• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Hangi ortamda hangi içki?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
İçki olayını kategorilendirmeyi kesinlikle tasvip etmemekle birlikte bunu önemseyenler için içki kültürü ve hangi ortamlarda içilebileceğine dair aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Eski çağlarda şölenlerin ve eğlencelerin vazgeçilmez içeceği olan içki günümüzde ise hayatımızın bir parçası haline gelmiştir ama yine de içkinin en çok tüketildiği zaman; yılbaşı akşamları, bayramlar, doğum günleri ve özel kutlamalardır. Arkadaşlarımızla bir araya geldiğimizde hemen bir bira açılır ya da sevgiliyle birlikte iken bir şarap açılarak romantik bir ortam yakalanır. Aslında içkinin hayatımızda ki amacı bulunduğumuz ortamı daha hareketli ve renkli hale getirmek ya da soframızda farklı bir damak tadı oluşturmaktır.

İçki ile sevdiklerimizle geçireceğimiz zamanı daha da renklendirebiliriz. Fakat içki konusunda dikkatli olmamız gereken bir nokta vardır. Her içki, her mekanda, her ortamda herkesle içilmez.Yanlış içki seçimi ile eğlenceli bir ortamı sıkıcı bir hale gelebilir. İşte size içki konusunda yardımı olabilecek bir kaç bilgi…

Tekila
7phuQ.jpg
Tekila arkadaş ortamlarının en eğlenceli içkisidir. Tekilanın en ilginç özelliği ise ertesi gün başınızın ağrımamasıdır. İlk anda etkisini göstermemesinden dolayı bir şatla yetinmek genelde zor olur. Tekila deyince aklımıza limon, tuz ve şat bardağı gelir. Şat yapmanın farklı methodları vardır ama en çok bilineni şat bardağını tuzlamak ve şat yaptıktan sonra limon dilimini yemektir.

Rakı
uSoEy.jpg
Aslan sütü dediğimiz rakı özellikle türk erkeğinin en çok sevdiği içkidir. Ama rakı da öyle her yerde içilmez, ya sağlam bir meyhane bulunur ya da evde arkadaşlarla birlikte oturulup içilir. Rakı hazırlanırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta ise bardağa önce rakı, sonra su, son olarak da buz konulmasıdır. Eğer rakıyı sulandırmadan üzerine buz konulursa rakının aroması kristalleşir ve rakının tadı bozulur.

Şarap
TpYCF.jpg
Romantik ortamların vazgeçilmez içeceğidir şarap ve bu yüzden en çok kadınlar tarafından sevilir. Ama şarabın tadına varmak için atmosferin uygun olması gerekir çünkü şarap bulunduğu atmosfer ile birlikte anlam kazanan bir tatdır. Şarap sakin, dinlendirici ortamların içkisidir. Etli yemeklerin vazgeçilmez içeceğidir. Etin tadını değiştirir. Genel olarak beyaz etle beyaz, kırmızı etle de kırmızı şarap içilir. Bunların yanında aperatif olarak peynirde yenilebilir. Peynir şarabın tadını daha da güzelleştiren bir yiyecekdir. Şarap içerken dikkat edilmesi gereken diğer bir noktada şarapın dinlendirilmesidir. Eğer yıllamış bir şarapınız varsa mutlaka bir sürahinin içine boşaltarak, dinlendirmeniz gerekir.

Bira
xab7V.jpg
Diğer içkilere oranla hafif bir içki olması sebebiyle her ortamda içilen bir özellikle arkadaş ortamlarında en çok tercih edilen içkidir. Birayı başka bir içkiyle veya sıvıyla karıştırmak veya buz atmak birayı katletmek demektir.

Votka
hDlwB.jpg
İçinde en az yüzde 40 oranında alkol bulunduran votka, tehlikeli bir içeçektir ve dikkatli içilmesi gerekir. Genellikle kokteyl şeklinde karıştırılarak içilmesi tercih edilir. Votka ile çok değişik karışımlar hazırlayabilirsiniz. Bloody Mary en çok bilinen votka kokteylidir. Domates suyu ile hazırlanır bunun dışında sek olarakta küçük kadeh bardaklarında da içilir. İçindeki alkol oranın yüksek olması sebebiyle votka genelde akşamları yemeklerden sonra tercih edilen bir içkidir .

Şampanya
t1g32.jpg
Şampanya kutlamaların içkisidir. Söz konusu kutlama olunca mantarın fırlaması ve etrafa iyice köpük saçılması makbuldür. Aslında şampanya aristokrat içkisi olarak bilinir ve ziyan olmaması köpürmemesi gerektiği düşünülür. Bu yüzden de bir çok restoranda şampanya şişeleri 45 derecelik bir açıyla eğilirek ve tıpa çevrilerek açılır. Şampanya aperatif olarak çikolata ve tatlılarla, hatta seçilecek uygun bir mönü ile yemek boyunca da içilebilir. Bunun dışında mozeralla peyniri ile de şampanya güzel bir tat oluşturur.

arz-ı hal

şşşşştttttttt
Özel üye
hiç içmedim,kokusunu bile bilmem...ailemde görmedim,çevremde görmedim üniversiteye kadar,içen arkadaşlarım elbette vardı,onlarla ortak bişeyler yapacağımız zaman alkol olmaması için uyarıyordum,illaki alacaksanız yanıma uğramayın derdim.arabama binemezlerdi.Rabbime şükürler olsun eşim ve ailesinde de alkol yok...sağlığa zararlı belki lakin çok büyük günahlardan biridir.haram olması yeterli bir sebep benim için.