albert einstein hakkında...

AHSEM

....EnDl-LeS....
Arkadaşlar size Albert'in buluşlarını basitleştirilmiş bir şekilde anlatmaya çalıştım. Eminim çok ilginizi çekecektir MUTLAKA OKUYUN !.....

Albert Einstein’ı duymuşsunuzdur……
· E=mc2denklemini bulduğunu
· garip bir saç şekline sahip olduğunu
· evrendeki en zeki adam olduğu için çok ünlüdür.

İşte size Albertin bulduğu bir kaç şey:

* Evrenin işleme sistemini ve genişlemesini durdurmanın yollarını
* Zamanda nasıl seyahat edilebileceği
* Atomların nasıl sayılacağı.
* Nesneleri ışığa ve ışığı nesnelere dönüştürmenin yolları
* Gökyüzüne bakıp kafanızın arka tarafını nasıl görebileceğimizi Öncelikle kısa olarak size einstein in hayatından bahsedeyim
* 14 Mart 1879 da Almanya'da doğdu Albert bir çok insanın aksine konuşmayı çok sonra öğrenmişti.(9 yaşına kadar konuşamadığı ve ailesinin onu özürlü olacağını sandığı söyleniyor)Bazı insanlar bundan dolayı bilimsel problemleri çözerken kullandığı geniş hayal gücünü bu dönemde geliştirdiğine inanıyor.Bilime olan ilgisi amcası Hermann'ın ona oynaması için verdiği pusula ile başladı. Albert okul hayatında çok başarısızdı bunun nedeni okulda görülen dersleri hiç sevmiyordu hatta bu yüzden okuldan bile atılmıştı

Şimdide size albertin bulduğu çılgın teorilerrr

"Sabit veya düz hareketli olup olmadığınızı size gösterebilecek hiçbir ölçüm yoktur" yani hiç hareket etmeseniz bile dünya hareket ediyor dolasıyla sizde hareket etmiş oluyosunuz gibi...
"Ne kadar hızlı giderse gitsin,ışık hızı herkes için aynıdır"diyelim ki ışık hızındaki bi trende hareket ediyosunuz trenin arka vagonlarına baktığınızda karanlık olduğunu düşünebilirsiniz çünkü arka vagondan gelen ışın gözünüze ulaşamaz dersiniz ama einsteinin yapmış olduğu hesaplara göre bu böyle değil yani arka vagondaki ışık aynı hızda gözümüze ulaşır...
"Hareketli bir araç içindeki zaman yavaşlar" Diyelim ki ışık hızına yakın bi araçta bulunan bi insana baktığımızda hareketlerinin oldukça yavaş nerdeyse hareketsizmiş gibi olduğunu görürüz oysaki araç içindeki kişi kendi hareketlerini normal olarak görürÖRNEĞİN: Elinizde iki tane saat olsun birincisi kolunuzda diğeride saatte 75 km hızla uzayda 1 yıl boyunca hareket etsin ve bi yıl sonunda bu saate baktığınızda elinizdeki saate göre 1 sn geri kaldığını göreceksiniz

"Hareket eden nesneler kısalır" Yine bi treni düşünelim ışık durmuş haldeki boyu 12 m olsun tren saatte 120 milyon metre giden bi treni dışardan ölçtüğümüzde boyunun 11 m olacağı bulunuyor..
"Yer çekimi zamanı yavaşlatır" Tatil için çocuklarını bırakıp kara deliğe giden bir aile düşünün anne baba tatil dönüşü çocuklarının kendisinden çok yaşlandığını görecektir ve kendileri için geçen zamanda aynıdır.
"Ağır demek hızlı demektir"einstein a göre bir parçacığın ışık hızında gitmesi mümkün değildir. E=mc2denklemine göre hareketsiz bir cismin içinde bulunan kitli enerji o maddenin kütlesiyle ışık hızının karesinin çarpımına eşittir buda oldukça büyük bi rakamdır.yani bi kum tanesinde 10 milyon çaydanlik dolusu suyu kaynatacak kadar enerji vardır.Albert bütün bu teorileri ıspatlanmış ve çalışmalarının çoğunu 1905-1927 arasında yapmıştır.Damar ve mide rahatsızlıkları yüzünden 1955 yılında hayatını kaybetmiştir.

-----------------------------------------------------------------------------

Bu Görüşe karşı çıkan birisi ..

1-birincisi evrenın en zekisi hiç tartışmasız en son peygamber muhammed(s.a) dir
2-zamanda seyahet edemezsin ve hıç bır canlı edemez. eyer etseydı bu kur-an da ıp uclarıyla belırtılırdı ve dusununsene yap olmadı gerı don gulunc yaaw
3-gök yüzüne baktıgında kafanın arkasını goremezsın bunu kendın denesen bıle olmadıgını gorebılırsın
4-ewrenın (eger genıslıyorsa) genıslemesını durduramaz buna einstein deil onun gıbı 1000 tane gelse bıle yapamaz buna kımsenın gucu yetmez daha neler
5-şu sabıt veaya düz hareketli olup olmadıgınızı dıye başlayan cümlede orada hareket eden dunya oluyor sen deıl sen sadece onun uzerınde yasayan bır canlı gıbısın yanı bır atın uzerınde kı jokey at kostugu zaman jokey demı kosmus oluyor hayır tabıkı eger orda jokey yorulmuyorsa demekkı jokey kosmuyor.aradakı benzetmeyı anlamıssındır umarım
6-hareketlı bır arac ıcındekı zaman yavaslamaz sadece gıdecegı yere hızlı gıttıgı ıcın ole gorulur hızlı gıden aracın ıcınde 1 saat yıne 60 dk dır.
7-yer cekımı zamanı yavaslatmaz sadece hareketlerımızı yawslatır
8-ağır demek hızlı demek deıldır agırlık yer cekımı olan yerde hareketlerımızı dahada yawaslatır.agırlık sadece kontrolu daha ıyı saglamamızı saglar

-----------------------------------------------------------------------------

ve Onun görüşünede karşı çıkan birisi .

(s.a.v) Hz Muhammed bir peygamber'dir, bizim için son Peygamber'dir, Einstein'la ne alakası var en zeki kim yarışması değildir din, rica ediyorum saçmalamayalım, Eistain hakkında verilen bilgiler hiç sizinle ilgili değil ben vereyim buyrun:;)

1) gençliğinde ateist

2) orta yaşlarında dinsiz anti-semitic

3) yaşlılığında semitic'dir. orta almanyada doğdu zor okuduğu doğru dini eğitim verilen sadece bir dönemde aşşağıda vereceğim şeyleri söylediği için yoksa başarısız değildi, zaten kendisini meşhur eden 3 makale aslen kendisi tarafından 18 yaşlarında kaleme alındı 20-21 yaşındayken tanındı, kendisi 24 yaşındayken fransız gencin biri (kendisinin düşüncelerini reddettiği), atom bombasını teoride yaptı yani, einstein nucleer işin babasıdır da mucidi değildir, ama en önemli zihinsel sıçramayı yaptırandır, fakat denilebilinir ki ve genelde de denir ki 24' dün'den sonra söyledikleri pek çıkmamış hatta tersi çıkmıştır, einstein kuantum teorisine karşıdır meşhur kedi testi tartışmaları ölümüne değin sürmüştür, ki kendisinin haksız olduğu da kanıtlanamamıştır. Bunları kesinlikle küçümsemek için değil bilinsin diye söylüyorum. zaten genelde de bilimde şöyle bir durum çokça görülür.(bilim adamları yaşlanınca genelde saçmalarlar özellikle ne kadar zekidiyseler saçmalama ihtimalleri o kadar artar, einstein'da avrupadan zaruri kaçısı sonrası1934, zaten o sıralar almanya'dada değildir fransa'dadır işgal öncesi (hitler sebepli) amerikaya Princeton üniversitesi yenidir isim yapmak için alır onu, yoksa amerika'daki 4 yıl ve büyük para ve çaba harcanan atom bombası yapım sürecinde kendisinden fiili olarak yardım alınmamıştır, lakin amerika başkanı ile meşhur mektuplaşması vardır, görüşü alınır belkide nezaketen. kendisini dini olarakta yaşlılığında muhafazakar bir musevi olduğu bile söylenebilir, zira kendisine ilk israil cumhurbaşkanlığı teklif edildiyse de tarihi bir cevap vermiştir buna henüz o kadar delirmedim, meşhur bir sekreteri var, bir gün hollanda da bir kraliçeye yemeğe gidecek kayboluyor, telefonda ki ses kendisinin: ben kimim ve neredeyim? . anlayın artık iyice komikleşmiştir yaşlılığında.

şimdi aşşağıda vereceğim yazı gençliğinden:
> Bir universite profesoru ogrencilerine su soruyu sorar;
> -?Var olan herseyi Tanrimi yaratti??
> Cesur bir ogrenci ayaga kalkar ve yanitlar.
> -"Evet herseyi Tanri yaratti!"
> Profesor sorusunu yineler ve ogrenci yine ?evet efendim ? diye yanitlar. Profesor devam eder;
> -Eger herseyi yaratan Tanri ise ve seytan var olduguna gore seytani da Tanri yaratmis olur ve calismalarimizda uyguladigimiz "Kesinlestirme" prensibine gore de Tanri seytandir. Ogrenci boyle bir onerme karsisinda sasirir ve yerine oturur.Profesor ise ogrencilerine bir kez daha Tanri'nin icindeki kaderin bir efsane oldugunu kanitlamaktan oturu oldukca mutludur. Bu arada bir ogrenci ayaga kalkar ve
> -Bir soru sorabilirmiyim profesor? der.Profesorde sorabilecegini soyler. Ogrenci ayaga kalkar ve "Soguk var midir" diye sorar.
> Profesor;
> -"Nasil bir soru bu boyle,tabiki vardir" diye yanitlar. "Sen hic soguktan usumedinmi?"
> Ogrenci ;
> -"Aslinda, fizik yasalarina gore soguk yoktur. yasamda/realitede biz sogugu sicakligin yoklugu olarak dusunuruz. Herkes veya nesneler o enerji oradaysa veya bir sekilde enerji iletiyorsa onu deneyimler. Ornegin,Absolute 0 (-460 derece F) sicakligin kesin yoklugudur (hic olmadigi seviyedir). Tum maddelerin bu seviyede reaksiyon verme ozellikleri bozulur ve degisir.Soguk yoktur, o yalnizca sicakligin yoklugunda duyumsadiklarimizi tarif etmek icin yarattigimiz bir kelimedir" der ve devam eder,
> - Profesor, karanlik varmidir? profesor ;
> -"Tabiki vardir". Ogrenci yanitlar,
> -"Korkarim gene yaniliyorsunuz efendim. Cunku,Karanlik ta yoktur.Yasamda/realitede karanlik isigin yoklugudur. Biz isik uzerinde calisabiliriz ama karanligi calisamayiz. Gercekte,biz Newton"un prizmasini kullanarak beyaz isigi kirar ve renklerin cesitli dalga uzunluklari uzerinde calisabiliriz. Ama karanligi olcemeyiz.Bir basit isik isini karanlik bir mekani aydinlatarak karanligi kirmis olur yani karanligi gecersiz kilar. Siz belli bir mekanin/uzayin ne kadar karanlik oldugundan nasil emin olursunuz" Isigin miktarini olcersiniz! Bu dogrudur degilmi" Karanlik insanlik tarafindan, isigin olmadigi yer/mekan icin kullanilan bir kelimedir. Son olarak ogrenci profesore gene sorar;
> -"Efendim seytan varmidir? Bu kez profesor pek emin olamamakla birlikte yanitlar; -" Tabiki, acikladigim gibi, biz onu her gun, her yerde onu goruruz. Seytan/kotuluk bir kisinin baska bir kisiye her gun sergiledigi insaniyetsizliginin bir ornegidir.O , dunyadaki islenmis tum suclarda, siddette yer alir. Bunlarin tumu seytanin kendisinden baska bir sey de degildir." der.
> Ogrenci devam eder;
> -"Seytan yoktur efendim.Yani o kendi basina yoktur. Seytan basit olarak Tanrinin yoklugudur. O aynen karanlik ve soguk ta oldugu gibi insanin tanrinin yoklugunu tarif etmek uzere yarattigi bir kelimeden ibarettir. Tanri seytani yaratmadi. Seytan/kotuluk insanin tanrisal sevgiyi yureginde duyumsamadigi zaman deneyimlediklerinin bir sonucudur.O aynen sicakligin olmadigi yere gelen soguk ya da isigin olmadigi yere gelen karanlik gibidir.
> Profesor yerine oturur. Genc ogrencinin adi ALBERT EINSTEIN'dir