Gitar notaları -Nota yerleri - Nota okuma

Suskun

V.I.P
V.I.P
Gitarda Notaların İsimleri

Gitarda kullanılan ingilizceden gelen notaların isimlerini göreceğiz.Gitarın yapısını basitçe tanıdıktan sonra tellerin isimleri de öncelikle bilmemiz gereken şeylerden biridir.Şimdi aşağıda gitar notaların en çok kullandığımız kalıpta yazılışlarını göreceksiniz.Burası gitar eğitimin en önemli noktalarından bir tanesidir.

Do - C
Re - D
Mi - E
Fa - F
Sol - G
La - A
Si - B diye okunur.

Yukarıda yazan notaların karşılık geldiği harfleri pratik yaparak ezberleyin.Karışık ezberleyin veya sırayla.Ama pratik olmanız lazım. Çoğu gitar sitelerinde notalar yukarıdaki gibi gösterilir.Ancak normal (do-re-mi) kalıbında da gösterilmesi yanlış değildir.Yukarıda yazan notaların şimdi de gitar üzerinde boş tel olarak yerlerini görelim.Şimdilik sadece gitar üzerindeki boş tel olarak yerlerini göreceğiz.Daha sonra perdeler üzerindeki yerlere derslerde geçicez:

1. tel - E (en alttaki)İnce
2. tel - B
3. tel - G
4. tel - D
5. tel - A
6. tel - E (en üstteki tel)Kalın şeklindedir.

Notaların Dizilişi

Gitarın eğitimine başlamadan önce mutlaka notaları bilmemiz gerekir.Aksi taktirda gitarla ilgili hiçbir parçaya çalamazsınız.
Aşağıda notaların nota çizgisi adı verdğimiz yer üzerinde isimleri ile birlikte görüyoruz.

Yukarıdaki notalarının isimlerini ve bulundukları yerleri bilmiyorsak çok iyi bir şekilde ezberlememiz gerekir.Aksi taktirde nota okuyamazsınız.

Aşağıda ise notaların gitar eğitimde kullanacağımız şekilde şekilde dizilişini görüyoruz.

iugQxHe.png

Suskun

V.I.P
V.I.P
Notaların Yerleri

Gitarda notaların yerlerine geçmeden önce şunu söylemeliyim; bu dersimizin içeriği ne yazık ki Türkiye'de hiçbir eğitim blogunda yazmıyor. Size faydalı olacağını düşünüyorum. Gitar kursuna gittiyseniz çoğu öğretmen notaların yerlerini size notaların isimlerini öğreterek ezberletir. Ama ben size daha kolay olsun diye farklı bir yol izleyeceğim.Notaları ben de size şimdi öğreteceğim yolla öğrendim. Hatırlarsanız perdeleri 1,2,3 diye isimlendirmiştik. Soldan başlayarak 1,2,3,4 diye gidiyordu. Notalarının öğrenilmesinde bu öğrettiğimin de size faydası olacak. Şimdi ise 1,2,3,4 perdelerine 0(sıfır) sayısını ekleyeceğiz. Sıfırın anlamı boş tel yani hiç bir perdeye basmayacağız demek oluyor. Unutmamanız gereken diğer bir konuda tellere doğru parmakla vurmaktır. Bunları öğrendikten sonra notalarının gitar üzerindeki yerine geçelim.

[video=vimeo;9586828]http://vimeo.com/9586828#at=0[/video]

Sağ el ile hangi tele hangi parmakla vurulacağını bilmiyorsanız buradan göz atabilirsiniz.

GİTARDA NOTALARIN YERLERİNE GÖRE GÖSTERİMİ

6.TEL.
O. Perde..Mi Notası
1. Perde..Fa Notası
3. Perde..Sol Notası

5.TEL
O. Perde...La Notası
2. Perde..Si Notası
3. Perde..Do Notası

4.TEL
O. Perde...Re Notası
2. Perde...Mi Notası
3. Perde...Fa Notası

3.TEL
O.Perde..Sol Notası
2.Perde..La Notası

2.TEL
O.Perde..Si Notası
1.Perde..Do Notası
3.Perde..Re Notası

1.TEL
O. Perde..Mi Notası
1. Perde..Fa Notası
3.Perde..Sol Notası

Yukarıda görmüş olduğumuz gitarın notalarının perdeler üstündeki yeridir.Bu notalar gitar eğitimin en büyük yapı taşlarından bir tanesidir.Yani çok iyi öğrenilmesi gerekir.O yüzden aşağıdaki alıştırmayı yapmadan diğer derse geçmeyiniz.

ALIŞTIRMA

Yukarıda notaların gitar üzerindeki yerlerini gördük.Bu alıştırmamızın amacı bu notalarının yerlerini iyi bir şekilde öğrenmek.Şimdi altıncı telden başlayarak 1. tele kadar yukarıdaki notalarını göstermiş olduğum perdelere sırayla basınız.Bu perdelere en başta elinizin alışması için nota isimlerini söylemeden sırayla 1-2 saat kadar tekrarlayınız.Tekrarı yaptıktan sonra perdelere sırayla basarken içinizden veya dışınızdan notaların ismini de söyleyiniz.Bunun amacı iyi bir şekilde notaların yerini kavramaktır.Bu alıştırma 1 gün boyunca boş vakitlerinizde yapın.İyi yaptığınıza inandığınız zaman diğer derslere geçin.Aksi taktirde diğer dersleri net bir şekilde anlayamaz yani gitar eğitiminizi yavaşlatabilirsiniz.

4gTP8cX.jpg

Suskun

V.I.P
V.I.P
En Fazla Kullanılan Akorlar

Arkadaşlar bu dersimizde gitarda en fazla kullandığımız akorları öğreneceğiz.Geçen dersimizde akorlara basma ile ilgili teorik birligiler görmüştük.Aşağıda size vereceğim tabloda gitar en çok kullanılan akorlar olan:La majör, Re majör, Do majör, Sol majör, Mi majör, La minör ,Re minör, Do minör, Sol minör ve Mi minör akorlarının gitarda nasıl basıldığını göreceğiz.Bu derste akorları anlamamız için gereken en önemli şey akorları gösterimde nasıl okumamız gerektiğini bilmemizdir.Bilmiyorsak bir önceki dersi tekrar gözden geçirin

GİTARDA EN ÇOK KULLANILAN AKORLARIN GÖSTERİMİ

sEuNMrg.jpg

Suskun

V.I.P
V.I.P
İlk Akor Şarkı

Arkadaşlar aşağıda çalacağımız akor parçası gördüğünüz gibi "do,re,mi" şeklinde gösterilmemiştir. Eğer aşağıdaki nota gösterimlerini bilmiyorsak nota bilgisi bölümden gitarda notaların isimleri linkini taklıyıp o dersi gözden geçirin. Arkadaşlar aynı zaman DİYEZ(#) ve BEMOL(b) dediğimiz iki şey var.Sadece ilk nota diziliminde öğrenci arkadaşımız do - re - mi - fa - sol - la - si - do şeklinde söylemiş .. Fakat en son söylenen do ile ilk başta söylenen do aynı ses farklı bir ses değil yani,.. sadece aradaki tam ve yarım sesleri, diyez ve bemolleri göstermek için bu dizilimi yapmak zorundadır.

Yukarıdaki bilgileri gözden geçirdikten sonra çalacağımız parça olan Haluk Levent'in Hani Benim Olacaktın isimleri şarkısına geçelim.

HANİ BENİM OLACAKTIN-HALUK LEVENT

Am E Dm Am

Dünyalar verdim gözlerinin uğruna

E Dm Am

Kaçamak saatler sonsuz kelimeler

E Dm Am

Unuttun mu yar söz verdin bana

E Dm Am

Gitmeyecektin daha neler neler

Dm Am

Şimdi uzaklardasın, bensiz sevdalardasın

Dm Am

Söyle söyle güneşin kızı ne yapmaktasın

E Am

Hani benim, Hani benim, Benim olacaktın yar
E Am

İki bahar önce okulun bitince bana varacaktın

- - -

Yukarıdaki parçayı yeterli hız ve ritimde çalacak seviyeye gelecek kadar çalışın. Kendinizi yeterli bulduğunuz zaman bir sonraki derse geçebilirsiniz.

Suskun

V.I.P
V.I.P
Çökertme akorları

Kod:
Çökertme
Em           A      Am
Çökertme'den çıktım da halil'im
F          Dm    Em
Aman başım selamet
Am       D        G        C
Bitez de yalısına varmadan halil'im