Futbol terimleri

Konusu 'Futbol' forumundadır ve Suskun tarafından 1 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P Vip Üye

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  23.446
  Beğenileri:
  102
  Ödül Puanları:
  5.480
  Yer:
  Türkiye
  Futbol terimleri
  * 12'nci adam
  * Altı pas
  * Altın gol
  * Ara takım
  * Asist (futbol)
  * Avantaj
  * Averaj
  * Bosman kuralları
  * Ceza sahası
  * Defans
  * Degaj
  * Direkt serbest vuruş
  * Fikstür
  * Forvet (futbol)
  * Gol Kralı
  * Gümüş gol
  * Hat trick
  * Kale vuruşu
  * Kaleci (futbol)
  * Krampon
  * Maçın adamı
  * Ofsayt
  * Orta saha
  * Oyun kurucu
  * Penaltı
  * Plonjon
  * Reklam panosu
  * Santrafor
  * Taraftar
  * Taç atışı
  * Verkaç
  * Ön libero  12'nci adam
  Vikipedi, özgür ansiklopedi
  [​IMG]
  Taraftarlar takımlarını 12'nci adam olarak desteklerken

  12'nci adam Amerikan futbolu ya da futbolda stadyumdaki taraftarları tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Çoğu futbol liglerinin futbol takımlarına oyun alanında takımlarında en çok 11 oyuncunun bulunmasına izin vermesi bu terimin stadyumdaki taraftar desteğinin 12'nci adam olarak tanımlanmasına neden olmuştur. Amerikan futbolunda, terim Texas A&M University tarafından oluşturulmuş ve marka haline getirilmiştir.

  Bir takımım başarısında taraftarların çok önemli bir etkisi olabilir, yani ev sahibi takımın taraftarları kendi evlerinde takımlarının kazanmasını isteyebilirler. Bu nedenle taraftarlar, top karşı tarafın oyuncularındayken onların dikkatini dağıtmak ve morallerini bozmak veya hakemi kendi alehlerine olan kararlarda şaşırtmak için yüksek veya tekdüze sesler çıkarırlar. Sesler; bağırarak, ıslıklayarak, yere vurarak veya diğer biçimlerde çıkarılabilir.
 2. Suskun

  Suskun V.I.P Vip Üye

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  23.446
  Beğenileri:
  102
  Ödül Puanları:
  5.480
  Yer:
  Türkiye
  Altı pas

  Altı pas, (ing. The 6 yard box) futbolda ceza sahası içinde bulunan ve kaleye 5.5 metre (6 yard) uzaklıktaki çizginin içinde kalan bölgedir. Alanın boyutu 18,32 x 5,50 metre'dir.

  Altı pas alanı, 5.5 metre, yani 6 yard, olduğu için altı pas adını almıştır.
  Altın gol

  Altın gol, futbolda son dönemlerde kullanılmaya başlayan elemeli sistemli turnuvalarda kullanılan bir yöntemdir.

  Bu sistem, tek maç üzerinden veya iki maç üzerinden olan elemeli bir sistemde iki takımın birbirine üstünlük sağlayamaması durumunda oynanan ve penaltılara kadar olan ekstra sürede (genellikle 30 dakika) bir takımın gol atması halinde maçın o anda sonuçlanması ve golü atan takımın tur atlaması veya final ise rakibini geçerek turnuvayı kazanması esasına dayalıdır. Atılan bu gol "altın gol" olarak ifade edilir.

  Eğer uzatma sonunda gol gelmezse, penaltı atışları ile galip belirlenir.

  Altın gol kuralının ilk uygulandığı önemli turnuva 1996 yılında İngiltere'de oynanan Avrupa Futbol Şampiyonası'dır. Bu turnuvanın finali olan Almanya - Çek Cumhuriyeti maçı bu yöntemle galibin belirlendiği ilk maç oldu.

  2002 yılında UEFA bu kurala benzer yeni bir yöntem olan gümüş gol uygulamasını tanıttı. Bu tarihten sonra turnuvalar klasik uzatmalı sistem, altın gol ve gümüş gol kuralı gibi üç farklı şekilde yöntem belirlediler.

  Gümüş gol

  Gümüş gol futbol maçlarında normal sürenin yetmediği durumlarda kazanan takımı belirlemek için kullanılan kurallardan biridir.

  Buna göre maça 15 dakikalık bir uzatma devresi eklenir. Eğer bu 15 dakikalık sürede bir takım eşitiği kendi lehine bozarsa maç 15 dakikalık uzatma devresi sonrası sona erer ve maçı o takım kazanır. Eğer eşitlik bozulmaz ise bir tane daha 15 dakikalık uzatma devresi oynanır. Bu devrelerde atılacak ve kazananı belirleyecek goller gümüş goldür. Eğer gümüş gol olmazsa, penaltı atışlarına geçilir.

  Altın golün aksine gümüş gol atıldığı anda maç sona ermez. Bunun için 15 dakikalık devrenin sona ermesi beklenir.

  1996'da altın gole geçilmiş, 2003'de gümüş gole geçilmiştir. 1 Temmuz 2004'den itibaren ise iki kural da kaldırılmıştır. Günümüzde, 90 dakika sonunda kazanan belirlenemezse, toplam 30 dakikalık uzatma devresi, her koşulda ve atılabilecek tüm gollere rağmen sonuna kadar oynanmaktadır.  Ara takım

  Bir spor kulübünün, diğer bir kulübü fiili olarak bünyesine katıp; tüm yetkilerini üzerine almasıyla oluşan durumdaki, bünyeye katılan takıma ara takım denir.
  Ara Takımın Amaçları
  Ara takım oluşturmanın temel amacı, büyük bir camiada forma giyen gelecek vaat eden oyuncuları bir kulüpte toplayıp, sürekli forma giyebilmelerini sağlamaktır. Böylece ara takıma giden oyuncular hem kulüplerinden kopmazlar hem de ara takımdaki genç yeteneklerle gelişmeleri daha kolay olur. Ara takımlar pilot takımlarla karıştırılmamalıdır, çünkü ara takımlarda bünyeye katılan kulübün renklerinden, başkanına kadar her konudaki oluşumu üst takım tarafından denetim altındadır. Ara takımlara Turkcell Süper Lig'de mücadele eden Trabzonspor'un; TFF 2. Lig'deki ara takımı Trabzon Karadenizspor'u örnek verebiliriz.  Asist (futbol)

  Asist, futbolda takım arkadaşına gol pası veren oyuncudur. Maçlardaki asistlerin sayılması resmi oyun kuralları içerisinde yer almasa da, futbol istatistikleri açısından kullanılmaktadır. Genellikle asistler, gol yolunda pas verme veya orta yapma şeklinde yapılır


  Avantaj

  Avantaj futbolda fauller ya da çekme gibi hareketlerle rakibine karşı avantaj sağlamayı önlemek amacını giden kuraldır. Hakem, faulu yapan futbolcunun, bu faulden dolayı avantaj sağlayıp sağlamadığına bakar. Oyunun durması ve hatanın gerektirdiği ceza vuruşlarının yapılması, hata yapan oyuncuya avantaj sağlamıyorsa ya da hataya rağmen rakibi topu kaybetmemiş pozisyonu devam ettirmişse hakem de oyunu devam ettirir. Avantaj kuralını hakem ellerini yere doğru uzatıp devam diyerek uygular.  Averaj


  Averaj, aralarında puan eşitliği bulunan takımların birbirlerine göre üstünlüğünü belirlemek için attıkları ve yedikleri gollerin farkına dayalı kuraldır. Averaj sadece lig maçlarında değil , kupa maçlarında da uygulanmaktadır.


  Bosman kuralları

  Bosman kuralları ya da Bosman kararları, 1995 tarihli bir Avrupa Adalet Divanı kararıdır. Avrupa Birliği içinde işçilerin serbestçe dolaşımını ve işbirliği özgürlüğünü güvenceye alan kararlar özellikle Avrupa içinde futbol sektöründe büyük değişiklikler yaşanmasına neden olmuştur. Bu kararlar uyarınca Avrupa Birliği üyesi ülkelerin ulusal liglerinde -transfer edilen oyuncunun Avrupa Birliği vatandaşı olması koşuluyla- yabancı oyuncu sınırlaması kaldırılmış, futbol oyuncularının anlaşma süreleri dolduğunda bonservis bedeli olmaksızın istedikleri kulübe geçmelerinin önü açılmıştır. Kararlarla birlikte futbol ve diğer tüm spor dalları birer ekonomik sektör olarak değerlendirilmiş ve sporcular işçilerin serbest dolaşımı ilkesi uyarınca işçi haklarına sahip olmuşlardır. Kararlar, adını Belçika'nın RFC de Liege takımında forma giyen Jean Marc Bosman adlı futbolcunun başka bir takıma transfer olmasının önünde engel olarak duran bonservis bedeli sorununu yargı makamlarına taşıyarak, giriştiği hukuk mücadelesini kazanmasından almaktadır.
 3. Suskun

  Suskun V.I.P Vip Üye

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  23.446
  Beğenileri:
  102
  Ödül Puanları:
  5.480
  Yer:
  Türkiye
  [​IMG]
  Nizami futbol sahası ölçüleri

  Ceza sahası


  Ceza sahası, futbol'da kale önünde sahanın her iki yakasında bulunan bölgedir.

  Ceza sahası içinde yine kaleden uzaklığı 12 yard (11 metre) olan ve kalenin tam orta noktasının izdüşümünde bulunan penaltı noktası bulunmaktadır. Ceza sahasının kaleye uzak tarafında penaltı noktasından 9,15 metre olacak şekilde bir yay bulunmaktadır. Bu yayın içinde kalan bölge ceza sahasına dahil değildir. Ancak yay, penaltı atışı sırasında diğer oyuncuların topa bu mesafeden yakın olmasını önler. Ayrıca, bu alan içinde, 18,32 x 5,50 metre boyunda altıpas denilen alan vardır.

  Bu alan içinde kaleciye topu eliyle tutma hakkı verilmiştir. Bu alan içinde hucüm yapılan tarafa yapılan faul veya ceza gerektiren bir eylem yapılması durumunda savunma yapan takım penaltı ile cezalandırılır.

  [​IMG]
  Beyaz formalı oyuncu, mavi formalı oyuncuya karşı savunma yapıyor.
  Defans

  Defans (Türkçe:
  Savunma), futbol, basketbol ve diğer bazı takım oyunlarında takım halinde yapılan savunmadır. İngilizce savunma anlamındaki defence kelimesinden Türkçe'ye geçmiştir.

  Defans futbolda, amacı gol yemeyi önlemek olan taktikdir. Rakip takımın hücum oyuncularını durdurmakla görevlidirler. Fabio Cannavaro, John Terry, Rio Ferdinand, Carles Puyol, Alessandro Nesta dünyaca ünlü defans oyuncularına sadece birkaç örnektir. Türkiye'dekilere örnek olarak Bülent Korkmaz, Alpay Özalan, Emre Aşık, İbrahim Toraman, Servet Çetin verilebilir. Futbol takımındaki savunmacının öncelikli görevi; olabildiğince rakibin dengesini bozmak, hücumu durdurmak ve rakipten topu kapmaktır. Ayrıca savunma bölgesinde stoper, sağ bek, sol bek, ön libero gibi alt bölgeler vardır.

  Bölgeler
  * Stoper (Türkçe: Durduran, kesici): Savunmanın ortasında görev yapar ve rakip takımın hücum oyuncularının topu ağlarla buluşturmasını engeller.
  * Sol bek: Solda oynar ve rakip takımın sağından gelen atakları engeller, gerekirse pas ve koşuyla sol taraftaki arkadaşına yardım eder.
  * Sağ bek: Sağda oynar ve rakip takımın solundan gelen atakları engeller, gerekirse pas ve koşuyla sağ taraftaki arkadaşına yardım eder.
  * Ön libero: Savunmanın orta sahaya yakın bölümünde görev yapar. Rakibi orta sahada karşılayan son adamdır. Rakibin orta sahayı geçmesini engeller. Orta sahaya atılan topları kapar ve hücuma çıkan arkadaşlarına yardım eder. Görevini yapabilmesi için önsezi, adam tutma, topu kapma, dayanıklılık, çalışkanlık ve yer tutma özelliklerinin iyi olması gerekir. Dünya'da bu bölgeye örnek olarak Claude Makélélé, Michael Essien, Gennaro Gattuso, Andrea Pirlo, Türkiye'de ise Fenerbahçe'de oynayan Selçuk Şahin, Galatasaray'da oynayan Mustafa Sarp ve Beşiktaş'ta oynayan Fabian Ernst verilebilir.


  Degaj

  Degaj, futbolda kalecinin rakip ceza sahasına topu atmak üzere önce havaya atıp sonra ayağının üstüyle vole vurur gibi vurmasına denir.

  Aut atışı ile karıştırılmamalıdır. Aut atışında top yere konur, gerilinir ve şut çekilir. Degaj farklıdır. Hatta kaleciler degaj çekerken rakip oyuncu rahatsız ederse, topu 3 kere yere vurmak kaydıyla, rakip oyuncunun açılması sağlanır. Taciz devam ederse faul olur.
  Direkt serbest vuruş

  Direkt serbest vuruş, futbolda savunma durumundaki takımın topa ceza sahası dışında elle dokunması veya bir oyuncuya faul yapması sonucunda kullanılan faul atışı.

  Serbest vuruşta hakem, kalecinin istediği kadar oyuncuyu toptan 9 m 15 cm uzaklaştırır ve sonra faul atışını kullanacak oyuncu topun başına geçer ve vuruşunu yapar. Savunma amacıyla toptan 9 m 15 cm uzaklaşan oyunculara "baraj" adı verilir. Frikikten direkt olarak kaleye gol atılabilr. Frikik faule maruz kalan takımın kendi yarı sahasında olursa baraj kurulamaz. Serbest vuruşta baraj mesafesini bozan oyuncu sarı kartla cezalandırılır
 4. Suskun

  Suskun V.I.P Vip Üye

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  23.446
  Beğenileri:
  102
  Ödül Puanları:
  5.480
  Yer:
  Türkiye
  Fikstür

  Fikstür takım sporlarında sezon boyunca oynanacak olan müsabakaların ligler başlamadan önce haftalar halinde belirlenmesi ile oluşan tablodur.

  [​IMG]
  forvet mevkiinde oynayan 10 numaralı futbolcu


  Forvet (futbol)


  Forvet, futbolda amacı gol atmak olan hücum oyuncusu anlamına gelir. Uzun boylu, seri, pas trafiğini oluşturacak şekilde orta sahaya da yardım eden, santrafor etrafında kat ederek topları tamamlayan, çapraz koşuları ile rakibi zorlayan çok ofansif oyunculardır. Santraforun indirdiği topları temizlerler.
  Gol Kralı

  Gol kralı, başta futbol olmak üzere topla oynanan takım sporu müsabakalarında atılan gollerin bir sezon boyunca sayılmasının, ardından birey adına toplanması ve sıralanmasıyla en üstte yer alan sportcuya verilen unvandır. Gol krallığını birden fazla futbolcu paylaşabilir.

  Türkçe'de gol kralı olarak bilinen ve Türkiye Ligleri'nde bu terimle ifade edilen unvan diğer ülkelerde başka şekillerde kullanılır. Örneğin İspanya Ligi La Liga'da bir sezon içinde en çok gol atan futbolcu Pichichi Ödülü ile ödüllendirilir. Ayrıca tüm Avrupa Futbol Ligleri çapında ise "European Sports Magazines" adlı spor dergisi tarafından organize edilen Avrupa Altın Ayakkabı Ödülü vardır.

  Hat trick

  Hat trick, (ya da hat-trick) bir spor müsabakasında bir sporcunun hedeflenen amacı (futbol, hokey ve rugby'de gol vs.) bir müsabakada tek başına üç kez gerçekleştirmesinde kullanılan terimdir. Türkçe'ye üçleme şeklinde tercüme edilebilse de, genel kullanımı İngilizcedeki haliyle "Hat trick" şeklindedir.

  İlk kullanıldığı dönemlerde üç kez peşpeşe hedeflenen başarıyı gösteren sporcunun performansı için "hat trick" ifadesi kullanılırken, günümüzde ardarda olmasına bakılmadan bu terim kullanılmaktadır. Örneğin İngiltere'de ilk dönemlerde bir futbolcunun bir maçta üç gol peşpeşe atması hat-trick kabul edilmekteydi.

  Formula 1 yarışları başta olmak üzere otomobil yarışlarında ise hat trick; bir pilotunun sıralamaları 1. sırada bitirip pole pozisyonu alması, yarışı birinci bitirmesi ve yarışın en iyi tur zamanını yapması halinde kullanılır.

  Hat trick kelimesi etimolojik olarak Viktorya Dönemi'ne kadar gider. Kelime o dönemdeki sihirbazıların şapkalarından üç adet tavşan çıkarmasından türemiş ve ilk olarak kriket sporcuları için kullanılmıştır. Hat trick terimi ilk kez HH Stephenson adlı sporcu için 1858 yılında kullanılmıştır. İlk olarak yazılı olarak kullanılması ise 1878 yılında olmuştur.
 5. Suskun

  Suskun V.I.P Vip Üye

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  23.446
  Beğenileri:
  102
  Ödül Puanları:
  5.480
  Yer:
  Türkiye
  Kale vuruşu


  Kale vuruşu futbolda oyunu başlatmanın bir metodudur. Kale vuruşu ya da başka bir değişle aut atışıyla karşı takıma atılan şutla gol olabilir.

  Kale vuruşunun verilmesi

  * Atak yapan takımın oyuncusu topu aut çizgisini yerde ve havada kaybettiğinde Kural 10'a göre verilir.

  Yöntem


  * Altı pasın içerisindeki herhangi bir noktadan atış kullanılabilir.
  * Rakip takım oyuncuları top oyuna girene kadar ceza sahasının dışında bulunmalıdırlar.
  * Atışı yapan oyuncu tekrar topa temasta bulunamaz.
  * Top hareket ettikten sonra top oyundadır.

  Kural İhlali Nedeniyle Verilen Ceza

  Ceza sahası içerisinde kullanılmadıysa:

  * Atış tekrarlanır.

  'Kale vuruşu kaleci yerine bir başkası tarafından kullanırken

  Eğer, top oyuna girdikten sonra, atışı yapan oyuncu atışı yaptıktan sonra topa (elleri hariç) temasta bulunursa:

  * Endirekt serbest vuruş verilir ve atış topa ikinci temasın yapıldığı yerden kullanılır.
  * Ceza sahası içerisinde olmuşsa penaltı atışı verilir.

  Aut atışı kaleci tarafından kullanırken

  Eğer, top oyuna girdikten sonra, atışı yapan oyuncu atışı yaptıktan sonra topa elleri dışında bir temasta bulunursa:


  * Endirekt serbest vuruş verilir ve atış topa ikinci temasın yapıldığı yerden kullanılır.

  Eğer, top oyuna girdikten sonra, başka bir oyuncu dokunmadan önce, kaleci ikinci kez topa temasta bulunursa:

  * Ceza sahası dışında olmuşsa direkt serbest vuruş verilir ve atış temasın olduğu noktadan kullanılır.
  * Ceza sahası içerisinde olmuşsa endirekt serbest vuruş verilir ve atış temasın olduğu noktadan kullanılır.

  Bu kural Başka Bir Şekilde Bozulursa:

  * Atış tekrarlanır.

Sayfayı Paylaş

Gelen aramalar...

 1. futbolda oyun kurucuya ne denir

  ,
 2. futbolda savunma oyuncusuna ne denir