremi neremi şarkısı :D
Üstüne başka yoktur sanırım :D
Ama bu anlamı çıkarmak için sözlerini irdelemeye gerek yok, kadın her haliyle zaten vurguluyor bunu:)

KarhaN

Aktif
"Nasıl bakarsan öyle görürsün" diye bir söz vardır, aklıma bu söz geldi birden..
Bir konu hakkında ki olumlu olumsuz tüm yazılanlara ve eleştirilere açık olmak gerek.. gerekmeli de..
Çünkü yapılan her eleştiri ve irdelenen her konu, fikirlerimizin ufkunu ve dolayısıyla da bizim ufkumuzu açar..genişletir..
Fakat bir de "Kişilik ve Yapı" denen kısım vardır ki; bu noktada elbette herkes aynı bakış açısında buluşamaz..
Ben yapım gereği, bu şarkıları bu sunulan mantıklarla dinlemiyorum.. İşime gelmeyeni ve ruhuma hitap etmeyeni de zaten dinlemem :)
Fikir ortaklığı için teşekkürler Zeyno..

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Edepsiz şarkılar konusunu açarken olayı eleştirel anlamda açmadım arkadaşlar, sadece bakmak ile görmek arasındaki farka dikkat çekmekti amaç. Şahsen ben şarkılardaki bu ince nükteleri seviyorum ayrıca bu sıralar tamamen espriye dayalı bir şarkı sözleri muhabbeti var arkadaşlarla aramızda. Zaten bunlara dikkat ederek dinlenilse sanırım olayın boyutu çok değişir. Hımm düşünüyorum da hangi ortamda dikkat edilir, vardır elbette bunun da yeri zamanı :)

Ne bu şarkıların sözlerine dikkat etmek hayri etik bir durum ne de dinlemek. Dikkat etmemekte öyle. Abi değdiğim sitemizde şiirlerini yayınladığımız yazarımızın konu üzerine çoook konuşurduk şiirlerinde geçen gizli nükteler konusunda. Yazanlar bunun gayet farkındalar ama :)

KarhaN

Aktif
Edepsiz şarkılar konusunu açarken olayı eleştirel anlamda açmadım arkadaşlar, sadece bakmak ile görmek arasındaki farka dikkat çekmekti amaç.
Tebrikler sayın Admin..
Güzel bir dip not düşmüşsünüz.. Ben de bu sebeple paylaştığınızın ziyadesi ile farkındaydım..
Her zaman söylüyorum; eleştirilere ve yazılanlara hazır olmak gerek.. Forumların amacı da, fikirlerimizi sunup, farklı fikirler ile ufkumuzu ve bakış açımızı genişletmek.
Buna vesile olabildiğiniz için teşekkürler :)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Sanki "admin şarkı sözlerini irdeleyerek dinliyor" gibi bir algı oluşmuş yorumlarda, Bu nedenle cevap vermek durumundaydım :) Merak etmeyin ben de sizler gibi dinliyorum arkadaşlar şarkıları ama kafayı takar bir yerlerde enteresanlık görürsem komedi adına irdelerim. :)

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
Sanki "admin şarkı sözlerini irdeleyerek dinliyor" gibi bir algı oluşmuş yorumlarda, Bu nedenle cevap vermek durumundaydım :) Merak etmeyin ben de sizler gibi dinliyorum arkadaşlar şarkıları ama kafayı takar bir yerlerde enteresanlık görürsem komedi adına irdelerim. :)

adminler de bizden biri aslında:) yorum gece gece bana keyif verdi:D