Renk Seçimi
+ + + + + + + + + + + + + + X

Arafat Dağı Görüntüleri

Konusu 'Dini Resimler' forumundadır ve Suskun tarafından 26 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

  1. Suskun

    Suskun V.I.P Vip Üye

    Katılım:
    16 Mart 2009
    Mesajlar:
    23.428
    Beğenileri:
    121
    Ödül Puanları:
    5.480
    Yer:
    Türkiye
    Arafat; Mekke şehrinin 25 km. güney doğusunda, Mekke ile Taif arasında bulunan bir bölgenin ve burada bulunan küçük bir dağın adıdır. Bu dağa “Cebel-i Rahme” yani rahmet dağı da denilir. Haccın farzlarından biri olan vakfeye durma ibadeti Arafat bölgesi sınırları içinde yapıldığı için bu yer büyük bir önem taşımaktadır. Hacılar Kurban Bayramı’ndan bir gün önce, yani Arefe günü bu bölgede çok kısa bir süre dahi kalsalar haccın üç farzından biri olan vakfe’yi yerine getirmiş olurlar.

    Arafat bölgesi yüce Allah’ın duaları kabul ettiği pek kutsal bir yerdir. Hz. Adem ve Havva burada buluşmuşlar, Hz. İbrahim burada Cebrail aleyhisselam ile görüşmüş, Peygamberimiz burada sahabelerine hutbe okumuştur.

    Arafat Dağı çevredeki dağlara göre küçücük bir yer olmakla beraber Allah katında büyük bir değer taşımaktadır. Dağın yüksekliği ova zemini üzerinden 50-70 metre kadardır.

    Kur’an-ı Kerim’in Bakara Suresi’nde Arafat’tan bahsedilerek Arafattan boşanıp aktığınız zaman Meşar-i Haramın yanında Allah’ı zikredin.” buyurulur.

    Arafatdaki vakfe, kıyametten bir sahneyi andırır. Yüzbinlerce hacı, ihramları içinde vakfe için o bölgeye toplanmış, ellerini Allah’a açarak dua etmeye başlamışlardır. Orada Yüce Allah’ın rahmetinin dolup taştığını Peygamberimiz haber vermiş ve “Allah Arefe günü kullarından pek çok kimseyi ateşten azad eder” buyurmuştur.

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     

Sayfayı Paylaş