• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Kelimeler Üzerine Güzel Sözler

wien06

V.I.P
V.I.P
İNSAN

- Kendini olduğu gibi kabul etmek istemeyen tek varlık insandır (Aristotele)
- İnsan, rüzgarda hareket eden gül gibi olmalı ki etrafına güzel kokular yayabilsin (Aristotele)
- İnsan bitkiye benzer. Tıpkı bir asma ağacı gibi hem yaprağından, hem meyvesinden, hem de meyvesinin kurutulmuşundan yararlanılabilir. (Balzac)
- İnsanın olgunlaşması için mutlaka acılarla yoğrulması gerekir. Çünkü o hem taş, hem de heykeltraştır.(Napeleon)
- Mükemmel insan yoktur, eğer isteklerimizden vazgeçebilir. Hatalarımızı kabullenir ve insanlara yaklaşırsak belki mükemmele de yaklaşırız. (Bowen)
- Ey insan! Sen gülümsemeyle ağlama arasında bir varlıksın(Bayron)
- İnsanlar böceklerden daha zalimdirler, çünkü böcekler öldürmek için sadece ısırırlar, insanlarsa böcekleri öldürmek için ezerler. (Dreyer)
- Kendimden bir insan yaratmak istiyorum, başarabilirsem çok mutlu olacağım (Goncourt)
- İnsanın iki gözü ve bir dili vardır. Bunun nedeni, söylediklerinin iki katını görebilmeleri içindir. Görenler, az görüp çok konuşurlar. Görmeyenler ise her şeye dil uzatırlar.(Kotzebue)
- Temiz yürekli insanlar hiçbir zaman rahat hayat yaşayamazlar. Çünkü kendilerini başkalarının hayatı için feda ederler.(Bruyere)
- Sen benim arkadaşlarımı göstermeye çalışmışsın. Hangi arkadaşlarım! Nerde arkadaşlarım? Onlar ya hayal alemindeler, ya paralarının şıkırtıları dinliyorlar yada para biriktirmekle meşguller. İnanın , insanın en iyi dostları evcil hayvanlardır (Nobel)
- Kimseyi küçümsemeyin. Herkesin kendine göre bir değeri vardır.( Platon)
- Herkese karşı saygılı ve samimi olun. Unutmayın, toplum size kişilik vermez . sadece tüyleri güzel süslü kuşlar gibi sisin dış görünümünüzü değiştirir.(Washington)
- Üç olay insanı sevindirir: iyi kadın, akıllı evlat ve saygın kardeş.(Arap Sözü)
- Suyun yavaş akanından, insanın yere bakanından kork.(Türk Sözü)

HAYAT

- Hayat rastlantılarla doludur. Ne tuhaf insanlar bunun farkına bile varamazlar. (Astor)
- Ruhumun derinlerinde bazen neşeli, bazen de üzüntülü şarkılar duyarım. İşte beni hayata bağlayan bu şarkılardır. (Bergson)
- Dünyaya ağlayarak geliyoruz diye bir ömür boyu ağlamak zorunda değiliz (Copus)
- Yaşamak için hayallere, gösterişe, baskıya yer yok, sadece özgürlüğe ve sevgiye ihtiyaç var.(Jewel)
- Akbabaları leş yedikleri için hor görmeyelim, çünkü yaşamak için bunu yapmak zorundalar. Kaldı ki, insanlar da yaşamak için her gün binlerce hayvanı katletmektedirler.(Meaterlinck)
- Dünya, büyük bir tiyatro sahnesi gibidir. Herkes bu sahnede rolünü oynar, rolü bitince de bu sahneyi terk eder. (Shakespeare)
- Yaşamın iki trajedisi vardır. Birincisi istediğimizi elde edememek, diğeri ise istemediğimizi elde etmek.(Watson)

DOĞRULUK DÜRÜSTLÜK

- Doğru insan, söyledikleri ile yaptıkları birbirini tutmamasından utanç duyar.( Confucius)
- Sıkıntılarımızın yarısı, cesaret gösterip doğruyu söylemememizden kaynaklanır.(Henderson)
- Düz yol varken, eğri yola sapmak akıl karı değildir( Zola)
- Yalan bir yıl koşar, doğru onu bir anda geçer (Afrika sözü)
- Yakın dostlar sevdikleri tarafından bir işkenceye mahkumdurlar; o işkence sevdiklerinin dertlerini dinlemektir (Atatürk)
- Üç tür arkadaş vardır. Birincisi yemek kadar ihtiyaç duyduğumuz akıllı arkadaşlar. İkincisi hastalık gibi bizi rahatsız eden akılsız arkadaşlar. Üçüncüsü ilaç gibi şifa veren bilgili arkadaşlar(Milton)

DAYANIKLILIK

- Bir felaketle karşılaşınca yapılabilecek işlerden ilki Bundan daha beteri var mı? diye sormak. İkincisi olduğu gibi kabullenmek, üçüncüsü sabırlı ve mantıklı bir şekilde göğüs germektir.(Carnegie)
- Acele etsen bile gözün açık olsun, çünkü yolsa bir çok engelle karşılaşabilirsin. (Franklin)
- İşini baştan savma yapma, mükemmelliğine ve doğruluğuna dikkat et. Çünkü insanlar yaptıkları işin süresince değil. Doğruluğuna ve mükemmelliğine bakar.(Platon)

wien06

V.I.P
V.I.P
BAŞARI-GÜVEN-GÜÇ-CESARET

- Dünyadaki bütün başarılı insanlar, başkalarının yardımıyla değil, kendi çabalarıyla o konuma gelmişlerdir. (Schiller)
- Nefsine hakim olmayan, hiçbir şeye hakim olamaz (Zola)
- Hükümetler ve kocalar yanıldıklarını hiçbir zaman kabul etmezler (Balzac)
- Her güçsüzün güçlü, her güçlünün de bir güçsüz yanı vardır.(Follet)
- Güçlü insan zayıf insanı yenebilir. Ama unutmamalıdır ki her zaman kendinden daha güçlü bir insan vardır.(Kant)
- Kendimizi incelersek, büyük bir güce sahip olduğumuzu, ama bunu fark edemediğimizi görürüz.(Lavater)
- Kendimde dağları yerinden oynatacak kadar güç buluyorum; ancak kader bana bir kuşun tüyünü bile kımıldatmamam müsaade etmedi. (Luther)
- Kurdun zor kullanarak yaptığı işi tilki kandırarak yapar. (İngiliz Sözü)
- Çoğunlukla güçlü olmak için, rahatımızı sağlığımızı hatta aşkımızı feda ederiz (Anomim)
- İnsanın tek düşmanı kendisidir; onu da cesaretiyle yenebilir. (Churchill)
- Cesaret insanların sahip olduğu en önemli özelliklerinden biri olup diğer özellikleri de onun sayesinde gelişir.(Churchill)
- Tehlikeyi gömemezlikten gelip cesur davranmak hatalıdır, tehlikeyi görüp önlem alarak karşı çıkmak cesarettir. (Descartes)
- Herkes akıntıyla birlikte yüzebilir, ancak cesareti olanlar akıntıya karşı yüzmeyi deneyebilir.(Smiles)
- En korkak erkek bile aşk ve namus söz konusu olduğunda aslan kesilir. (Çin Atasözü)
- Sevdiğine değer verip sevmediğini küçük düşürmek erkekliğe sığmaz (İspanyol Atasözü)

ADALET-AKIL

- İnsanlığın en büyük gereksinimi adil olmayı bilmektir (Bernard)
- Toplumların en büyük derdi adaletsizliktir (Gomes)
- Rüşvet kapıdan girince adalet pencereden kaçar (Türk Sözü)
- Adaleti ödül beklemeden yerine getir (Solon)
- Hocama en akıllı kişinin kim olduğunu sorduğumda bana Az konuşup çok dinleyen, dedi (Barrow)
- İleride karşılaşabileceği sıkıntıları önceden sezip hazırlıklı olan kişi akıllıdır (Chü-i)
- İnsanların akıllarını aldığınızda geriye hiç bir şey kalmaz (Hamilton)
- Çocuklarınıza verebileceğiniz en büyük armağan akıldır, gerisini kendileri halleder. (kant)
- Duygu ve akıl yan yana geldiğinde her zaman duygu kazanır. (Goethe)
- Canlıların en akıllısı olarak insanı seçmişler. Ne yazık ki, pislik makinesinden başka bir şey değildir. (Maeterlinck)
- Aklı karıştıran şey insanın arzularıdır (Sadi)
- İnsan boşboğazlığına ancak aklı ile karşı koyabilir (Schopenhauer)
- Öfkeni aklınla yenemiyorsan kendini insandan sayma(Voltaire)
- Ahmak olmayı beceremeyen akıllı olmayı da beceremez (Alman sözü)
- Kadının akılsızlığı gözünden, akıllılığı ise sözünden belli olur. (Kırgız Sözü)
- Karnının doyduğunu düşünenin aklı her zaman aç kalır.(Çin Sözü)

GENÇLİK

- Ben her zaman yaşlılar gibi olgun düşünen gençlere, gençler gibi neşeli olan yaşlılara hayranımdır. Zaten neşeli olanlar hiçbir zaman yaşlanmazlar (Cicero)
- Genç bir erkekle genç bir kızın ilk buluşmaları, filmlerdeki gibi izlenmeye değer bir görüntü oluşturur.(Schopenhauer)
- Bekarın parasını it, yakasını bit yer (Türk Sözü)
- Eğer bir erkek çabuk yaşlanıyorsa, bunun sebebini karısında araması gerekir (Rus Sözü)

İYİMSERLİK

- Yaptığımız en büyük hata şudur: Biz, her zaman dünyaya eğlenmek için geldiğimizi düşünürüz; halbuki, bunun böyle olmağını kavrarsak bütün zorluklara katlanırız.(Cicero)
- İnsanların en zavallıları hiç kimseye güvenmeyenlerdir. Onlar kimseye güvenmedikleri için onlara da kimse güvenmez. (Epictetus)
- Kötü insanlarla mücadele ettim, yine de onları yendiğim halde kötü huyları bana geçti (Falachi)
- Çiçeğin dikeni var diye üzüleceğimize, dikenin çiçeği var diye sevinelim.
- Problemlerini daha zorlaştırmak istiyorsan, bunun en kolay yolu onları olduğundan daha büyük göstermektir. (Treece)
- Başının derde gireceğini düşünen insan, şu anda başı dertte olandan daha fazla acı çeker. (Voltaire)

MUTLULUK

- Akıllı ve vicdanlı insan mutluluğunu başkalarının mutluluğunda arar (Allen)
- Bedeni lezzetler insanı mutlu etmez, aksine bedeni zayıflatırken akla da zarar verir.(Aristotele)
- Mutlu olabilmek için başkalarının bize yardım etmemelerinden ve sevgi gösterememelerinden şikayet ediyoruz. Aslında mutlu olmak kendi elimizde. Kaldı ki bizde bu başlarının mutluluğu için hiçbir şey yapmıyoruz.(Bacon)
- Mutluluğun ne olduğuna şimdiye kadar kimse cevap bulamadı ( Browing)
- Mutluluk top gibidir yuvarlandığında arkasından koşar, durduğunda ayağımızla tekmeleriz.(Chateaubriand)
- ***Mutlu olmak için iğne kalınlığında bir akarsuya, sıkıntılarımızı gidermek için okyanusa ihtiyacımız var (Emerson)
- Mutluluk kelebeğe benzeri kovalarsanız kaçar, oturursanız kafanıza konar (Hamerling)
- Mutluluğu aramadığım yer kalmadı. Meğer o yanımdaymış (Hanotaux)
- Mutluluğun göklerden geleceğini bekleyenler ömür boyu beklerler (Lubbock)
- Mutluluk gonca gül gibidir. Sessiz ve derin bir yerde saklıdır ve bize çok yakındır. (Maeterlinc)
- İnsanoğlu mutluluğa çabuk alışır, çabuk alıştığı için de çabuk unutur. (Martin)
- Mutlu olmak istiyorsan isteklerinin bir kısmından vazgeçmen gerekir. (Samain)
- Ey mutluluk! Sana ne zengin, ne fakir ulaşabildi. Neredesin? (Schiller)
- Bana mutluluğumun nedenini sordular. Bende ellerimdeki ve yüzümdeki çizgileri göstererek, çok acı çekmeme rağmen hiç kimsenin önünde eğilmedim, hiçbir siyasi gruba katılmadım, durmaksızın çalıştım ve neticede başarılı oldum. (Shakespeare)
- Mutluluk bir rüyadan ibarettir, yalnız adı vardır, onu bulmak kolay değildir.(Voltaire)
- Dünyanın nimetlerini gör, yoksunluklarını değil (Carnegie)
- Mutsuzluğa Her işte bir hayır vardır diyerek katlanan, mutluluğa da aynı şekilde uyum sağlar. (Fielding)
- Mutsuzluğundan şikayet ediyorsun, başkalarının mutsuzluklarını bir bilsen haline şükredersin. (Huber)
- Hiç Kimse, bu güne kadar gerçek mutluluğu tatmamıştır. Mutluluk mutsuzluğun olmaması demektir. (Maeterlinck)
- Başıma gelen mutsuzluklar arkadaşlarıma duyduğum güvenden gelmiştir. (Rousseau)

GÜZELLİK-SEVİNÇ-GÜLÜMSEME

- Bana güzelliğimi yoksa gerçeğimi tercih edersin diye sorsalar, hiç düşünmeden güzelliği derim. Çünkü güzellikte gizli bir gerçek yatar. (France)
- En güzel şeftalide bile çürük olabilir (Afrika sözü)
- Gülleri bölüştürdüler, kırmızı gülün nasibi diken oldu (Türk Sözü)
- Ne yazık! Sevinç içinde yaşadığımız halde mutlu olmasını bilemiyoruz (Arnold)
- Gerçek sevincim yeteneklerimi iyi kullandığımda belli olur (Bonaparte)
- Düştüğünüzde gülerek ayağa kalkmasını bilin. Çünkü ayağa kalkmaya çalışmayanlar hasta olanlardır. (Carnegie)
- İnsanları etkilemek için en önemli araç gülümsemektir (Carnegie)
- Önemli olan içki içmek değildir. Sarhoş olmaktır (Chekhov)
- Ancak gülümsediğinizde insana benzersiniz. (Einstein)
- Ağlarken bile gülümsemesini biliniz. (Gay)
- Hayattan keyif almak için beklemeye gerek yok, bulunduğumuz her anın tadını çıkarmak yeterlidir. (Goethe)
- Bazı insanlar gülün dikeni var diye şikayetçiler ama, bence dikenin gülü var diye sevinmeliyiz. (Karr)
- Sizi sevindirecek şeyleri elde etmeye bakın, yoksa elinizdekilerle yetinmek zorunda kalırsınız (Shaw)
- Sevinç gözyaşlarını hiçbir zaman silme!(Solon)
- Dünyada en güzel şey güler yüzlü olmayı başarabilmektir. (Anonim söz)

wien06

V.I.P
V.I.P
BAŞARI-ÖDÜL

- Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdiği seçkin evlatlar sayesinde olmuştur. (M. Kemal ATATÜRK)
- Yenile yenile yenmeyi öğrendim .(Bonaparte)
- Kaybetmekten korkanlar değil, mücadeleci olanlar başarırlar. (Calderwood)
- Başarılı olmak için elimizden gelen her şeyi yaptığımız halde, mutlu olmak için hiçbir çaba harcamıyoruz. (Chateaubriant)
- Bizim için en büyük zafer, rakiplerimize başarılı olacağımızı hissettirmektir. (Ghandhi)
- Hayatta başarılı olmak için, ya bir kadına, ya bir işe yada bir hedefe sahip olmak gerekir.(Vollmer)
- Bana göre güçsüzlük, haklının hakkını vermemektir.(Bonaparte)
- İster gökte, ister denizin altında, ister dağ başında olunuz, yaptığınız işlerden dolayı yakanızı bırakmayacaklardır.(Buddha)
- Demiri çürüten pas nasıl kendi içindeyse, suçluyu asıl cezalandıran da kendi vicdanıdır.(Gandhi)
- Arzularının esiri olanlar, fırtınalı bir denizde seyreden gemiler gibi batarlar.(Horace)
- Ne ekersen onu biçersin (Hz. İsa)
- Eğer kötülük yapıyorsak mutluğu boşuna bekleriz. Herkes yaptığı kötülüğün cezasını bir gün mutlaka öder.(Hz. Musa)
- Özendirmeyle korkakları savaşa, tembelleri ise çalıştırmaya yönlendirebilirsin.(parker)
- Çiçeği ayağımızın altında ezebiliriz, ama yaydığı kokuyu ortadan nasıl kaldıracağız? (Voltaire)
- Meyvesini yediğin ağacın dalını kırma (İran sözü)

SÜKUT

- Benim için en geçerli şey, konuşmaya gereksinim duymamam olurdu. (Confucius)
- Geçekleri getiriyorum diye bağırıp çağırmaktansa susmak daha iyidir. (Descartes)
- Ağzımız kafes, kelimelerse bir kuş gibidir. Ağzımızı açtığımızda kelimeler birer kuş gibi uçarak kontrolümüzden çıkarlar. (Nobel)

AŞK-YAŞANTI

- Aşık olunca cansızdım dirildim, üzgündüm güldüm. (Austin)
- Önemli olan aşık olduğun değil, aşık olmaktır. (Chekhov)
- Doğa güneşe nasıl ihtiyaç duyarsa, insanlarda sevgiye aynı şekilde ihityaç duyarlar. (Daudet)
- Aşk geldiğinde kimse görmez ama gidince herkes görür.(Kocher)
- Gerçek aşk ateş gibidir. Bir anda bütün duygularımızı harekete geçirir. (Rousseau)
- Aşk güçlü bir ordu gibidir. Bir anda kalbine, beynine ve bedenine saldırır. (Voltaire)
- İnsanoğlu olayları tayin edemez, ama kendine ait fikirlere sahip olabilir. Bu sayede biraz da olsa yaşamını yönlendirebilir.(Allen)
- Kadının hayatını aşk, tahammül, fedakarlık ve duygusallık teşkil eder (Balzac)
- Ben kaderime boyun eğmem, onun benim önümde eğilmesini sağlarım. (Beethoven)
- Hayat, rüyada bile sonsuzluğa doğru gitmektir. (Browing)
- Hayatımızın çok hızlı akıp geçtiğinin farkında olmayıp, onun bir an önce geçmesini bekliyoruz. (Carnegie)
- Yaşam bir serüvendir. Hazır bir reçete değil. (Churchill)
- Rüyamda hayatın güzel olduğunu gördüm, uyandığımda onu görev olarak kabul ettim. (Harrison)
- Hayat bir oyundur. Oyunda kaybedersek üzülmemeli, çocukların yaptığı gibi oyuna devam etmeliyiz. (Jordan)
- Biz bu çağda yaşarken, taş devrinde yaşayanların günahı neydi? (Maeterlinck)
- Dünya işe yaramaz bir sürü insanla dolu, keşke bunları ortadan kaldırmak mümkün olsaydı! (Nietzsche)
- Yaşamayı sevenler sabahın şarkılarıyla uyanır, buna karşılık karamsar olanlar uyumaya devam ederler (Pushkin)
- Hayat ormana benzer, uzaktan bakıldığında güzeldir, ama içine girildiğinde güzelliğini kaybeder. (Schopenhauer)
- Aşkını kaybedenin yaşamı, hiç aşık olmayandan daha iyidir. (Tagore)
- Hayat çocuğa benzer, uyumasını istemiyorsanız onu oyalamanız gerekir. (Voltaire)
- Hayatta ele geçen fırsatları kaçırmamak gerekir. (Wallace)

KISKANÇLIK- BENCİLLİK

- Kıskancın bu dünyada elde ettiği sadece üzüntüdür. Başkalarını mutlu görünce, kıskançlığı iki kat artar. (Aristotle)
- Dünyada, çalışkan, ciddi ve dürüst olmasına rağmen, işleri yolunda gitmeyen insanlar kıskanç ve mutsuz olurlar.( Barrow)
- İnsanoğlu dünyadaki tüm nimetlerin ona ait olmadığını kabul edebilseydi, kıskançlık diye bir şey olmazdı. (Kopp)
- Kıskançlık yılan zehrinden daha beterdir. Çünkü yılan zehri sadece bir kişiyi, kıskançlık ise hem başkasını hem de kendisini zehirler. (Lubbock)
- Kıskanç insanı rahatsız etme, zaten kendisi rahatsızdır. (Martin)
- Kıskançlık eğer yanıcılık özelikleri taşısaydı, dünyada hiçbir yakıta ihtiyaç kalmazdı (Yugoslav sözü)
- Bencillik, en belirgin aptallık örneğidir. (Anderson)
- Kişinin kusurlarını kendisine söylememek, kusurların en zararlısıdır.(Callinicus)
- Başkalarını örnek alma, kendini tanı, olduğun gibi görün ve buna inan, çünkü dünyada senin gibisi yoktur. (Carnegie)
- Üç şey serttir: Çelik, Elmas ve kendini tanıma (Franklin)
- Kendinden laf etme bırak başkaları anlatsın. (Kauntiz)
- Arzularının önüne geçemeyenler, bu arzuları yerine getireceklerine söz verenlerin kölesi olur. (Bon)
- Sen beni eleştirirken kendini haklı buluyorsun da, neden seni eleştirdiklerden şikayetçi olup onları haksız buluyorsun(Navarro)
- Socratese kendi kavimlerinin onlarınkinden daha üstün olduğunu söylemişler. Socrates Olsun, siz kavminizden bir şeyler almışsınız bense kavmime bir şeyler vermişim. Bu durumda ben kavmimin kıvancı, sizse utancısınız cevabını vermiş. (Socrates)
- Deve kendi hörgücünü değil, komşusunun hörgücünü görür. (Marekeş Sözü)
- Gözün ağrırsa eline, karnın ağrırsa midene hakim ol. (Özbek sözü)
- Cömert derler maldan ederler, yiğit derler candan ederler (Türk sözü)
- Kendimizden memnun değilsek, başkalarından da memnun olmayız(Anonim)

DALKAVUKLUK-HIRS-AÇGÖZLÜLÜK

- Dalkavuklar ve bilim adamları, birbirleriyle asla anlaşamazlar (Bonaparte)
- İnsan övülmekten ne kadar hoşlanırsa, dalkavukluktan da o kadar nefret eder (Carnegie)
- Olduğundan fazla göstermek, kendinle alay etmektir. (Field)
- Dalkavuk sahte paraya benzer. Biz desteklersek değer kazanır. (Rochefaucauld)
- Bazı insanlar bir kemik parçası için kendilerini köpek yerine koyarlar. (İsveç Sözü)
- Dünyaya hakim olan güç, ahmaklık, korkaklık ve açgözlülüktür. (Einstein)
- Açgözlülük hastalığından kurtulmak mümkün değildir. (Hunt)
- İnsanlar genelde sahip olamadıkları şeylerden söz ederler. (Kenyon)
- Hırslı insanların gözünü ancak toprak doyurur.(Lubbock)
- Açgözlü ipek böceğine benzer. Tıplı ipek böceğinin kozasının içinde hareket etmesi gibi ne kadar kendi etrafında dönerse dönsün. Kurtuluşu mümkün olmayıp ölüme mahkumdur. (Pope)
- Düşmanlığın nedeni servet hırsı, zorla saygı görme hırsı ve görüşünü kabul ettirme hırsıdır. (Taylor)

ZULÜM-SİTEM-ÜZÜNTÜ

- Yağmur hem mazlumu hem zalimin başına yağar. Ama en çok zarar gören mazlumdur. Çünkü zalim şemsiyesini eline almıştır bile. (Bacon)
- Acı çekmek ölmekten daha büyük cesaret ister (Bonaparte)
- Ruhumun güçlenmesini sağlayan, çektiğim acılardır. (Descartes)
- Eski çağlarda aslanların önüne atılan köleler, gladyatörlerin eğlence kaynağıymış. (Ewing)
- Güldürmesini biliyorsan ağlatma, sevindirmesini biliyorsan üzme! (Jawel)
- Gece ne kadar karanlık ve ürkütücü olsa da sabredersek gündüzü görebiliriz. (Klauber)
- Sıkıntılar gecenin karanlığında bile yolunu bulur. (Otto)
- Bazen bir bakış bir damla göz yaşı çok şey anlatır. Bunu ciltler dolusu kitapta bile anlatmak mümkün olmaz. (Sherman)
- Kötülük yapmak için elimize sayısız fırsat geçer. Ancak iyilik yapmak için senede bir kere bile fırsat bulamayız. (Voltaire)
- Erkeğin gözyaşı zayıflığını, kadınınki ise kurnazlığını gösterir. (italyan sözü)

YALAN-DÜŞMAN

- Doğru söze yalan karıştırmak, altına başka madenleri karıştırmaya benzer, dayanıklılığı artarken değeri düşer. (Bacon)
- İnsanla hayvan arasındaki fark: konuşmak ve yalan söylemektir.(France)
- Yalan kar topuna benzer. Yuvarlandıkça büyür. (Luther)
- Yalan bir sıkıntıyı halleder, ama yerine binbir sıkıntı getirir. (Porter)
- Yalan söylemek kılıç darbesi gibidir, yara geçse de izi kalır. (Sadi)
- Yalan söylemek günahların en zevklisidir. Bunun için insanlar yalan söylemekten kaçınmazlar. (Çin sözü)
- Düşmanlık ve kini içinizde beslemeyin, yükü çok ağırdır. (Arnold)
- Dostlukları düşmanlığa çevirmek kolay, düşmanlığı dostluğa çevirmek zordur. (Astor)
- İnsanların art düşünceleri yoksa, onlara istemedikleri hiçbir şey yaptıramazsın. (Atatürk)
- Düşmanlarını dost gibi gör, çünkü hatalarını ancak onlardan öğrenebilirsin. (Franklin)
- Hatalarını öğrenmek istiyorsan, dostlarından değil düşmanlarından sor. (Jordan)
- Düşman kazanmak istiyorsan, kendini dostlarından üstün göster, dost kazanmak istiyorsan, onların senden üstün olduğunu kabul et. (Monti)
- En yakın dostumuz düşmanımızdır, çünkü bütün sırlarımızı bilir. (Watson)
- Dostun yoksa düşmanda yaratma. (yunan sözü)

wien06

V.I.P
V.I.P
YENİLGİ-UMUTSUZLUK

- Atalarımız çaresizliklerini hep göklerde aramışlardır, ancak gökler herzaman masumdur. (Allen)
- Umutla umutsuzluğun arası bir adımdır.(Bonaparte)
- Başarısız olduğunuz zamanlarda mutsuzluğa kapılmayın, çünkü başarısızlığın nedeni tembelliğinizden kaynaklanır. (Ledoux)
- Her konuda olumsuz davranırsanız, olabilecek şeyleri de başaramazsınız. (Sand)
- Yenilgiler zafere giden yolun basamaklarıdır. Birinci basamakta umutsuzluğa uğrayıp mücadeleden vazgeçerseniz hiçbir zaman zafere ulaşamazsınız. (Trecee)
- Kolay kazanılan şeylere değer vermeyiniz. (Alman sözü)
- Benden başka sırtımı kaşıyan çıkmaz.(İran sözü)

YALNIZLIK- KÖTÜ ALIŞKANLIK

- Hayatta açlıktan sonra yalnızlık gelir. (Barnes)
- Dünyada en mutlu insanlar delilerdir. Çünkü yalnız olduklarını asla hissetmezler. (Kotzebue)
- Aşkın oluşmasını sağlayan yalnızlıktır. (Bruyere)
- İnsanın bu dünyada bir seveninin olmadığı düşüncesi kadar, kahredici bir şey yoktur. (Lubbock)
- Hayatta yalnızlıktan başka arkadaş bulamadım. (Talma)
- Benim alkol kullanmamın nedeni, iyi ve hoş saatlerimin nasıl geçtiğini öğrenmektir. (Astor)
- Meyhane yanı, deliliğin şişe şişe satıldığı mekan demektir. (Savile)
- Eğer alkolün bir gıda olduğunu söylersem, insanlara ayıp etmiş olurum; çünkü alkol insanların kaslarını yumuşatıp, beyin ve düşüncesini durdurarak insanı hayvan şekline sokar. (Senoa)

ERKEK-KADIN

- Erkekler kadınları anlamaya çalışır, ama sadece onlarla evlenmeyi başarabilirler. (Baker)
- Erkekler şaraba benzer. Kimileri ekşir ama en iyi olanları yıllandıkça güzelleşir. (Papini)
- Bir insanın erkek olup olmadığını, sözünden değil, yaptığı işten anlarsın. (Platon)
- Her erkek damat olabilir. Ama adam asla!..(Yunan sözü)
- Kadın erkeğin gerdanlığıdır. Taktığın gerdanlığa dikkat et! (Austen)
- Kadınlar, matematiğe çok yatkındır. Çünkü yaşlarını ikiye bölerler. Satın aldıklarının fiyatlarını ikiyle çarparlar. Kocalarının maaşlarını üçe katlarlar. Arkadaşlarının yaşlarına da en az elli yıl ilave ederler. (Austen)
- Hemşirelerin kadın olmasının nedeni, kadınların acıya daha duyarlı ve sabırlı olmalarından ileri gelir. (Balzac)
- Ağlamak kadının tesellisi, erkeğinse rezilliğidir. (Bonaparte)
- Kadınımsı erkeklerden ve erkeğimsi kadınlardan nefret ederim, herkes kendi rolünü oynamalı!(Bonaparte)
- Kadın bir cam gibi nazik ve kırılgandır; onun direncini ölçmeye kalkmayın, her an kırılabilir. (Cervantes)
- Kadınların bize verdiği ilhanla şaheserler yaratıyoruz. (Dumas)
- Kokusu olmayan güzel çiçekler gibi güzel, ama sevimsiz olan kadınlarda mevcuttur. (Hand)
- Kadını güzel yapan Tanrı, sevimli yapanda şeytandır. (Hugo)
- Kadın doğanın en güzel varlığıdır. Güzelliğine iyi huy, aş ve sanat ilave olursa kapısını çaldığı erkeğin bulabileceği en büyük nimet olur. (Kaufman)
- Kadının yüreği öyle bir uçurumdur ki, derinliğini ölçmek imkansızdır. (Fontaine)
- Kadın, yaşını doğum tarihinden itibaren değil, evlendikten sonra hesaplar. (Lodge)
- Kadınlar çocukları erkeklerden daha iyi anlarlar. Aslında erkeklerin hepsi de birer çocuktur. (Nietzsche)
- Kadın bekarken sadece evlenmeyi, evlendikten sonra ise her şeyi ister. (Shakespeare)
- Güzel kadın insanın gözüne, huyu güzel kadın ise ruhuna hitap eder. (Voltaire)
- İki çeşit kadın vardır: birisiyle zengin, diğeriyle fakir olursun (Arap sözü)
- Kötü kadın, erkeğin içinde er geç boğulduğu bataklık gibidir. (Afrika sözü)
- Arkalarına bakmadıkları halde görebilen varlıklar, kuşlar ve kadınlardır. (Fransız sözü)
- Kadınlar manzarası güzel dağlara benzer. Onları ancak uzaktan seyredip zevk alabilirsiniz. (Japon sözü)

DENEYİM

- Eğer alışkanlık gözlüğün yoksa, deneyim gözlüğünü kullan. Alışkanlık gözlüğün varsa, bunun üzerine deneyim gözlüğünü de ilave et. (Basse)
- Deneyimler, en iyi öğretmenlerdir. Yalnız okul masrafları biraz çoktur. (Carlyle)
- Tecrübelerime dayanarak söylüyorum. İnsanların bedeni ve ruhu bir bütündür. Biri acı çekerse, diğeri onu paylaşır. (Chasterfield)
- Tecrübelerim bana göstermiştir ki, yirmi dört saat içinde en az beş dakika ahmaklık yaparız. En mutlu insanlar, bu süreyi beş dakikanın üstüne çıkarmayandır. (Franklin)
- Bir ömür boyu çekiçle çiviyi taşa çakmak için uğraştım, şimdi anlıyorum ki çekiç, çivi ve taş benmişim. (Kaufman)
- Deneyim, koparılınca bozulan, koparılmamış bir meyve gibidir. (Sokrates)
- Deneyim, yumuşak yatağa ve kuş tüyü yastığa yatılarak kazanılmaz. (Wilde)

EVLİLİK

- Aşk evliliğin sabahıysa, evlilik aşkın akşamıdır. (Balzac)
- Evliliğin sessiz ve sakin sürmesi için ya koca sağır ya da kadın dilsiz olmalı.(Cervantes)
- Sadece antikacılarla evlenin. Çünkü yaşlandıkça değeriniz bilinir. (Christie)
- Evlilik kuşatılan kente benzer. İçindekiler dışarı çıkmaya, dışındakiler içeri girmeye çalışırlar. (Franklin)
- Evlilik badem içine benzer, yemeden acımı, tatlımı bilinmez. (Fontaine)
- Sokrata Evlilik mi yoksa bekarlık mı daha iyi; diye sorduklarında her ikisinde de pişmanlık duyarsınız demiş. (Sokrates)
- Evliliğin üç haftası tanışmak, üç ayı sevişmek, üç yılı kavga etmek, otuz yılı da katlanmaktan ibarettir. (Taine)
- Eşinize bir kitap gibi davranın, sıkıcı bölümlerini okumasanız da olur (Wallece)
- Evlilikle karpuz arasındaki benzerlik, bazen iyi ama çoğunlukla ham çıkmasıdır. (İspanyol Sözü)

SEVGİ

- Sevginin dili yoktur, onu sağır ve dilsizlerde anlar. (Bulmer)
- Biz bizi sevenlerin ürünüyüz (France)
- Herkesten sevgi beklemeyin, çünkü onu siz yaratacaksınız. (Horace)
- Sevmekler acıma duygusunu birbirine karıştırmayın. Sevmek sevilmenin ödülüdür. (Karlfeldt)
- Dostun için tüm sevgini ortaya koyma, çünkü azaldığında sevginden şüphe eder. (Kraepelin)
- Sevgi tıpkı açık havadaki yüksek ses gibi yankı yapar. (Lubbock)
- Eğer dünyaya tekrar gelebilseydim herkese karşı şefkatli olurdum. Bu, imkansız olduğuna göre şu andan itibaren bu yolda ilerlemeliyim. (Morris)
- Dil ve gönül her zaman aynı şeyi istemez. Dilin istediği bazen gönül, gönlün istemediğini de bazen dil istemez.(Porter)
- Kendisiyle barışık olmayan, başkalarını da sevemez. (Rhodes)
- Sevgi ve acıma insanlık vasfıdır. Hiddet ve şehvet ise hayvanlık vasfıdır. (M. C. Rumi)
- Buddha, ölmeden önce hayatını iki kelimede özetledi: Sevgi ve şefkat. (Toynbee)
- Kalbini hediye ettiğinde dikkatli ol (Afrika Sözü)
- Sevgiyi balıktan öğrenin, çünkü o sudan çıktığında ölür. (İran sözü)
- Bahçıvan, bir gül için dikenlerin kölesi olur. (Türk Sözü)

BİLGİ

- Bilginin efendisi olmak için çalışmanın uşağı olmak gerekir. (Balzac)
- Gençken bilim ağacını dikmezsek, yaşlandığımız zaman gölgesine sığınacak bir ağacımız olamaz. (Chamfort)
- Seni yönlendirmeyen ilim ilim değildir. (Cholthon)
- İlim susamış insana benzer. İçtikçe daha çok susar. (Engel)
- İlim ve teknikler ilerledikçe insanların pislikleri ortaya dökülür. (Herder)
- Her büyük adam büyük bir bilgin, ama her büyük bilgin büyük adam değildir. (Krapp)
- Bildiklerimiz değil, doğru zannettiklerimiz başımızı belaya sokar. (Lincoln)
- İlim okyanusa benzer, ben ve bazı arkadaşlarım bu okyanusun birkaç damlasından içme şansına sahip olduk. (Newton)
- Bütün bildiğim, bir şey bilmediğimdir. (Socrates)
- İlim ağaca benzer, yürekte köklenir meyvesi ise ağızdan çıkar. (Tilden)
- İlim insanların tacı, servetse boyuna takılan zincirdir. (Vicoi)
- İlim hem bildiğinizi hem de bilmediğinizi bildirmek içindir. (Çin sözü)
- Bildiğin işi yap, bilmediğine ise burnunu sokma. (İran sözü)

ZAMAN

- Zaman öldürmek en pahalı harcamadır. (Balzac)
- Olaylar, her an ince bir tele bağlıdır. Bilgili insanlar, bu olaylardan faydalanıp gerekli işleri zamanında yaparlar. (Bonaparte)
- Zaman herşeyi kaybettirir, ama sadece aşkı ebedi kılar. (Clairon)
- Geçmiş veya gelecek yoktur. Sonsuz bir Şimdi vardır. (Cowley)
- Mutlu insan her anından faydalanır ve kendi kendine şöyle der: Ben bugün mutluyum, yarına Allah bilir. (Durante)
- Eğer hayatı seviyorsan, zamanı öldürme, çünkü hayatın zamana bağlıdır.(Franklin)
- İnsanın, ömrünü yarısını tartışmayla geçirecek kadar zamanı yoktur. Geçmişi unutup geleceğe bakmalısınız. (Lincoln)
- Değerli Dostum! İhtiyacın karşında malını ve mülkünü kullan, ama bir saatini bile boşuna harcama, değerini tayin edemezsin. (Marden)
- Siz zamanınızı kaybetmiyorsunuz, zaman sizi kaybediyor. (Moliere)
- Zamanın öldürülmesinin basit örneği, telefon konuşmalarıdır. (Rinehart)
- Zamanımı kullanmasını bilemedim, şimdi o beni kullanıyor. (Shakespeare)
- Zaman su gibi akıp gidiyor derler, halbuki, zaman değil biz geçip gidiyoruz. (Weber).
- Sabahın bir saati, gecenin iki saatinden daha iyidir. (Afrika sözü)
- Boşa geçen zamana üzülmek rüzgarı kovalamaya benzer. (Rus Sözü)
- İnsanın, en samimi arkadaşının bile yabancı saydığı öyle bir saati vardır ki.. (Anonim)
- Çözemediğimiz olayları zamana bırakıp beklemekten başka çare yoktur. (Anonim)

İLETİŞİM

- İnsan aynı huyu taşıyan insanlarla iletişim kurarsa, bu iletişim sayesinde hem cömert hem de cömert insanlara daha yakın olur. (Cicero)
- Mütevazi bir insanla diyalog kurmak, alim olduğu halde kendini beğenmiş bir insanla diyalog kurmaktan daha iyidir. (Cullen)
- Nasıl davranırsan tıpkı ayna gibi sana öyle geri yansır. (Goethe)
- Görüşme adabını bilmeyen kişi alim bile olsa gerçek kişiliğini gösteremez. (Liard)
- İki insanın uzun süre görüşmesi, ikisini de öylesine etkiler ki, sadece huy ve ahlakları değil, ses tonları bile birbirine benzer. (Lavater)
- Kötü arkadaşın verdiği zarar vücuduna değil, ruhunadır. (Leitner)
- Birinin kimliğini öğrenmek istiyorsan, kendisinden değil, arkadaşından sor. (London)
- Kötü niyetli insanlara diyaloga girmeyin, sizi pişmen etmese bile mutlu da edemez. (Platon)
- Kötü insanlarla görüşmek, ilk günde rezillik gibidir. Sonraki günlerde alışır, hatta onları öpebiliriz bile.. (Pope)
- Kendini bilgin sanan cahille görüşme . (Roubillac)
- Doğru insan doğru insanla iletişim kurmalı, ama maalesef bu böyle olmuyor. (Shakespeare)
- İnsanlar görüştükleri insanları titizlikle seçmeli, çünkü davranışlar bulaşıcı hastalıklar gibi birbirine geçerler. (Shakespeare)
- Eğer siz kişilikli ve ahlaklı insanlarla oturup kalkarsanız onların özellikleri size de geçer. ( Smiles)
- Soğuk çay ve pilavı kabul edebiliriz ama asık suratlılığı asla.. (Çin sözü)

wien06

V.I.P
V.I.P
MİSAFİRLİK

- Balıklar ve misafirler birbirine benzerler, ikisi de üç günde kokar. (Franklin)
- Davetsiz misafir iki kişiye kadar kabul edilir, fazlası çekilmez. (Rodo)
- Yüzsüz misafiri kebab yapıp yiyeceksin. (Afrika sözü)
- Misafir, ilk gün altın, ikinci gün gümüş, üçüncü gün demir, dördüncü gün çanak gibidir. Beşinci gün ise kül gibi sokağa atacaksın. (İran Sözü)

SAVAŞ-BARIŞ

- Zafer Zafer benimdir diyebilenlerindir. (M. Kemal Atatürk)
- Savaş bir oyundur. Bazen en mahiride yenilir. (M. Kemal Atatürk)
- Savaşta silah yerine öğretmen kullansaydık, zafer mutlaka bizim olurdur. (Bismark)
- Savaşa girmeden önce kaçış yollarını da planla. (Bonaparte)
- Kan dökmek değil, gözyaşını kurutabilmek marifettir. (Byron)
- Savaşta ölenler sayesinde, kazananlar bayram yapıyor. (Byron)
- Savaşı kazanmak, siperlerin sağlamlığı değil, komutanların cesaret ve becerisine bağlıdır. (Frederick II)
- En suçlu metal altındır, çünkü onu elde etmek için dökülen kanların haddi hesabı yoktur. (Herder)
- Kanlı savaşlar, mezarlıkların sayısının artmasından başka bir işe yaramaz. (Lamartine)
- Savaş hayatın vazgeçilmez bir yasasıdır. Barışsa iki savaş arasında kurulan mutluluk köprüsüdür. (Nietzsche)
- İki dargının arasına girme, onlar barıştığında sen zor durumda kalırsın. (Sadi)
- İnsanlar, avlandıkları zaman bunun adı spor olur. Gelgelelim avlandıkları hayvan onları öldürdüğünde buna vahşet derler. Cinayetle adalet arasındaki farkı siz bulun. (Shaw)
- En iyi komutan ne kendi tarafına, ne de karşı tarafa hiçbir kayıp vermeden, savaştan galip olarak çıkandır. (Çin Sözü)
- Savaşların kökeni para, toprak ve kadındır. (Hint Sözü)

PARA

- Aristoya Bilginlerin mal sahibi olmaları uygunmudur? diye sorulduğunda, Cimrilere muhtaç olmamaları için gereklidir demiş. (Aristotele)
- İnsanlar parayı köle yaptıklarını sanırken, kendileri onun kölesi olmuşlardır. (Beethoven)
- Hayat boyu başarının sırrı. Para, para, para... (Bonaparte)
- İnsanlar üçe ayrılır: Paranın kölesi olanlar, paranın arkadaşı olanlar ve paranın patronu olanlar. (Carnegie)
- Arkadaşınızdan borç almadan önce iyi düşünün. Paraya mı yoksa arkadaşa mı daha çok ihtiyacınız var? (Edison)
- Önemli olan para sahibi olmak değil, hayattan zevk almayı bilmektir. (Kenyon)
- Ekonomi bir nehir gibidir, yatağı zamanla değişir. Birden bire olmaz. (Özal)
- Para açlığımı giderir ama sıkıntılarıma çare bulamaz. (Shaw)
- Arzuları değerli olan, zengindir. (Voltaire)
- Her parlayan altın olamaz. Herhalde dünyadakilerin yarısı kör kii parlamayan şeyleri göremiyorlar. O zaman ayna, körün ne işine yarardı. (Wilde)
- Haklı yada haksız olman önemli değil, eğer paran yoksa nasılsa haksız olacaksın. (Çin Sözü)
- Kendine düşman yaratmak istiyorsan borç ver. (Anonim)

ŞANS-KUMAR

- Fırsat, insanın kapısını iki kere çalmaz. (Chamfort)
- Şansından şikayet edenin aslında beceriksizliğinden bahsetmesi gerekir. (Maererlinck)
- Gerekenleri yapsaydık, istediğimizi elde ederdik. (İngiliz sözü)
- Şans bazen şimşek gibi çakabilir. Ama unutmayın, arkasında kara bulutlar sizi bekliyor olabilir. (Macar sözü)
- Talihli olanların horozları bile yumurtlamaya başlar. (Rus sözü)
- Kumarbazın gözü kördür, ama yanında oturan çok iyi görür. (Çin sözü)
- Kumar masasını ne kadar çabuk terk edersen o kadar kârda olursun. (İskoç Sözü)

DÜŞÜNCE

- Samimiyetin dili yoktur. O gözlerden anlaşılır. (M. Kemal Atatürk)
- Fikirler, şiddetle, top ve tüfekle asla öldürülemez. (M. Kemal Atatürk)
- Düşünmek görmektir. (Balzac)
- Geleceği düşünmek hayatındaki ilk hedef olsun. (Barnes)
- Her işin başında düşünmek gelir. Düşünceni kendine sakla. Eğer iyi düşünürsen başarılı olursun. ( Bergson)
- Mümkün olduğu kadar çok düşün, düşündüğünü de hemen yap. (Bonaparte)
- Benim için en büyük insan, düşünceleri ile duyguları arasında köprü kurabilenlerdir. (Bonaparte)
- Boş yere hayal kurmak, ömrümüzü boşa harcamaktan başka bir şey değildir. (Capus)
- Hayat için düşünün ama üzülmeyin. (Carnegie)
- Düşüncelerini iyi yolda kullanan kişinin gücü pehlivanınkinden daha fazladır. (Calton)
- Mal ve makama ulaşmak için, herhangi bir düşünceye sahip değilim ve bu tür düşüncelerden daima uzak durmaya dikkat ediyorum. (Confucius)
- Düşünüyorum o halde varım. Varım çünkü düşünüyorum, çünkü şüphe ediyorum. (Descartes)
- Kendinle sürekli konuşmalısın, çünkü kendine hem söyleyeceklerin hemde soracakların vardır. (Epictetus)
- Güzel kokan çiçekler gibi,güzel düşünceler de iyi olan kafalardan çıkar. (France)
- Düşünürlerin deli dolu felsefeleri olmasaydı, insanoğlu hala binlerce yıl öncesindeki gibi mağaralardaki gibi yabani şekilde yaşıyor olurdur. (France)
- İnsan iki dakika havasız, iki hafta susuz, üç hafta gıdasız, bir ömür boyu sefalet içinde yaşayabilir. Ama bir an bile düşünmeden yaşayamaz. (Franklin)
- Olgunlaşmamış bir akıl, durmaksızın bir düşünceden ötekine atlar. Olgunlaşmış akılsa her zaman tek bir düşüncenin peşindedir. (Gay)
- Aklımızın bedenimizin üzerinde olağanüstü bir gücü var. O halde aklımızı düşüncemize hakim kılalım. (Goethe)
- Önce öğren sonra düşün. (Harris)
- Doğru düşünce, büyük bir icat kadar önemlidir. (Hobart)
- Elması yerin derinliklerinde aradığın gibi, gerçeği de düşüncelerin derinliklerinde arayacaksın. (Hugo)
- Olumsuz düşünceleri kafamızdan atarsak yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. (Ipsen)
- Yaşayanlar ölülerin düşüncelerinden yararlanırlar. (Bon)
- Geleceği görmeyen ve düşünmeyenden arkadaş olmaz. (Ledoux)
- Düşünmek faydalıdır, ama mutlu olmak için gereğinden fazla düşünmemeliyiz. (Bon)
- Düşünce servete benzer, kimse dokunamaz. Onun sahibi ise bizden başka kimse değildir. (Lubbock,)
- İnsan düşüncelerinin eseridir. Bugün düşündüklerimiz, yarın gerçekleşecektir. (Maeterlinck)
- Düşünmeden konuşan insan, hedefi şaşıran avcı gibidir. (Montesquieu)
- İki farklı düşünce bir araya geldiğinde, iki ayrı kutuptaki elektrik tellerinin birbirine değmesi gibi kıvılcım çıkar. (Moreas)
- Düşüncelerimiz aldığımız eğitimle orantılıdır. İyi bir düşünceye sahip olabilmemiz için yarından itibaren daha iyi bir eğitim almaya başlamalıyız. (Neuman)
- İnsan dünyanın en çelişkili varlığıdır. Bir yandan umutsuz. Bezgin düşüncelere sahipken, diğer yandan umutlu, sevgi dolu düşünceleri de beraberinde taşır. (Pascal)
- Hedefe ulaşmak için en önemli şey, yapacağımız iş hakkında doğru düşünmektir. (Petallozzi)
- Benim tek düşüncem çocuklarımın geleceği ve bunu nasıl garanti altına alabileceğimdir. (Platon)
- Neden eski eşyalarını atıyorsun da, eski düşüncelerinden vazgeçmiyorsun. (Platon)
- Dar görüşlü insanlar, ağzı dar şişelere benzerler, ikisi de içindekileri boşaltınca çok gürültü yaparlar. (Pope)
- Deniz düşünceye benzer. Denizin ürünü inci, düşüncenin ürünü akıldır. (Randall)
- Son günlerin modası intihardır. Ancak bunu tercih edenler aptalca düşünenlerdir. (Renard)
- Tüm insanlar kötü düşüncelerini gerçekleştirseydi. Neler olacağını düşünmek bile istemiyorum. (Sand)
- Başkalarının sizin için ne düşündükleri önemli değil, önemli olan sizin kendi hakkınızda ne düşündüklerinizdir. (Seneca)
- Var olmak, hissetmek ve görebilmektir. Ancak yaşamak için düşünmek de gerekir. (Shakespeare)
- Dünyada iyi veya kötü diye bir şey yoktur. Bunlar, bizim düşüncelerimizde yarattığımız kavramlardır. (Shakespeare)
- Keşke dünyaya tekrar gelebilseydim diyenler, aptalca düşünürler, dünyaya gelişimiz üzücü bir olay değil mi sanki ? (Shakespeare)
- Geleceği düşünmezsek, gelecek diye bir şey olmaz. (Shaw)
- Düşündüğü gibi yaşayamayan, yaşadığı gibi düşünmeye başlar. (Silahtaroğlu)
- Her insanın düşüncesi, yaşına, kariyerine, yaşam biçimine göre değişir. (Versalius)
- Düşündükçe hiç bir şey bilmediğimizi anlarız. (Walter)
- Herkes benim gibi düşünüyorsa, yanlış düşündüğümü anlarım. (Wilde)
- Her konuda düşünen insan, hiçbir konuda karar veremez. (Çin Sözü)
- Bir konuyu söylerken iyice düşün ama düşündüğünün tamamını açıklama. (Hint Sözü)
- Kurt postunu değiştirebilir, ancak fikrini asla (Yugoslav sözü)
- Kör körün arkasından giderse, soluğu hendekte alır. (İncil)
- Düşünceler, derinleştikçe üzüntüler artar. (İncil)

ÜSTAT- BİLGİ

- Öğrenmek öğrenciye, öğretmek hocaya mahsustur. (Balzac)
- Alimin öğüdü, ateşin üstüne düşen bir damla su gibidir. En azından biraz olsun rahatlatır. (Carlyle)
- Öğrendiklerimi öğretmekten yorulmadım, bu ise benim için küçük bir hizmettir. (Confucius)
- Eğitebilecek bir insanı eğitmemek onu harcamaktır. Eğitilebilmesi mümkün olmayan bir insanı eğitmek çeneyi boşa yormaktır. Akıllı bir insan ne insanı ne de çenesini boşa yorar. (Confucius)
- Tabiat insanın hocasıdır. Hazinesini onun emrine verir. Gözlerini açıp zihnini geliştirir ve kalbini temizler. (Gerard)
- Bildiklerini başkalarına öğret, başkalarının bildiklerini de kendi bilgilerine ilave et. (Goethe)
- Her birinden bir şeyler öğrendiğim için muhatap olduğum herkesi kendimden üstün görürüm. (Synge)
- Sicaptan ders alınmalıdır. Çünkü alt dala ulaşabilmek için üst dalı hedef alır. (Voltaire)
- Bilmiyorsun, bilmediğini de bilmiyorsun ve bilmediğini bilmeyi de istemiyorsun. (Baker)
- Dünya bilgisizlerle dolu, eğer onlardan birini bile görmek istemiyorsan aynaya bakma! (Baker)
- Bilgisiz olan, her zaman kendinden daha bilgisizle birlikte aferin almak ister. (Buffon)
- Bilgisizi bilgilendirmek ihtiyarı dağa çıkarmak kadar zordur. (Durant)
- Bir konuyu bilip bilmediğinden emin olmadıkça en uygunu susmaktır. (Confucius)
- Bilgili ile bilgisiz arasındaki fark, bilgilinin elde edebileceği şeyleri, bilgisizin ise elde edemeyeceği şeyleri istemesidir. (Democritus)
- Cahillik üç türlüdür. Hiçbir şey bilmemek, gerekeni bilmemek ve bir sürü gereksiz şeyleri bilmek (Douglas)
- Kendimizi doğru dürüst tanımıyoruz ki, başkasını tanıdığımızı iddia edelim. (Follet)
- Cahil halk bilgisizi alkışlar. Kırık dökük bilgisi olanlara hayretle bakar. Bilgini ise hiç anlamaz. (Franklin)
- Herkesin her söylediğine hiçbir araştırma yapmadan inanmak bilgisizliktir. (İbni Sina)
- Bilgili kişi, bir işe başladığından itibaren sonucun nasıl olacağını önceden kestirendir. (Kant)
- Biz cahiliz, belki ömür boyu cahil kalacağız. Yaşadığımız sürece bir takım şeyler öğreniyoruz. Bu öğrendiklerimiz de, bizim ne kadar cahil olduğumuzu daha fazla ortaya çıkartıyor. (Meaterlinck)
- Kaç yaşına gelirsek gelelim, öğrendiklerimiz hep geçmişe ait olur. Bu yüzden biz hep tecrübesiz ve bilgisiz kalırız. (Maeterlinck)
- İnsanların en bilgisizleri büyük olmayı, gösterişli bir hayat sananlardır. (Marden)
- Uçmasını bilmiyorsan uçurumun kenarında yuva yapma. (Nietzsche)
- Bilgisiz yaşamaktansa dünyaya hiç gelmemek daha iyidir. Çünkü bütün kötülüklerin kökeninde bilgisizlik yatar. (Platon)
- Cahil insanın susması gerekir, zaten sussaydı cahil olamazdı. (Sadi)
- Bir bilgin kişinin atının ayağından sıçrayan çamur, benim için şereftir. (Yavuz Sultan Selim)
- İki bilgin kişinin bir konuda anlaşması, iki cahilin aynı konuda anlaşmasından daha kolaydır. (Sokrates)
- Eşeğe altın semer vursalar, eşek yine eşektir. (Afrika Sözü)
- Dokuz bilgisizi iş yaptırmak için gönderseler, sakın sen onuncusu olma. (Afrika sözü)
- Bilmediğini bilmeyenden uzak dur, bilmediğini bilene öğret, bildiğinle bilmeyeni aydınlat, bildiğini bilene itaat et. (Arap Sözü)

KİTAP-ÖĞRENCİ-ÖĞRENME

- Bazı kitapların sadece tadına bakacaksınız, bazılarını yutacaksınız, bazılarını ise çiğneyip sindireceksiniz. (Bacon)
- Kitap seni öfkelendirmeyen, üzmeyen ve sana öğüt veren en yakın arkadaşındır. (Christian)
- Asırlar önce yaşayıp ölen büyük bilim adamlarıyla tanışıp görüşme fırsatını sadece kitaplar verir. (Descartes)
- İnsan görmesi mümkün olmayan şeyleri kitaptan öğrenir, çünkü onlar kilometrelerce uzaktadır. (France)
- Senin bir gecede okuduğun kitabı, ben senelerce yazabilmek için saçımı ağarttım. (Gonzaga)
- Kitap sopasız ve dayaksız öğretmene benzer. (İngiliz Sözü)
- Güvendiğiniz insanlara bile kitap vermeyin, çünkü benim kitaplığımda sadece başkalarından aldığım kitaplar vardır. (Anonim)
- Bugün bildiklerimizin dışında bir kelime bile öğrensek dünden farklı bir kişi oluruz. (Christian)
- Öğretmen ve öğrenciler öğrendiklerini uygularlarsa bir işe yarar, uygulamamaları halinde hastanın ilaçlarını kullanmaması gibi bir durum hasıl olur. (Confucius)
- Öğrenmek her insanın görevidir. Hatta öğrencinin bilgi yönünden öğretmenini bile geçmesinde sakıncası yoktur. (Confucius)
- Dalgın kafayla bir şeyler öğretmeye çalışmak, rüzgarlı havada ateş yakmaya benzer. (Massinger)
- Bir öğretmen için en kötü olay, öğrencilerin ömür boyu kendisinin yanında kalmasıdır. (Nietzsche)
- İnsanoğlu şüphe içinde yaşamak için değil, sorup öğrenmek için yaratılmıştır. (Ruge)

ŞİİR

- Şiir veya şairden beklediğimiz, bizim duygularımıza tercüman olmasıdır. (Bentham)
- Edebiyat ile şair, güzellik ile aşkın birleşmesinden doğmuştur. (Confucius)
- Şairi kamçılayan acılar ve dertlerdir. (Fielding)
- Şiirle insan ruhu arasında çok eski bir arkadaşlık vardır. Bu yüzden sevinçli ve hüzünlü zamanlarında daima insanların yanında olurlar. (France)
- Şairler eserlerini yaratırken sadece hayal dünyalarını değil, gerçek dünyadan da yararlanırlar. (Hegel)
- Şiir öyle bir orkestradır ki, bütün doğanın ve insanların sesini yansıtırlar. (Hugo)
- Müzik sanatların en zevklisidir ama bir şey öğretmez. Buna karşılık şiir hem ruhun gıdası, hem de iyi bir öğretmendir. (Kant)
- Şiirin şiir olması için ya neşelendirmesi ya da hüzünlendirmesi gerekir. (Moulton)
- Mümkün olup bir şairin yüreğine girebilseydik orada heycan, acı gözyaşı ve hüzün görürdük. (Watson)
- Kelimeleri en güzel dizen kişi şairlerdir. (Anonim)

ARZU

- Sıkıntılarımı gözden geçirip kendinize sorun: Sıkıntılarınızın yüzde kaçı gerçektir. (Carnegie)
- Kaybetmeyi değil, kazanmayı arzulayın. (Chamfort)
- Bir amaca ulaşmak için birçok arzudan vazgeçmelisin (Confucius)
- İtiraf etmeliyiz, dışımızdaki değil, içimizdeki dünya bizi mahvediyor ve genellikle felaketten kaçalım derken kendimizi onun içinde buluyoruz. (Lubbock)
- Bazen saçma sapan hayaller kurup başımızı derde sokarız (Socrates)
- Arzularımız rüzgara benzer. Rüzgar yeterli olduğunda yelkenliyi hareket ettirir, ama fırtına çıktığı zaman yelkenli batabilir. (Voltaire)

İYİLİK

- iyi ol ve iyiliği kendine meslek olarak seç, çünkü başka kurtarıcın olmayacaktır. (Bentham
- En iyi insan, herkes hakkında iyilik yapan kişidir. (Confucius)

SON YOLCULUK

- Ölümden korkmuyorum, sadece olay anında orada bulunmak istemiyorum. (Ancona)
- En iyi ölüm tarzı, beklenmeyen ölümdür. (Astor)
- Bir çok insanın değeri hayattayken değil, ancak öldükten sonra anlaşılır. (Cicero)
- Hayattan ne anladım ki, ölümden de onu anlayayım (Confucius)
- Voltaire, ölüm anında başında duran papaza, İçimde sanki güzel bir yere göç ediyormuşum gibi bir his var dedi. (Douglas)
- Bir gün ayrılacağımızı düşünebilseydik, birbirimize daha iyi davranırdık. (France)
- Eğer özgürce yaşamıyorsak, o zaman, ölümü karşılamamız daha doğru olur. (Gandhi)
- Önemli olan ölmek değil, mutlu olmaktır. (Hugo)
- Halkın bu dünyada benim hiçbir şey alamadığımı görebilmesi için, elimi tabutun dışında bırakın. (İskender)
- Kuğu ölümden önce öter, bir çok insan da ötmeden önce ölseydi ne güzel olurdu. (Karlfeld)
- Ayakta ölmek diz çöküp yaşamaktan daha iyidir. (Lubboc)
- Dünyaya gelince nedenini bilemedim, yaşarken de nasıl yaşayacağımı bilemedim, şimdi ölüme gidiyorum, yine nedenini bilmiyorum (Pascal)
- Bırakın hayat ilkbahar gibi, ölüm de dökülen sonbahar yaprakları gibi olsun. (Togore)
- İnsanlar bir çok kez ölümden kaçmak isterken ölüme sürüklenmiştir. (Taylor)
- Her insan iki kez ölür. Biri aşkını kaybedince, diğeri eceli gelince. (Voltaire)
- Ölümün zorluğu dostların uzaklığı kadar acı verici değildir. (Arap Sözü)
- oyun bittiğinde şah da piyon da aynı kutuya girer.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur.

Gizemli Cadi

Forum Gururu
71623_131118917098327_937341753_n.jpg