Biraz Daha Nostaljiye Dalış Yapalım Ne Dersiniz?

Konusu 'Nostalji' forumundadır ve SizinSesiniz tarafından 15 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. SizinSesiniz

  SizinSesiniz ~Miskin~

  Katılım:
  16 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.639
  Beğenileri:
  49
  Ödül Puanları:
  1.230
  Meslek:
  Yazar - Öğrenci
  Yer:
  Hayaller Kentinden
  [​IMG]
  eski sakızların tadı nerede? eskiden sakız çiğneme dişlerin çürür derlerdi. şimdi de yararlı... ama eski tadı kalmadı sakızların. eskiden rengarenk bir dünyası vardı sakızların. şimdiyse metal kutuda satılıyor... ilk gözağrılarındandı turbo. ne severdik içinden çıkan araba resimlerini.
  [​IMG]
  [​IMG]

  tipitip belkide herkesin sevgilisiydi. ne güzeldi eski sakızlar.

  [​IMG]
  Click here to view the original image of 614x812px.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  eskiden toplardık bayrak resimli sakızları.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  içinden harika yazılar çıkan aşk sakızı... yukarı da doğru tespitlerden birisi yer alıyor.


 2. SizinSesiniz

  SizinSesiniz ~Miskin~

  Katılım:
  16 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.639
  Beğenileri:
  49
  Ödül Puanları:
  1.230
  Meslek:
  Yazar - Öğrenci
  Yer:
  Hayaller Kentinden
  Bunlardan Bazılarını bilmiyorum ama bilenleriniz vardır.

  Yoğurtcu
  [​IMG]

  Zerzevatcı

  [​IMG]

  Esanscı

  [​IMG]

  Macuncu

  [​IMG]

  El süpürgecisi

  [​IMG]

  Fırıldak satıcısı

  [​IMG]

  Arzulalci

  [​IMG]

  1950'li yıllardan: Ayı oynatıcısı

  [​IMG]


 3. SizinSesiniz

  SizinSesiniz ~Miskin~

  Katılım:
  16 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.639
  Beğenileri:
  49
  Ödül Puanları:
  1.230
  Meslek:
  Yazar - Öğrenci
  Yer:
  Hayaller Kentinden
  Manuela

  TRT-3 ün 1991 yıllarında yayınladığı "Manuela" dizisini eskiler hatırlayacaktır. Dizi yayınlandığı sıralarda ben 3. sınıfa gidiyordum sanırım.Ama dizinin birkaç bölümünü çok iyi hatırlıyorum.Aklımda ne çok kalan ise, İsabe - Manuelanın Sarı ve uzun saçları ile şirin yüzü.Dizi de Manuelayı canlandıran Grecia Colmenares şu anda 48 yaşında ama yaşı ilerlemesi rağmen hala bakımlı, tabiiki yüz hatları gençliğindeki gibi değil ama saçları ve şirinliği aynı.


  Bu arada Manuela dizisinin eski bölümlerini aradım ama sadece latince videoları bulabildim.Bir tv kanalı eski pembe dizileri yayına koysa şimdikilerden daha çok izlenir gibime geliyor.
  [​IMG]


  Altın Kızlar

  Yönetmenliğini Terry Hughes'in yaptığı 1985 yılı televizyon dizisinde, emekliliği gelen ve sonrasında Miami'ye yerleşerek aynı evi paylaşan 4 kadının hikayesi anlatılıyor.


  [​IMG]


  Perihan Abla

  Türkiye'de dizi kültürünü başlatan 1988 yapımlı ve tüm seri boyunca TRT'de yayınlanmış Türk Tv tarihindeki öncü dizilerden birisidr. İki kardeşine bakmak zorunda olan Perihan Abla, onu deliler gibi Şakir ve onlarla aynı mahallede yaşayan farklı insanları anlatmaktadır. Dizi gösterildiği dönemde büyük ilgi görmüş ve Türk televizyon tarihindeki yerini almıştır.


  [​IMG]


  Susam Sokağı

  Bir mahalle ortamında geçen program, gerçek ve kukla karakterlerden oluşuyordu. Eğitici, öğretici ve eğlendirici öğeleriyle okul öncesi ve erken dönem okul çocukları için sevilen ve takip edilen bir program olmakla birlikte, o yıllarda bir kültür olmuş, aynı zamanda TRT klasikleri arasına girmiştir.


  [​IMG]


  Heidi

  İsviçre'li yazar Johanna Spyri'nin Heidi kitabının tamamının Heidi adı altında uyarlandığı çocuk çizgi filmi. Çizgi filmin Türkçe uyarlaması Türkiye'de ilk kez TRT'de yayınlandı. Çizgi filmde annesi ölen Heidi'yi teyzesi Alplerde yaşayan dedesinin yanına götürür. Küçük kız burada birçok serüven yaşar.


  [​IMG]


  Dallas

  1978-1991 yılları arasında yayımlanan haftalık pembe dizi tarihinin uzun soluklu dizilerinden birisi. Ayrıca dünyanın en çok izlenen televizyon programı olarak Guiness Rekorlar kitabına da geçmiştir.


  [​IMG]


  Yakari

  1983 yılında çizgi romandan çizgi filme uyarlanan Yakari'de, Kızılderili bir çocuğun maceraları anlatılıyordu. Hayvanlarla konuşabilen Yakari'nin en iyi dostu kabilesindeki Rainbow adlı kızdır. Rainbow dışındaki dostları ise atı Little Thunder (Şimşek) ve gerektiğinde ona akıl verip yol gösteren kartalı Great Eagle'dır.


  [​IMG]


  He-Man

  1983 ile 1985 yılları arasında çekilen çizgi filmde He-Man ve arkadaşları, Eternia'yı ve Şato'sunun sırlarını İskeletor'un kötü emellerinden korumaya çalışır.


  [​IMG]


  Mavi Ay

  Eski model Maddie Hayes ile esprili dedektif David Addison'un maceralarını anlatan dizi ABC televizyonundan sonra Türkiye'de TRT1'de yayınlanmaya başladı.  [​IMG]


  Muhteşem İkili

  İşte bu diziden sonra kuzenler birbirine isimleriyle değil "kuzen" diye seslenmeye başlamıştı! Bu dizide Yunanistan'dan kalkarak Şikago'da yaşayan kuzeni Larry'nin yanına taşınan Balki'nin maceraları anlatılırdı.  [​IMG]


  Cosby Ailesi

  Amerikalı komedyen Bill Cosby'nin başrolünde oynadığı ve Doktor Cliff Huxtable ile ailesinin maceralarını anlatan dizi.


  [​IMG]


  Kara Şimşek

  Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde de yayınlanarak popüler olmuş dizide kendi kendine hareket edebilebilen ve konuşabilen akıllı otomobil KITT ile sahibi Michael Knight'ın başından geçen olaylar işleniyor.


  [​IMG]


  Alf

  Tipik bir aile babası olan Willie Tanner'ın huzur dolu yaşamı, Melmac gezegeninden gelen uzaylı bir yaratığın, garajının çatısına düşmesiyle altüst olur. Evin çocuklarının ALF (Alien Life Form) adını verdiği bu yaratık, Tanner ailesiyle birlikte yaşamaya başlar.


  [​IMG]


  Köle İsaura

  Brezilya dizilerinin patlama yapmasına neden olan Köle İsaura'da; 1835 yılında Brezilya, Rio de Janerio'daki bir çiftlikte Kumandan Almedia'nın ve çiftlik yöneticisi Miguel'in kölesi olarak dünyaya gelen bir kölenin acı dolu hayatını anlatıyordu.


  [​IMG]


  A Takımı

  1983-1987 yılları arasında televizyonda gösterilen TV dizisidir. Dönemin en çok izlenen aksiyon dizilerinden biri olmuştur.


  [​IMG]


  Charles İş Başında

  80'li yılların en iyi gençlik dizilerinden biri "Charles İş Başında", üç çocuğa dadılık yapan 19 yaşındaki kolej öğrencisi Charles'ın serüvenlerine odaklanıyor.


  [​IMG]


  Bizim Ev

  Amerikan aile sitkomu tarzındaki dizi, San Fransisco'da üç kızıyla yaşayan dul Bob Saget ile karısının kardeşi John Stamos ile arkadaşı Dave Coulier'in aynı evde geçirdikleri yaşamı anlatmaktadır.


  [​IMG]


  Yalan Rüzgârı

  İzleyicileri ekrana kitleyen bir pembe dizi daha... Zengin Amerikalı ailelerin aşk, entrika ve hırs dolu hayatları etrafında gelişen sürükleyici olayları anlatıyordu.


  [​IMG]


  Hayalet Avcıları

  Dört çılgın bilim adamının maceralarını konu alan dizide tehlikeli hayaletler elektrik süpürgesi gibi bir cihazla hapsedilirdi.


  [​IMG]


  Kalimero

  "Ama haksızlık bu öyle değil mi?" sözüyle hatırladığımız minik civciv Kalimero, kafasında yarım yumurta kabuğuyla dolaşırdı.


  [​IMG]


  Şirinler

  Şirinler, Şirin Köyü'nde yaşayan bir grup mavi yaratığın aralarındaki ilişkiyi ve peşlerindeki kötülük simsarı hain Gargamel'in elinden kurtulmaya çalışırken yaşadıklarını anlatıyordu.


  [​IMG]


  Varyemez Amca

  Varyemez Amca, Donald Duck'ın Ördekkent'te yaşayan zengin ve cimri amcasıydı. Çizgi filmdeki mucit, Varyemez Amca'nın "uğur parası"nı korumak için türlü aletler icat ederdi. Filmin kötü adamı işte bu uğur parasının peşindeydi.


  [​IMG]


  Ayı Yogi

  Bir grup arkadaşını yanına alıp garip bir gemi ile dolaşan, maceradan maceraya koşan şaşkın ayı "Ayı Yogi", başına bin türlü iş açar, panik içinde sağa sola koşuştururdu.  [​IMG]


  Şeker Kız Candy

  Bebekken yetimhaneye bırakılan Candy çok zengin bir aile tarafından evlatlık alınır. Candy'nin tek hayali aşık olduğu "tepedeki prens"i tekrar görebilmektir.


  [​IMG]


  inja Kaplumbağalar

  Japon Sensei Splinter, dört kaplumbağası ile yeraltında saklanırken Shredder'ın mutasyon ışınlarına maruz kalınca kendisi fareye kaplumbağalar da birer savaşçıya dönüşüyorlardı. Rönesans sanatçılarının isimlerini taşıyan kaplumbağalar her bölümde Shredder'la savaşıyorlardı.  [​IMG]


  Miki Fare

  Dünyanın en meşhur faresi Miki Fare, Pluto isminde bir köpekle birlikte yaşardı. Sevgilisi ise kafasında kocaman kurdelesi olan Mini idi. Donald ve Gufi en iyi arkadaşlarıydı, beraber maceradan maceraya koşar, bin türlü kılığa girerlerdi.


  [​IMG]


  Tazmanya Canavarı

  Gerçek bir canavardı. Ne var ne yok yer, ortalığı silip süpürürdü.  [​IMG]


  Uzay Yolu

  İnsanların galakside diğer bilinçli canlılarla birleşerek Birleşik Gezegenler Federasyonu'nu kurdukları, hayali bir 3. Dünya Savaşı sonrası bir geleceği tasvir ediyordu. Dizide Kaptan Kirk'ün kumandasındaki Atılgan Yıldız Gemisi'nin mürettabatı ve onların "daha önce hiç kimsenin gitmediği yerlere cesurca gitmek" olan 5 yıllık görevinin hikâyeleri anlatılıyordu.


  [​IMG]


  Kaynanalar

  Anadolu'dan İstanbul'a göç eden Nuri Kantar ve ailesinin büyükşehrin kurallarına ayak uydururken kendi geleneklerinden uzak kalmama çabasını anlatan bu efsane dizi, 30 yıl boyunca televizyon ekranlarında gösterilmişti.


  [​IMG]


  Mork ve Mindy

  Dizinin başkahramanı Mork, mizah anlayışı yüzünden gezegenine uyum sağlayamayan ve Ork gezegeninden Dünya'ya gönderilen bir uzaylıydı. Görevi ise dünyalıları inceleyip telepatik olarak lideri Orson'a rapor vermekti. Mork'un evinde kaldığı Mindy ise ona Dünya'nın adetlerine alışması konusunda yardımcı olur.


  [​IMG]


  Tatlı Cadı

  Genç ve güzel cadı Samantha, evlenince cadılığı bırakacağına dair ölümlü kocası Darrin'a söz verir. Ancak tatlı cadımız, ailesinin yüzleştiği problemleri de sihirle çözmekten kendini alamaz. Samantha'nın evliliğini onaylamayan annesi Endora ise sürekli bu mutlu çifti ayırmanın peşindedir. Meraklı komşuları Stephens ailesinin evindeki sihirli olaylara yakından tanık oluyor ancak gördüklerini bir türlü ıspatlıyamıyordu.


  [​IMG]


  Aşk Gemisi

  Aşk Gemisi, misafirlerini tropik denizlerde rüya gibi seyahatlere çıkartan sosyetik bir gezi gemisiydi. Beyazlar içindeki kaptan Stubing, süper doktor ve tüm ekip çok canayakındı, yolcuların her derdine deva olmaya çalışırlardı. Her bölümde yolcuların başına birşey gelir, bir polisiye olay, yarım kalmış aşk macerası, küskünlük vb problemler ortaya çıkar ve seyahat süresi içinde ekibimiz olayı çözerdi.


 4. SizinSesiniz

  SizinSesiniz ~Miskin~

  Katılım:
  16 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.639
  Beğenileri:
  49
  Ödül Puanları:
  1.230
  Meslek:
  Yazar - Öğrenci
  Yer:
  Hayaller Kentinden
  Murat 124'ün İlk Çıktıgı Zamanlar

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  [​IMG]


 5. SizinSesiniz

  SizinSesiniz ~Miskin~

  Katılım:
  16 Kasım 2012
  Mesajlar:
  1.639
  Beğenileri:
  49
  Ödül Puanları:
  1.230
  Meslek:
  Yazar - Öğrenci
  Yer:
  Hayaller Kentinden
  Süper Mario
  [​IMG]

  Süper Baba
  [​IMG]

  Tek Kanallı Dönem
  [​IMG]
  Atom Karınca
  [​IMG]

  Casio Saat
  [​IMG]

  Taso
  [​IMG]

  Vhs Kaset
  [​IMG]

  Misket
  [​IMG]

  Siyah Önlük
  [​IMG]

  Walkman
  [​IMG]


Sayfayı Paylaş