aldatan kadın nasıl anlaşılır

İLkİm*

MaviKuş ~
Özel üye
Radikal Gazetesinde Hatice Yaşarın yazı dizisinde okudum. Psikiyatrist ve evlilik terapisti Doç. Dr. Armağan Samancı orada anlatmış.
* Erkeklerin, aldatıldıklarında bunu fark edebilecek duygusal algıları yok. Toplumsal olarak kadın aldatmaz diye temel bir bulgu da var. Bu, kadının aldatmasını kolaylaştırıyor.

Yani, demek ki aslında kadınlar da açık veriyor. Veriyor da..
Bunu anlayacak algı yok! Yokmuş yani. Alın işte doktor söylüyor... Ben değil.
* Kadının duygusal kayması internet, MSN, telefon üzerinden olabiliyor.
Demek ki tıptaki adı kayma...

Duygusal kayma...
Ve işte o an...
Aldatan kadın aniden mutlu olmaya başlıyor. Çünkü bu yeni ilişkiden enerji alıyor, kendini daha güzel hissediyor. Yani aldatan kadını neresinden anlıyoruz?
Yüzünden.

Yoksa durup dururken ve birdenbire kocasıyla niye mutlu olsun ki?
Kendine bakmaya, güzelleşmeye başlıyor.
Ama bizimkilerin algıları yok ya, Allah bilir kendilerine yalakalık edildiğini sanıyorlardır. Şunu da eklemek istiyorum.

Bir de aniden kocasını sıkmamaya başlar. Kıskançlığı, pasif kontrolleri kalmaz. Hatta adamın akşamları arkadaşlarıya dışarı çıkmasına karışmak bir tarafa, onu buna teşvik eder. Yalnız tatil yapmasına bile karışmaz.
Ama adamlar, algı yok ya, Artık pes etti. Benimle uğraşmıyor, rahatladım diye düşünürler....

AKLINA YENİLEN
KADINLAR
Bitmedi...

Aldatan kişilerin, eşleriyle ilgili huzursuzlukları artıyor. Eşlerindeki olumsuzlukları daha çok görüyor, böylece eşleri onlara itici geliyor. Ayrılık lafını daha çok telaffuz etmeye başlıyorlar.

Nasıl olur, onu da ben anlatayım:
Önce bir filmden yola çıkar. Boşanmalı bir film. Adamın tepkisini ölçer.
Sonra, mesela yla başlayan cümleler kurar. Artık adam iyice gıcıklaşınca onun gözünde, söyler.

Kadınlar, söyleme konusunda ikiye ayrılır.
Akıllı kadınlar, aklına yenilenler.. .
Akıllılar, başka biri olduğunu söylemez. Olay yaratmadan işi bitirir.
Aklına yenilenler, söyler. Söyler ki adamları birbirine düşürsün, aklı sıra değeri artsın.