• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Dilimiz Gelişiyor mu Yoksa Bozuluyor mu?

BeReNN

Alyam?
Özel üye
Güzel Türkçemin Hali, “Oha Oldum Yani…”

Mustafa KOÇ

Altıncı sınıftaki bir öğrencim, arkadaşıyla konuşurken bir olaya karşı tepkisini göstermek için; “Oha yani…” deyince şaşırdım. Yüzüne “Ne demek istedin?” der gibi baktığımda mahcup olacağını düşündüm. Oysa o hiçbir şey olmamış gibi gülerek baktı. Çünkü bu söz artık ona çok normal geliyordu. Kim bilir belki de iyi bir şey söylediğini düşünmüştü. Mehmet'in yazısındaki örnekler de bana bu konuyu yeniden hatırlattı.

Güzel Türkçe Nereye Gidiyor?

Durdurulamaz bir iletişim çağında yaşıyoruz. İletişimdeki hızlı artış ister istemez etkilenmeyi de artıracaktır. Bu etkileşimden payını en çok alan ise konuştuğumuz dildir. Çünkü dil, günlük kullanım aracı olarak çağımızdaki kültür savaşlarının en önemli aracı, belki de en sinsi aracıdır.

Dil, tıpkı canlı bir organizma gibidir; durmadan yenilenir ve değişir. Hepimiz her gün farkında olmadan yeni kavramlar, yeni sözler öğrenmek zorunda kalırız. Bazen hiç farkında olmadan birçok yeni kavram ya da söz dilimize yapışıverir.

Ancak itiraf etmek zorundayız ki bu dış etkilere son yıllarda daha çok kapıldık. Türkçe, adeta doğudan ve batıdan gelen yabancı sözcüklerin istilasına uğramaktadır. Belki bu iletişim çağında bunu engellemek mümkün değil ama dilimizin kendine özgü yapısının bozulmasına da seyirci kalmamak gerekiyor.

Atalarımızdan bize miras olarak sadece iki dönüm arsa kalmaz. Asıl ve en değerli miras anadildir. Bu mirası korumak için duyarlı davranmazsak bundan en büyük zararı Türkçemiz görecek.

Gelişen bilim ve teknoloji ile ülkeler arasındaki sosyal ilişkiler durmadan artıyor. Eğer okullar öğrencilere bir dil bilinci, bir Türkçe sevgisi veremezse – ki veremiyor – etkileşim dediğimiz şey bozulmaya neden oluyor.

Dildeki bozulmayı daha iyi örneklendirmesi için biraz abartı da olsa çarpıcı bir örnek sunmak istiyorum. Her ne kadar gülüp geçilecek bir örnek de olsa farkında olmadan dilimizin böyle bir “değişime” yani bozulmaya doğru gittiği de görmezden gelmemeliyiz.