• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Facebook ile sitenize giriş - App ID, App Secret

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Ziyaretçilerinizin sitenize facebook hesabı ile girmelerini sağlamak istiyorsanız facebook app sayfasından App ID ve App Secret kodlarını oluşturmanız gerekiyor. Bazı scriplerde App ID ve App Secret kodlarını girmeniz için admin panelde ilgili alanlar (örn: vbulletin), bazılarında ise plug-in desteği (örn: wordpress)

Burada biz App ID ve App Secret kodlarının nasıl oluşturulacağını anlatalım.

Bu işlem için adresine tıklayıp hesabımızla giriş yapıyoruz. Bu etapta şifrenizi tekrar girmeniz istenecektir. Giriş yaptıktan sonra alttaki resimde görüldüğü gibi uygulamaya izin vermenizi isteyen bir ekranla karşılaşıyoruz. Bu ekranı "İzin ver" butonuna tıklayarak geçiyoruz.

facebook-app.png

Daha sonra Güvenlik kontrolü ekranı geliyor. Bu ekranda gösterilen kodu ilgili kutucuğa girip "Gönder" butonuna tıklıyoruz.

Böylece yeni uygulama oluşturma sayfasına ulaştık. "Yeni Uygulama Oluştur" butonuna tıklayıp bizim için gerekli olan App ID oluşturmaya başlayabiliriz.

facebook-app2.png

Ben örnek olarak E-COZUM.NET – Bilgi Paylaşıldıkça Çoğalır adresinde ziyaretçilerin facebook hesabı ile giriş yapabilmelerini sağlamak için ilgili kodları bu domain için oluşturuyorum.

Uygulama Ekran Adı: Herhangi akılda kalıcı bir isim girin. En az 3 karakter örneğin ben domain adını girdim.
Uygulama Ad Alanı: Bu bölüme'de en az 8 karakterli bir metin girmelisiniz.

Zaten alttaki resimde gösterildiği şekilde "Geçerli" ve "Available" yazması için geçerli ifadeleri girmeden bu etabı geçemiyorsunuz. Son olarak kuralları kabul ettiğinize dair kutucuğu işaretleyip "Devam" butonuna tıklıyoruz.

facebook-app3.png

Uygulamada son aşamaya geldik. App IDD ve App Scret kodlarımız oluşturuldu. Artık bir sonraki adımda sadece domain adını girmek kaldı. Alttaki resimde ilgili alanda gösterildiği gibi "İnternet Sitesi" yazan yere domain adını yazan yere kendi domain adresimizi girip sayfanın altındaki "Değişiklikleri Kaydet" butonuna tıklayıp işlemi tamamlıyoruz.

App Scret kodunu değiştirmek isterseniz (sıfırla) yazan yere tıklayabilirsiniz.

facebook-app4.png

Uygulama ile ilgili ayarları istediğiniz zaman değiştirmeniz mümkündir. İşlemin tamamlanmasından sonra "Değişikliklerin tüm sunuculara yayılmasının several minutes alabileceğini unutma" şeklinde bir ifade ile karşılaşıyorsunuz ancak testlerimde hemen akabinde çalıştığını gördüm.

facebook-app.png facebook-app2.png facebook-app3.png facebook-app4.png