Öğrenci Affı Bekleyenlere Müjde

kelebek

-ütopik-
V.I.P
Öğrenci Affı'nın kapsamı 1995'e çekilerek kabul edildi..

Yaklaşık 600 bin öğrencinin merakla beklediği öğrenci affını düzenleyen kanun tasarısı TBMM Milli Eğitim Komisyonunda kapsamı genişletilerek kabul edildi.

Tasarıya göre, affın başlangıç tarihi, 28 Haziran 2000'den 7 Haziran 1995'e çekildi. 1980 yılından sonra çıkarılan aflardan hiç yararlanmayanlar da kanun kapsamı içinde değerlendirilecek.

Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı eğitim kurumlarında ön lisans ve lisans düzeyinde öğrenim görürken 7 Haziran 1995 tarihinden, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar ilişiği kesilenler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde başvurmaları halinde Yükseköğretim Kurulunca öğrenim görecekleri fakülte veya yüksek okullar belirlenecek. Belirlenen yüksek öğretim kurumlarınca intibakları yapılan öğrenciler, diğer öğrenciler gibi bu haklardan yararlanacak.

Tasarı neler getiriyor ?

* 28 Haziran 2000 tarihinden itibaren her ne sebeple olursa olsun üniversiteden ilişiği kesilenler, 2 ay içerisinde başvurmaları halinde aftan yararlanabilecekler.

* Ön lisans ve lisans düzeyinde ilişiği kesilenlere; devam şartını yerine getirmedikleri dersler için 1 eğitim öğretim yılı, dönemlik dersler için 1 dönem devam etme ve 4 sınav hakkı verilecek.

* Açık öğretim sistemi ile öğrenim yapılan ön lisans, lisans tamamlama ve lisans programlarından kaydı silinenler de bu haktan yararlanacak.

* Aftan yararlanacakların askerliği tecil edilebilecek.

* Öğrenim kredisi veya katkı kredisi borcu bulunanların borçları ertelenecek.

biz

Aktif
Resmi gazetede yayınlandı mı arkadaşlar yayınlandıysa resmi gazetedeki şekliyle verirmisiniz. Bende yüksek lisans için bekliyordum