Rakı adabı ve rakı içme usulü

ZeyNoO

V.I.P
V.I.P
Rakı Deyip Geçmeyin..

Kansas Üniversitesi Prof. larından Edmond Riche' nin yaptığı bir araştırmada ANASON hakkında çarpıcı araştırmalara ulaşılmış. Özel bir işlemle üzüm suyu ile birleştirilen anasonun insan sağlığı üzerinde inanılmaz olumlu etkileri saptanmış.
Benzer bir çalışmayı yürüten Manchester Üniversitesi bio-kimya dalı Prof. larından Sir ALEX HARLEY ise üzüm suyu ile anasonun en güzel bileşiminin Türk rakılarında olduğunu saptamış. Prof. Harley ayrıca bilinçli rakı tüketiminin yararlarını da sıralamış;

O'na göre, rakı bir ya da iki duble içildiğinde:
  1. Damarları açarak kan dolaşımını rahatlatıyormuş,
  2. Tansiyon normal seviyesine geliyormuş,
  3. Yeterli kan akışı nedeniyle beyin fonksiyonları hızlanıyormuş ve tüm vücut rahatlıyormuş,
  4. Üzüm ve anason karışımı karaciğere yardımcı oluyormuş,
  5. Stres sıfır noktasına iniyormuş ve stresten kaynaklanan çağımız hastalıklarına önemli bir darbe indirilmiş oluyormuş,
  6. Dostlarla ( özellikle de sevgiliyle ) birlikte alındığında mutluluk hissi maksimuma ulaşıyormuş.
  7. Rakının tüm bu yararlarına ulaşılabilmesi içn 1-2 duble içimi şartmış.
  8. Üçüncü duble alındığında yukardaki yararların tümü nötrleşmeye başlıyor, dördüncü duble alındığında ise yukarıda sayılan yararlar tersine dönüyor ve zarar haline geliyormuş. Yani rakı Türk usulü içildiğinde ( en az 4 duble + yanında bol meze ) tam bir zehir etkisi yaratıyormuş.

Bunlar, yabancı bilim adamı anlatımları, bir de yorumlar/tespitler var

Rakının içim biçimine, içim zamanına, yanındaki yiyeceklere dair;
  1. Rakının ideal içilme saati kışın 17.00, yazın ise 19.00'muş.
  2. Rakının yanında sadece DOMATES - SALATALIK- BEYAZ PEYNİR ve MEYVE olması yeterliymiş. YOĞURT rakının tadını bozarmış. Tek bir ızgara balık da rakının yanına iyi yakışırmış.
  3. Rakı yalnız içilmezmiş, mutlaka birkaç dost da olmalıymış. Rakı, fazla kalabalığı sevmezmiş.
  4. Rakı soğutularak içilir, buz atılmazmış. Zorunlu olarak buz atılırsa da erimesi beklenmeliymiş, aksi halde her yudumda rakının tadı bozulurmuş.

ESKİLERİN DEYİMİ İLE DÜNYADAKİ EN İYİ İKİ İLAÇ;
- HARİCEN YAKI
- DAHİLEN RAKI
......İMİŞ.....

HAYDİ BAKALIM SAĞLIĞINIZA !

cemree

=)=)
V.I.P
h4xZ4hX.jpg

Bu çok hoşuma gitti :kik benim paylaşmam biraz garip olcak ama :kik :kik

-araz-

EYVALLAH...
V.I.P
seviyorum kendilerini
aramızda uzun süredir yakın bir bağ var...

babam tanıştırdı beni kendisiyle yıllar yıllar evvel
-iç kızım ,eğer içki içeceksen adam gibi bir şey iç dedi elindeki rakı bardağını göstererek
+acı bu baba dedim
-acısını dostların,sevdiklerin ve içindeki acılar alır dedi

önce anlamadım babamın ne demek istediğini
meğer insan yaşayınca anlıyormuş...
şimdi her rakı bardağımı kaldırdığımda ŞEREFİNE baba diyorum ,onca şeye rağmen şerefine...
ve susuyorum...
şimdi bana neyi anlatmak istediğini daha iyi anlıyorum

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
hüseyin rahmi gürpınar, ben deli miyim kitabında iyi rakıyı şöyle tanımlar:

- buraya kurşunlu meyhane derler. adı ağırdır ama rakısı hafiftir, ateş gibi serttir.

- ne demek, hem hafif, hem ateş gibi sert?

- beyim ağırlık başka ateş gibi sertlik başka. mesela alevi tartsan kaç dirhem gelir? fakat elini dokundurabilir misin? yakar. rakı dediğin de öyle olmalı. içince mide tutuşmalı, damarlar istim borusu gibi kızmalı, beyninin üstündeki emniyet sübabı yerinden oynamalı. insanın kafasında ıstırap veren fikirler, acılar, dezenfekte edilmek için ispirto alevine tutulan ameliyat aletleri gibi yanıp temizlenmeli. insan adi hayattan çıkıp alisine girmeli.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
hüseyin rahmi gürpınar, ben deli miyim kitabında iyi rakıyı şöyle tanımlar:

- buraya kurşunlu meyhane derler. adı ağırdır ama rakısı hafiftir, ateş gibi serttir.
Hüseyin Rahmi'nin "Ben deli miyim?" adlı kitabı bende iz bırakan ender kitaplardandır.

Bu kitabın içeriğini genel olarak unuttum ama lisedeydim okuduğumda. Deli olduğumu düşünmüştüm hatta okurken örneklemelerden dolayı. Kitapta en can alıcı aklımda kalan şey ise ayna karşısında geçen bir anekdot idi :)

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Hüseyin Rahmi'nin "Ben deli miyim?" adlı kitabı bende iz bırakan ender kitaplardandır.

Bu kitabın içeriğini genel olarak unuttum ama lisedeydim okuduğumda. Deli olduğumu düşünmüştüm hatta okurken örneklemelerden dolayı. Kitapta en can alıcı aklımda kalan şey ise ayna karşısında geçen bir anekdot idi :)

Aynadaki hayalim benden şekilce nasıl ayrılabilir.bu yüz değişmesi bendede oldumu ? benimde suratım büsbütün değiştimi? bu doğruyu bana aynadan başka kim söyleye bilir ?

Süpersin abi ..:)

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bilmeyenler için ehl-i keyf rakı bardağının soğuk kalması için harika bir aparattır. Yaz mevsiminde balkonda rakı keyfi yapacaksanız kesinlikle bir ehl-i keyf sahibi olmanız lazım :) Aşağıdaki resimde buzdolabından dondurulmuş hazır ehl-i keyf içinde rakı bardağı görülmekte :D

IoBiksa.jpg

RUZG4R

ÖylesinE ♔
Özel üye
Rakı çift bardakla içilir.. Ruh ve beden gibi. Yan yana durup birbirinin derdini dinlermişçesine aldırmaz, gururlu ve bencil. ...Bize yakışan bir tutum. Beyaz içki, siyahi ömürleri kızıla boyar..