Renk Seçimi
+ + + + + + + + + + + + + + X

Halide Onbaşı

Konusu 'Kurtuluş Savaşımız ve Kahramanları' forumundadır ve HEREDOT tarafından 11 Ekim 2006 başlatılmıştır.

1. HEREDOT

HEREDOT Katılımcı

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    630
    ASKERİ ÜNİFORMA GİYEN TEK KADIN YAZAR: HALİDE ONBAŞI

Halide Edip Adıvar’ın vatan savunması sırasında hem hatip, hem Hilali Ahmerci olduğu, bununla birlikte silah kullanmamış da olsa cephenin en ileri saflarında görev aldığı ve “silahlı bir gözlemci ve ajitatör” olduğu ifade ediliyor.

Halide Edip’in, İzmir’in işgali üzerine düzenlenen Sultanahmet Mitingi’ndeki konuşmasıyla genç ihtiyar herkesi ağlattığı anlatılan kitapta, ünlü yazarın “Türkiye’nin istiklal ve hayat hakkını alacağı güne kadar hiçbir korku, hiçbir meşakkat önünden kaçmayacağız. Yedi yüz senelik tarihin ağlayan minareleri altında yemin ediniz” diyerek mitinge katılanlara yemin ettirdiği kaydediliyor.

Daha sonra Anadolu’ya geçen ve Ankara’da etkin görevlerde bulunan ünlü yazarın, cephede görev yapmak isteyince Batı cephesi karargahında onbaşı olarak görevlendirildiği, önce çavuş, İzmir’in kurtuluşu sırasında da başçavuş olduğu ifade ediliyor.

Halide Edip’in “askeri üniforma giyen tek kadın yazar” olduğu vurgulanan kitapta, bu cesaretli kadının, İstanbul’da kurulan Nemrut Mustafa Divanı’nın idama mahkum ettiği 6 kişi arasında yer aldığı ve Divanı Harp’te yargılanma konusu olan tek kadın olduğu belirtiliyor.

2. kelebek

kelebek -ütopik- Vip Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    4.480
    Halide Edip'in savaşta rol aldığını biliyordum ama onbaşı olduğunu burda öğrendim. Eline sağlık

3. Girayhan

Girayhan Uzman

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    630
    Halide Edip Adıvar ın on başı olduğunu bende yeni öğrendim teşekkürler

Sayfayı Paylaş