Bingöl İMKB Bingöl Lisesi

Mc_ÖRGE

Kaptan
Özel üye
İMKB Bingöl Lisesi 1948 yılında kurulmuş Bingöl'ün en eski okuludur. Bingöl Merkez ilçe İnönü Mahallesi Kültür Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Okulumuzun Ortaokul kısmı 1948 yılında Bahçelievler Mahallesi, şimdiki Merkez l00. Yıl İlköğretim Okulu binasında öğretime başlamıştır. 1955 yılına kadar Ortaokul olarak öğretime devam etmiş, 1953 yılında lise kısmı da açılmıştır.

1955 yılında 1968 yılına kadar Merkez 100. Yıl İlköğretim Okulunda öğretim yapmış, 1968 yılında Kültür Caddesi Karayolları 84. Şube Şefliğinin karşısındaki şimdiki binasına taşımıştır.

22 Mayıs 1971 yılında meydana gelen deprem sonucunda binamızın küçük bir kısmı yıkılmış, ayakta kalan kısmı tekrar onarılmış, idari bina, orta kısım pansiyon ve kapalı spor salonu ilave edilerek tekrar eğitim ve öğretime açılmış, daha sonra 13 Kasım 2000 tarihinde 21 Derslik yeni Lise binası hizmete açılmıştır. 1. Mayıs 2003 yılında ise meydana gelen depremden okul binamız hasar görmüş, pansiyonumuz ise ağır hasarlı olduğu için sonradan yıkılmıştır. Bu sebeple okulumuz yeni binası ve pansiyonu depremden sonra 32 Derslik ve 180 Kız 180 Erkek kapasiteli pansiyon binaları ile birlikte MKB tarafından yaptırılmıştır.

1998-1999 yılından itibaren okulumuzun bünyesinde Yabancı Dil Ağırlıklı lise açılmıştır.

İMKB Bingöl Lisesi İlimizde açılan İlk lise olup, daha önceleri İlimizde ortaokul ve lise bulunmamaktaydı. Sadece ilkokullarda öğretim yapılmaktaydı İMKB Bingöl Lisesi adı önce Bingöl Lisesi’ydi. Ancak 1. Mayıs Depreminden sonra okulun yapımını yüklenen İMKB ismi ön isim olarak eklenmiştir.

Bingöl’ün önemli siyaset adamları okulumuzdan mezun olmuşlardır. Eski Millet Vekillerimizden Hüsamettin KORKUTATA, Kazım ATAOĞLU, Mahmut SÖNMEZ okulumuzdan mezun olmuşlardır.

Okulumuza İMKB Bingöl Lisesi adı verilmiştir. Bunun nedeni Okulumuzun 1. Mayıs 2003 tarihinde meydana gelen depremden sonra yeni binasının İMKB tarafında EFİKAP projesi çerçevesinde yapılmış olmasıdır.

Okulumuzun Özellikleri: Bünyesinde YDA bulunmaktadır. Kız Erkek Pansiyonludur. Normal Eğitim yapmaktadır.