Eğitim Bir-Sen Yöneticilik Sınav Sorularını Önceden Bildi ?

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Eğitim Bir Sen 30 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde yapılan müdür ve müdür yardımcılığı sınavı öncesinde deneme sınavları yayınlamıştı. Hükümet yanlısı eğişiminde olan sendikanın hazırlamış olduğu deneme sınavlarında birçok soru ne tesadüfse yöneticilik sınavında çıkan sorularla örtüştü.

Konu kamudanhaber.com sitesinde detayları ile irdelenmiş. İşte benzerlik ve tıpatıp olan sorularla ilgili değerlendirme ve açıklamalar...

19. 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’na göre (BİREBİR AYNI) köy adlarının değiştirilmesi, köylerin birleştirilmesi ve ayrılması aşağıdakilerden hangisi ile yapılır?

A) Kanun
B) İçişleri Bakanlığının kararı ve Cumhurbaşkanının tasdiki
C) Bakanlar Kurulu kararı
D) İçişleri Bakanlığının tasvibi

35. 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’na göre mecburi öğrenim çağını bitirdiği öğretim yılı sonuna kadar ilköğretim okulunu bitiremeyen çocuklara öğrenimlerini tamamlamak üzere ne kadar ek süre tanınır? (SORU BİREBİR AYNI)

A) En çok 1 öğretim yılı daha okula devamlarına izin verilir.
B) En çok 2 öğretim yılı daha okula devamlarına izin verilir.
C) En az 2 öğretim yılı daha okula devamlarına izin verilir.
D) En çok yarım dönem daha okula devamlarına izin verilir.

49. Yürürlükteki Milli Eğitim Bakanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliği’ne göre, Yurt Dışı Teşkilatı’nda görevli Eğitim Ateşe Yardımcısının disiplin ve üst disiplin amiri sıralaması hangi seçenekte doğru verilmiştir? (SORU BİREBİR AYNI)

A) Başkonsolos – Büyükelçi
B) Eğitim Müşaviri - Büyükelçi
C) Büyükelçi - Millî Eğitim Bakanlığı
Müsteşarı
D) Başkonsolos -Eğitim Müşaviri

57. Millî Eğitim Bakanlığı Orta öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği’ne göre alanların belirlenmesi ve seçimi ile ilgili olarak 10’uncu sınıf sonunda bir üst sınıfa geçen öğrenciler, ders kesiminden itibaren ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarının bitimini izleyen kaç iş günü içinde not şartı aranmaksızın alanını değiştirebilir? (SORU BİREBİR AYNI)

A) 3
B) 5
C) 7
D) 10

I. öğrenci, ayrılış tarihinden itibaren beş gün içinde gideceği okula kaydını yaptırmak mecburiyetindedir.
II. Nakil dışında tasdiknameyle ayrılan öğrenciler, 10 gün içinde ayrıldıkları okullarına geri dönebilirler.
III. Tasdikname, başvuru tarihini izleyen en geç 3 iş günü içinde düzenlenir.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre tasdikname ile ilgili olarak yukarıdaki ifadelerden hangisi ya da hangileri doğrudur? (SORU BİEBİR AYNI ŞIKLAR DEGİŞİK)

A) I ve III
B) Yalnız III
C) II ve III
D) I,II ve III

18. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu “ödül” ile ilgili maddesine göre “bir mali yıl içinde ödüllendirileceklerin sayısı kurumun yılbaşındaki serbest kadrosu mevcudunun binde yirmisinden fazla olamayan kadrolar” aşağıdakilerden hangisine ait değildir? (SORU AYNI)

A) Eğitim öğretim hizmetleri sınıfı
B) Sağlık hizmetleri sınıfı
C) Maliye ve Gümrük Bakanlığı kadroları
D) Emniyet hizmetleri sınıfı

46. Millî Eğitim Bakanlığı Sicil Amirleri Yönetmeliği'ne göre, büyükelçilikte görev yapan eğitim ataşesinin 1. sicil amiri aşağıdakilerden hangisidir? (SORU ÇOK BENZER)

A) MEB Müsteşar Yardımcısı
B) MEB Müsteşarı
C) Eğitim Müşaviri
D) Büyükelçi

58. Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları ödül ve Disiplin Yönetmeliği'ne göre, aşağıdakilerden hangisi disiplin cezalarından "kınama" cezasını gerektiren davranışlardan biridir? (SORU AYNI ŞIKLAR FARKLI)

A) Yerine başkasını sınava sokmak, başkasının yerine sınava girmek
B) Tütün ve tütün mamullerini bulundurmak veya içmek
C) Okulla ilişkisi olmayan kişileri, okulda veya okula ait yerlerde barındırmak
D) Eğitim ortamında kurul ve komisyonların çalışmasını tehdit veya zor kullanarak engellemek

61. I. Nakil için tasdiknamesini alan öğrenci, ayrılış tarihinden itibaren beş gün içinde gideceği okula kaydını yaptırmak mecburiyetindedir.
II. Nakil dışında tasdiknameyle ayrılan öğrenciler, 10 gün içinde ayrıldıkları okullarına geri dönebilirler.
III. Tasdikname, başvuru tarihini izleyen en geç 3 iş günü içinde düzenlenir.

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre tasdikname ile ilgili olarak yukarıdaki ifadelerden hangisi ya da hangileri doğrudur?

A) I ve III
B) Yalnız III
C) II ve III
D) I,II ve III

21. 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’na göre valilerin teftişte denetleme yetkileri çerçevesinde vali, bakanlıklar ve tüzel kişiliğe haiz genel müdürlüklerin il teşkilatında çalışan memurların, Memurin Kanunu’ndaki usulüne göre savunmasını aldıktan sonra kaç günlüğe kadar aylıktan kesme cezası verir ve uygular? (BİREBİR AYNI)

A) On beş
B) On
C) Yedi
D) Beş

45. Yönetici ve öğretmenlerinin ders ve ek ders saatlerine ilişkin karara göre Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine kaç saat ek ders verilebilir. (BİREBİR AYNI)

A)24
B)18
C)20
D)22

70. MEB Personelinin Aylıkla ödüllendirilmesi hakkındaki yönergeye bir mali yıl içinde ödüllendirileceklerin sayısı kurumun yıl başındaki serbest kadro mevcudunun eğitim-öğretim hizmetleri sınıfında binde kaçı geçmez? (BİREBİR AYNI)

A) binde 20
B) binde 10
C) binde beş
D) binde sekiz

67. MEB Bayrak Törenleri Yönergesine göre 10 Kasım ve yas törenleriyle ilgili verilen bilgilerden hangisi doğrudur? (SORUDA 2 DK DİKKAT)

A) 10 Kasımda yapılan saygı duruşu 1 dakikadır
B) 10 Kasımda yapılan saygı duruşu 2 dakikadır
C) 10 Kasımda yapılan saygı duruşu 3 dakikadır
D) İstiklal marşı saygı duruşundan önce okunur.

93. I- Hizmet idealleri korumak
II- Yetersiz ve ilkesiz üyeleri ayırmak
III- Meslek içi rekabeti düzenlemek

Yukarıdakilerden hangileri mesleki eğitimin temel işlevlerini kapsamaktadır?

A) II ve III
B) I ve III
C) I ve II
D) I, II ve -III

97. Mahalli idarelerin hesap ve işlemlerinin denetimi ve kesin hükme bağlanması aşağıdakilerden hangisi tarafından yapılır? (SORUYU UZATMISLAR AMA BİREBİR AYNI)

A) Danıştay
B) İdari Mahkemeler
C) Sayıştay
D) Yargıtay

99. I- Millî Eğitim Müdürü
II- Sağlık Müdürü
III- Emniyet Müdürü
IV- Defterdar
V- Hukuk İşleri Müdürü

Yukarıda sayılan müdürlüklerden hangileri İl İdare Kurulunda yer almamaktadır? (SIKLAR BİRAZ FARKLI SORU AYNI)

A) I ve II
B) IV ve V
C) Yalnız IV
D) Yalnız III

100. “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenleri, başkentte………………..; Ankara dışında ………………………….., koordinatörlüğünde düzenlenir.”

ifadesinin doğru olabilmesi için boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi getirilmelidir? (BİREBİR AYNI)

A) Milli Eğitim Bakanlığının - İçişleri Bakanlığının
B) Milli Eğitim Bakanlığının – Dışişleri Bakanlığının
C) Dışişleri Bakanlığının - Dışişleri Bakanlığının
D) Dışişleri Bakanlığının - İçişleri Bakanlığının

17. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre mazeret izinleri ile ilgili aşağıda verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

A) Memurlara bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde 1,5 saat süt izni verilir.
B) Erkek memura, karısının doğum yapması nedeniyle 3 gün izin verilir.
C) Memurun isteği üzerine, çocuğunun evlenmesi üzerine 5 gün izin verilir.
D) Memurun isteği üzerine, kayınbabasının ölümü üzerine 5 gün izin verilir

27. 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun’a göre kaymakamlar için davaya bakmaya yetkili ve görevli mahkeme aşağıdakilerden hangisidir?

A) Yargıtay
B) Yerel Mahkemeler
C) Asliye Ceza Mahkemesi
D) Ağır Ceza Mahkemesi

47. Milli Eğitim Bakanlığı Sicil Amirleri Yönetmeliği’ne göre, Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda görevli bir müfettiş yardımcısının sicil amirleri ve sıralaması hangi seçenekte doğru verilmiştir?

A) Müfettiş-Teftiş Kurulu Başkanı-Müsteşar
B) Teftiş Kurulu Başkanı-Müsteşar-Bakan
C) Başmüfettiş-Müsteşar-Bakan
D) Teftiş Kurulu Başkanı-Genel Müdür-Müsteşar

73. Resmi yazışmalarda başlık kaç satırı geçmemelidir?

A) 4
B) 3
C) 2
D) 1

74. Aşağıdakilerden hangisi resmi yazılarda akademik unvanların kullanımı ile ilgili doğru bilgidir?

A) Akademik unvan ismin ön tarafına küçük harflerle ve kısaltılarak yazılır.
B) Akademik unvanlar kullanılmaz.
C) Akademik unvanlarda kısaltma yapılmaz.
D) Akademik unvanlar ismin sonuna parantez açılarak konur.

YoRuMSuZ

Biz işimize bakalım...
Haber alıntıdır.

Sınavla ilgili soru ve cevaplar resmi kanaldan yayınlandı. Alttaki adresten ilgili soruları ve cevaplarını indirebilir yukarıda bahsi geçen iddiaları kendiniz de değerlendirebilirsiniz.

Müdür ve Müdür Yardımcılığı Soru ve Cevapları

Eğer böyle bir durum söz konusu ise sanırım sınavın iptali için dava açılması kaçınılmaz olacaktır.