Devleti Oluşturan Unsurlar Nelerdir ?

Konusu 'Dünya Tarihi' forumundadır ve Suskun tarafından 10 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. Suskun

  Suskun V.I.P Vip Üye

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  23.446
  Beğenileri:
  88
  Ödül Puanları:
  5.480
  Yer:
  Türkiye
  Devleti Oluşturan Unsurlar

  1. Toprak (Kara Parçası)
  2. Millet (Halk-İnsan)
  3. Kuvvet (Asker-Polis)

  Bu tanımdaki Öğeler şunlardır:

  İnsan unsuru:
  Halk ya da millet unsuru olarak da adlandırılabilir. Belirli bir alanda birlikte yaşayan ve çeşitli bağlarla ortak yaşama iradesi gösteren insan topluluğudur. Bir devleti oluşturacak insanların sayısı hakkında bir alt sınır olmamakla birlikte devletin niteliğine göre makul bir alt sınır kabul edilebilir. Modern yaklaşıma göre millet unsurunun kurulabilmesi için manevi nitelikte bağlar yeterli olup bu manada birlikte yaşama iradesinin doğması yeterlidir.

  Egemenlik unsuru: Siyasal iktidar unsuru olarak da adlandırılan bu unsur, Devletin esas kurucu unsurudur. Belirli bir yeryüzü parçası üzerinde yaşayan insan topluluğunun üstün irade çerçevesinde örgütlenmesidir. Egemenlik kavramı otoriteden farklı olarak ülke içinde biricik meşru güç kaynağı olmayı ifade ederken ülke dışında (uluslararası alanda) bağımsız olmak anlamına gelmektedir.

  Ülke unsuru:
  Ülke, coğrafi anlamda bir bütünlük teşkil eden ve sınırları belirlenebilir bir kara parçasını ifade eder. Ancak devletin sınırları konusunda bir tartışma bulunması mümkündür. Ancak devlet sınırları öngörülebilir bir toprağa sahip olmalıdır. Devletin ülkesi kara ülkesi, deniz ülkesi ve hava ülkesi olarak üçe ayrılır.

Sayfayı Paylaş

Konu Etiketleri...

 1. devleti olusturan unsurlar

  ,
 2. devletin kurucu unsurları

  ,
 3. devletin unsurlari

  ,
 4. devletin kurucu unsurları nelerdir,
 5. devleti olusturan unsurlar nelerdir,
 6. devleti olusturan unsurlarr,
 7. devleti oluşturan ana unsurlar,
 8. devletin unsurlari nelerdir