• Merhaba Ziyaretçi.
    "Yapay Zeka Objektif " Fotoğraf Yarışması başladı. İlgili konuya  BURADAN  ulaşabilirsiniz. Sizi de bu yarışmada görmek isteriz...

Bayanlara çiçek nasıl verilir?, Çiçek nasıl verilmelidir?

Suskun

V.I.P
V.I.P
Psikologlar; erkeklerin iletişimde daha çok görünene ve somut olana, kadınların ise görünenin arkasındakine yani duygulara daha değer verdiğini vurguluyor.

Erkek özel bir günde eşine çiçek getirdiğinde kadının o çiçeğe yüklediği anlam hayatın tamamıyla ilgilidir. O çiçek onun eşi tarafından ne kadar beğenildiği, önemsendiği ve ilişkilerinin ne kadar değerli olduğunun bir göstergesi olabilir.

Erkekler bu tür özel günlerde o çiçeğin anlamını kavramadan eşlerine çiçek verdiklerinde iletişimde duygu eksikliği olduğu için o özel gün anlamını kaybedebilir. Yani siz bir çiçeği bir gömlek verir gibi eşinize verirseniz ve eşiniz buna doğal bir tepki gösterirse şaşırmayın.
İletişimde neyi söylediğinizden daha çok nasıl söylediğiniz önemlidir.

Toplumda döver gibi ''seni seviyorum'', sever gibi de ''Ben yaptığına çok sinirlendim'' diyebilen insanların bulunduğunu anlatan Psikolog Gürdal Görhan, “Evliliklerde eşlerden birisi beni seviyor musun? diye sorduğunda diğer eş ’sevmesem seninle evlenir miydim?’ diyor.

Mesajları iletirken sadece sözlerle gönderdiğinizde içi boş bir iletişim ortaya çıkıyor. Döver gibi ’seni seviyorum’ derken, sever gibi ‘Ben yaptığına çok sinirlendim.’ diyebiliyoruz. Karşımızdaki kişiyle iletişime girdiğimizde ve o bize bir sıkıntısını anlatmaya çalıştığında hemen ona yardımcı olmak için konuşmaya başlamak akıl vermek ya da ‘üzülme geçer’ gibi teselli edici yaklaşımlar yerine dinlemeyi ve anlamayı öğrenmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Psikolog Görhan, şu tavsiyelerde bulundu:
Dinlemeden ve anlamadan verdiğimiz her tepki sadece sözlerde kalacaktır. Sizin için basit, sıradan gelen bir olay bile yaşayan kişi için önemli hatta hayati bir sorunmuş gibi algılanabilir. Olayı küçümsemek yerine gerçek anlamda paylaşın.

Özellikle evliliklerde kaliteli iletişim evliliğin ilerleyen zamanlarında azalabiliyor. Sınırlı konuşmalarla evlilik sürdürülebiliyor. Hiç konuşmadan ilişkiyi sürdüren evliler olabiliyor. ‘Akşam eşim işten gelir, yemek yeriz, çay içer televizyon seyreder daha sonrada uyuruz’ türünden evlilik tanımları kişiler tarafından yapılmaktadır. Sağlıklı iletişim hissederek zevk alarak kurulur. Sevdiklerinizle iletişimin tadına varın.