• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Mayalar

Suskun

V.I.P
V.I.P
Mayalar

Maya, kelime anlamı olarak; Bir şeyin özü, bir şeyin oluşması için asıl ve gerekli madde demektir. Ancak GHM'de kullanılan "Maya" sözcüğü ile ilişkisi ne derecededir açıklanamamıştır. Bu nedenle bu türe verilen adın nereden geldiği henüz saptanamamıştır. Mayalar Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaygın olan bir uzun hava türüdür. Özellikle Erzurum, Harput, Eğin, Sivas, Diyarbakır, Erzincan'da birbirinden güzel mayalara rastlanmaktadır.

Mayalar çoğunlukla erkekler tarafından söylenmesine karşın az da olsa kadınlar tarafından da söylenir.

Mayaların konuları genellikle aşk, sevgi, sevgili, ayrılık, gurbet ve benzeri konular üzerinedir. Sözleri çoğunlukla anonim olmasına karşın az şairlerine ait olanları da vardır.

Genellikle 4+7 duraklı 11 'li hece ölçüsünde olan mayalann sözlerinde "oh", "Yavri yavri", "oğul", "of, "Ağam" gibi katma sözler de kullanılmıştır. Mayalarda türü belirleyen temel öge Hüseynî makamında olmalarıdır.

Mayaların sözel bölümüne geçmeden önce söyleyeni uzun havaya alıştırıcı, uzun havanın tavrını gösteren özellikle mey, karinet, zurna ya da bağlama ile bir açış yapılmasına karşın özellikle Elâzığ mayalarında başlangıçta ve söz aralarında çalgılarca seslendirilen usûllü, ritmik ezgi bölümleri vardır. Başlangıçta çalınan usûllü, ritmik ezgiye "ayak" denir. Bu çalgısal bölümde çoğunlukla 10/8'lik Curcuna usûlü kullanılmaktadır. Mayalardan sonra aynı makamdan türküler seslendirilir.

KaderKatibi

Dürüstlük insanın kartvizitidir, Matbaada basılmaz
Özel üye
Elazığ yöresinden maya ya bir örnek

Bi maya söle Gakkoş, duysun Galalı İbo.
Belki de duyar gelür, Gore’nin oğlu Mamo.
Gümüş köstek Tahalım, Zoro’nun hançerine,
Gürünşallı guşağın sohsun ara yerine.

Tudun gıkkiliginde, çullugarga pinigi,
Yumurtasını gapmış, gomşu itin enigi.
Dedim bi külbe vuram, ben onun kel başına.
Nedem anam, acıdım, gıyamadım yaşına.

Çohtandur ayrılmışım, eşimden yoldaşımdan,
Mastardağı ben miyim? Duman gahmaz başımdan.
Guruttan kellecoş yap, kortik çanağa doldur,
Hasretle gaşşuhluyah, datlı Harput aşından.

GüLüCüKツ

Tatlım tatlım 👶🏻
V.I.P
Elazığ yöresinden maya ya bir örnek

Bi maya söle Gakkoş, duysun Galalı İbo.
Belki de duyar gelür, Gore’nin oğlu Mamo.
Gümüş köstek Tahalım, Zoro’nun hançerine,
Gürünşallı guşağın sohsun ara yerine.

Tudun gıkkiliginde, çullugarga pinigi,
Yumurtasını gapmış, gomşu itin enigi.
Dedim bi külbe vuram, ben onun kel başına.
Nedem anam, acıdım, gıyamadım yaşına.

Çohtandur ayrılmışım, eşimden yoldaşımdan,
Mastardağı ben miyim? Duman gahmaz başımdan.
Guruttan kellecoş yap, kortik çanağa doldur,
Hasretle gaşşuhluyah, datlı Harput aşından.
Bunu ilk kez duyan masum Elazıgli esittir ben ?