Bulgaristan Şehirleri

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Papatya tarafından 11 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. Papatya

  Papatya Kendi içinde bi dünya. Yönetici Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  12.746
  Beğenileri:
  613
  Ödül Puanları:
  6.730
  Yer:
  Rüzgârlı Tepe.


  Bulgaristan Şumnu (türkçe) şehri, bulgarca adıyla Şumen (Shumen). Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda, Deliorman olarak tabir edilen bölgenin sınırları içerisinde kalır. Şumen bölgesinin (oblast) merkezi şehridir. Şumnu, Bulgaristan en büyük onuncu şehridir. 2011 yılı nüfus sayımlarına göre Şumnu nüfusu 80.855 kişidir.

  Şumnu Bulgaristan’da doğu-batı ve kuzey-güney istikametinde ulaşım için bir merkez konumunda bulunmaktadır. Bölgeden çıkmış ünlü Türk simaları arasından cihan pehlivanı olarak anılan Koca Yusuf ve bir zamanlar geçici Türkiye Başbakanlık görevi yapan Ahmet Fikri Tüzer sayılabilir.

  Şumnu, Bulgaristan’da Türklerin yoğun olarak yaşadığı şehirler arasında sayılabilir. Şehirde bir de Şerif Halil Paşa Tombul Cami bulunmaktadır.

  Şumnu – Şumen Genel Bilgiler

  Ülke: Bulgaristan

  Türkçe isim : Şumnu, Bulgarca : Şumen (Шумен), İngilizce : Shumen

  Nüfus : 80.855

  Alan : 136,358 km²

  Rakım : 220 metre

  Posta Kodu : 9700

  Telefon Kodu : 054

  Plaka Kodu : Н (Ш)

  Belediye Başkanı : Krasimir Kostov

  Komşu Şehirler : Burgaz, Varna, Dobriç, Slistra, Razgrad, Tırgovişte, Sliven

  Koordinatlar : 43 ° 17′ kuzey 26 ° 56′ doğu


 2. Papatya

  Papatya Kendi içinde bi dünya. Yönetici Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  12.746
  Beğenileri:
  613
  Ödül Puanları:
  6.730
  Yer:
  Rüzgârlı Tepe.


  Burgaz – Burgas

  Türkçe ismiyle Burgaz, Bulgarca ismiyle Burgas, Bulgaristan’ın güneydoğusunda kalan, Karadeniz’e kıyısı olan şehirdir. Bulgaristan’da Sofya, Plovdiv ve Varna’dan sonra en önemli şehirdir. Burgaz’da yüksek trafik hacmine sahip havaalanı ve liman bulunmaktadır. 2011 nüfus sayımına göre Burgaz şehir merkezi nüfusu 200.271 kişidir.

  Burgaz şehri, Güneydoğu Bulgaristan’ın ekonomik, kültür ve turist merkezidir. Ayrıca Burgaz şehri Türkiye’de Kırklareli şehrine komşudur.

  Bulgaristan Burgaz – Burgas Şehri Genel Bilgiler

  Ülke : Bulgaristan

  İsim : Burgaz (Tr), Burgas (Bg),

  Bulgarca Yazılışı : Бургас

  Burgaz Nüfusu : 200.271 (2011)

  Plaka Kodu : A

  Rakım : 0 (Deniz Seviyesinde)

  Yüzölçümü : 253,644 km²

  Posta Kodu : 8000 / 8034

  Telefon Kodu : 056

  Komşu Şehirler : Yambol, Sliven, Şumen, Varna

  Koordinatlar : 42° 30′ kuzey 27° 28′ doğu

 3. Papatya

  Papatya Kendi içinde bi dünya. Yönetici Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  12.746
  Beğenileri:
  613
  Ödül Puanları:
  6.730
  Yer:
  Rüzgârlı Tepe.


  Varna

  Varna, Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda kalan ekonomik, kültür ve turizm alanlarında gelişmiş bir şehirdir. Özellikle Karadeniz kıyısında olmasından dolayı turizm yönünden gelişmiş olup, Bulgaristan’ın en büyük sahil şehridir. 2011 yılı verilerine göre Bulgaristan Varna nüfusu 330.486 kişidir. Varna şehrinde 6 tane üniversite bulunmaktadır.

  Varna Coğrafyası

  Varna şehir merkezi 154,236 km² alanı kaplar ve en yüksek noktasının rakımı 170 metre’dir. Şehrin önemli alanları, Varna Limanı, Varna Uluslararası Havaalanı ve Telekomünikasyon Ağı’dır. Şehrin 20 km uzunlukta sahil şeriti bulunmaktadır.

  İklim Koşulları ve Deniz Özellikleri

  Varna şehir ikliminde önemli etkenlerin başında deniz kıyısında bulunması gelir. Ilıman iklim özellikleri görülür. Yıllık ortalama sıcaklığı 1.7 °С olup, temmuz ayı ortalama sıcaklığı 22.8 °С dir.

  Varna’da ortalama dalga boyu 61 cm’dir. Yaz aylarında ki ortalama deniz suyu sıcaklığı 20 °С olup, kum sıcaklığı ise 60 °С ye kadar çıkabilmektedir.

  Bulgaristan Varna Şehir Bilgileri

  Bulgarca İsim : Варна

  Türkçe İsim : Varna

  Araç Plaka Kodu : B

  Telefon Kodu : 052

  Belediye Başkanı : Kiril Yordanov


 4. Papatya

  Papatya Kendi içinde bi dünya. Yönetici Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  12.746
  Beğenileri:
  613
  Ödül Puanları:
  6.730
  Yer:
  Rüzgârlı Tepe.


  Kırcaali

  Coğrafyası

  Kırcaali şehri, Rodop dağları tarafından çevrilmiş ve Arda Nehri kıyısında bulunmaktadır. Yunanistan sınırına 57 km, Türkiye sınırına 132 km uzaklıktadır. Başkent Sofya’ya uzaklığı ise 259 km olarak ölçülmüştür. Kırcaali ili Hasköy (Haskova) iliyle komşudur ve aralarındaki mesafe 50 km’dir. Kırcaali yol bakımından öneme sahip bir şehirdir. Yunanistan’ın ve Türkiye’nin Avrupa’ya geçmesini kolaylaştıracak olan Makaza Otoyolu bu şehrinden geçmektedir. Bu bakımdan Avrupa Ulaştırma Koridorları programındadır.

  Coğrafyada dikkat çeken hususlardan biri de yeşillik alanlarıdır. Rodop dağları ve Arda ırmağı sayesinde şehir, yeşil-mavi bir görünüme sahiptir.

  İklim

  Yazın en sıcak olduğu aylar Haziran, Temmuza ve Ağustos aylarıdır. Genel olarak şehirde ılıman iklim özellikleri görülsede Balkanlar hava kuşağında bulunmasından dolayı serin hava kendini göstermektedir.

  Kırcaali Tarihi

  Şehir uzun yüzyıllar Osmanlı egemenliğinde yaşamış fakat Balkan savaşları sonucunda Bulgaristan’a geçmiştir.

  Kırcaali Nüfusu

  İl nüfusu 2011 yılı resmi verilerine göre 149.961 kişidir. Bu sayının içine ilçeler ve köyler dahildir. Kırcaali şehir merkezinin nüfusu ise yine 2011 yılı resmi verilerine göre 42.744 kişidir.

  Kırcaali İlçeleri

  İl’e bağlı toplam 6 tane kasaba vardır. Bunlar : Ardino (Eğridere), Djebel (Cebel), Kirkovo, Krumovgrad (Koşukavak), Momchilgrad (Mestanlı), Çernooçene (Kara Gözler).

  Din

  Bölgede yaşayan Türk’ler İslam dinine mensuptur. Bunun dışında kalan Bulgarlar ise Bulgar Ortodoks Kilisesine bağlıdır. Osmanlı döneminde İslam’ı seçip müslüman olan Bulgarlar mevcuttur.

  Siyaset

  Kırcaali Belediye Başkanı Türk asıllı Hasan Azis’dir. 2003 yılından beri görevine devam etmektedir. Bağlı olduğu siyasi parti, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) dir.

  Kırcaali Şehir Künyesi

  Ülke : Bulgaristan

  Türkçe isim : Kırcaali

  Bulgarca isim : Кърджали , okunuşu : Kardjali

  İngizilizce isim : Kardzhali yada Kurdzhali

  Diğer İsimler : Kırcali, Kırcalı, Gırcalı

  Rakım : 275 metre

  Alan : 30.759 km ²

  Nüfus : 149.961 (2011)

  Posta Kutusu : 6600

  Tel. Kodu : 0361

  Plaka : K

 5. Papatya

  Papatya Kendi içinde bi dünya. Yönetici Moderatör

  Katılım:
  6 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  12.746
  Beğenileri:
  613
  Ödül Puanları:
  6.730
  Yer:
  Rüzgârlı Tepe.


  Blagoevgrad

  Türkçe ismiyle Yukarı Cuma : Bulgaristan’ın güney batısında kalan şehirdir. Şehir tütün fabrikaları, biraları ve iki tane üniversitesiyle meşhurdur. Bloagoevgrad nüfusu 76.467 kişidir (2011 yılı verileri). Bulgaristan’ın Yunanistan ve Makedonya sınırlarında bulunan şehridir. Önceki ve Türk olan ismi Yukarı Cuma yerine 1950 yılından itibaren Blagoevgrad olarak ismi başlanmıştır.

  Coğrafya

  Blagoevgrad ili Struma nehri vadisine kurulmuş ve Pirin, Rila ve Vladina dağları arasında kalır. Rakım ortalama 360 metredir. Başkent Sofya’ya uzaklığı 96 km, Makedonya sınırına 31 km ve Yunanistan sınırına uzaklığı 83 km’dir. Bölgeye ulaşım karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır.

  İklim

  Kuzaydeki yüksek tepelerden soğuk rüzgarlar vurmasına rağmen şehirden geçen Struma nehri sayesinde hava ılımlaşır ve akdeniz esintileri görülür. Kışın Ocak ayı ortalama sıcaklığı 0.6 °С, yazın temmuz ayı sıcaklık oratlaması 23.4 °С dir. Yıllık oratalama sıcaklık 12 °С civarı olup, Blagoevgrad’da bugüne kadar ölçülen en fazla sıcaklık 39.4 °С’dir.

  Ekonomi

  Şehirde bulunan çok sayıda öğrenci sayesinde Blagoevgrad büyüyen bir ekonomiye sahiptir. Şehirde birçok kafe, restoran, hotel ve giyim mağazası vardır. Vasıfsız işgücünün büyük bir kısmı inşaat ve tekstil sektöründe istihdam edilmektedir.

  Üniversiteler

  Turizm dalında eğitim veren fakülteler dışında şehirde iki tane üniversite bulunmaktadır. Bunlar : Amerikan Üniversitesi ve Güney Batı Üniversitesidir.

  Futbol

  Bulgar futbolunun yetiştidiği en yetenekli futbolcular arasında yer alan Dimitar Berbatov Blagoevgrad, Bulgaristan doğumludur. Gençliğinde Pirin Blagoevgrad genç takımında oynayan milli futbolcu, Bulgaristan’da verilen yılın iyi futbolcusu ödülünü (Футболист № 1 на България) 7 defa kazanıp bir rekora imza atmıştır.

  Ünlü Kişiler

  Blagoevgrad (Yukarı Cuma ) şehrinde doğan tanınmış kişiler şunlardır : Vasko Lazarov (Müzisyen), Dimitar Berbatov (Futbolcu), Kuzman Shapkarev (Futbolcu), Krum Dermendjiev (Heykeltraş).

  Blagoevgrad (Yukarı Cuma) Şehir Künyesi

  Ülke : Bulgaristan

  Türkçe İsim : Yukarı Cuma

  Bulgarca İsim : Благоевград

  İngilizce İsim : Blagoevgrad

  Nüfus : 76.467 (2011 yılı itibariyle)

  Alan : 28.909 km ²

  Yükseklik : 360 m

  Posta Kodu : 2700

  Tel. Kodu : 073

  Plaka : E

Sayfayı Paylaş