61 - Trabzon

Konusu 'İl İl Türkiye' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 8 Ocak 2007 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  21.142
  Beğenileri:
  1.792
  Ödül Puanları:
  8.080
  Cinsiyet:
  Bay
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Yüzölçümü : 4.685 km²
  Nüfus : 795.849 (1990)
  İl Trafik No : 61
  [​IMG]

  Trabzon, Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz bölümünde yer alan Trabzon ilinin merkezi olan bir şehirdir.Karadeniz sahili ile Zigana dağları arasında yer almakta olup yüzüölçümü açısından az bir alan kaplamasına karşın nüfus ve ekonomi açısından Samsun'dan sonra Karadenizin en büyük 2. ilidir. Batısında Giresun'a bağlı Eynesil ilçesi, güneyinde Gümüşhane'ye bağlı Torul ilçesi, doğusunda da Rize'ye bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri, kuzeyi Karadeniz ile çevrili antik çağ'dan beri varlığı bilinen il ve il merkezinin adıdır.

  Trabzon gezilecek yerler, Trabzon turizm


  Roma İmparatorluğu ve Osmanlı döneminde eyalet merkezi olmuş, Ortaçağ'da bir Rum imparatorluğuna başkentlik yapmış kent doğal güzelliklerinin yanısıra pek çok tarihi yapıyı barındırmaktadır. Bunların en önemlileri:

  Manastırlar: Sümela Manastırı, Ayasofya müzesi,Kaymaklı Manastırı(Amenapırgiç Ermeni Kilisesi), Kızlar (Panagia Theoskepastos) Manastırı, Gregorios Peristera (Hızır İlyas)Manastırı, Kızlar (Panagia Kerameste) Manastırı, Vazelon Manastırı,Kustul, Hagaios Savas (Maşatlık) Kaya Kiliseleri


  Kiliseler ve Camiler: Hagia Anna (Küçük Ayvasil), Sotha (St. John)K, Hagios Theodoros, Hagios Konstantinos, Hagios Khristophoras, Hagios Kiryaki, Santa Maria, Hagios Mikhail, Panagia Tzita, Fatih (Panagia Khrysokephalos), Yeni Cuma (Hagios Eugenios), Nakip (Hagios Andreas Kilisesi), Hüsnü Köktuğ (Hagios Eleutherios), İskender Paşa Camii, Semerciler, Çarşı Camii, Gülbahar Hatun Camii


  Konaklar: Trabzon Müzesi, Atatürk Köşkü,Memiş Ağa Konağı (Sürmene), Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı (Of), Çakıroğlu Hasan Ağa Konağı, Sarımollaoğlu Topal Mustafa Evi (Araklı)
  Trabzon Toplum ve kültür

  Trabzon Halkı: Rum ya da Osmanlı/Türk olsun, yaylacılık teknikleri, yaşam tarzı, köy mimarisi ve folklorik açıdan Anadolu köylüsünden net çizgilerle ayrılmakta ve Kafkasya halklarıyla Laz, Lezgi, Megrel, Mağharul-Dağıstan Avarlar'ı, Oset, Gürcü, Abhaz vs.) benzerlik göstermektedir. Şalpazarı, Ağasar vadisinde yaşayan Çepni türkmenleri bölgeye 13-14. yüzyıllar arasında yerleşmiş olup Dede Korkut masallarında bahsi geçen folklorik birikime ve Trabzon'un diğer yörelerinden kolayca ayrılabilen Türkmen dialektine sahiptirler. Bölgede Ermeni varlığı eskiye dayanmakla birlikte önemsenecek miktarda değildir. Gökbilgin'in Trabzon Tahrir Defterleri üzerine çalışmasında görüleceği gibi 1515 yılında kent merkezinde 774 Rum ve 179 Müslüman evine karşın sadece 15 Ermeni evi olduğu kayıtlıdır.

  Giyim Kuşam: Osmanlı döneminde Samsun ile Batum arasında geleneksel giyim (Laz kıyafeti olarak da bilinir) şöyledir
  * Erkek: Başta iki ucu üzerinden sarık gibi dolanarak uzun kulaklı bir düğümle bağlanan ve kukula adı verilen siyah başlık. Üstte beyaz mintan ve üzerine siyah aba yelek. Altta bacak arası körüklü bacak kısmı dar zipka adı verilen siyah şalvar.
  * Kadın (köylü): İçte kamis adı verilen yakasız Trabzon bezinden gömlek, başta keşan peştemal, alltta etek veya üçetek elbise (zibun)bele bağlanan ve rengi yöreden yöreye değişen peştemal (fota. Üstte fermene veya kadife adı verilen yelek.
  * Kadın (şehirli, kasabalı): Başta tepelik, Tapla, Koursi, hotoz adı verilen gümüş ya da altın sırmalı yuvarlak tepelik. İçte kamis, üzerine zibun (üçetek) belde peştemal, lahor veya trablus.
  Kültürel Yaşam
  Trabzon ilinde tiyatro etkinlikleri Trabzon Belediye Tiyatrosu ve Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından yürütülmektedir.Halk eğitim merkezlerinde amatörce tiyatro, müzik ve halk oyunları çalışmaları yapılmaktadır. Müzik alanında çalışmalar yapan Devlet Klasik Türk Müziği Topluluğu'nun yanısıra karikatür ve resim çalışmaları Belediye Sergi Salonu'nda sergilenmektedir.Trabzon sinema yönünden de oldukça zengindir.Şehirde Royal, Lara, Cinemini ve AFM sinemaları bulunmaktadır.

  Mutfak: Samsun Batum arasında yeralan bölge mutfağının ayırıcı temel besinleri karalahana, mısır ve hamsi olup, bu üçlünün çorbasından ekmeğine dek sayısız kombinasyonu bulunmaktadır.
  [​IMG]
  Trabzon Ulaşım bilgileri ve Haritaları
  Antik Çağdan itibaren Trabzon kenti, özellikle Roma İmparatoru Hadrianus'un yaptırdığı limandan sonra denizcilik açısından önemli bir merkez olmuş, cumhuriyet döneminde de yakın zamana dek denizyolları ulaşım ve ticarette önemini korumuştur. Karadeniz sahil yolu ve yapımı tamamlanmak üzere olan otoban yolunun hizmete açılması ile Samsun ile Sarp sınır kapısı arasında yolculuğun kalitesi artarak ağırlık karayollarına geçmiştir. Trabzon il merkezinden başlayarak, Zigana geçidi üzerinden Gümüşhane'ye oradan Kop geçidini aşarak Erzurum'a bağlanan yol ise eski önemini kaybetmiştir.
  Trabzon'dan Rize-Artvin-Gümüşhane-Erzurum ve Giresun-Ordu-Samsun istikameti olmak üzere üç karayolu ağı vardır. Kent merkezine uzaklığı 1.5 km. olan otobüs terminaline ulaşım taksi dolmuşlarla yapılmaktadıTrabzon Havaalanı bölgenin en yoğun havaalanıdır. Şehir Merkezine Uzaklığı 2 km. dir. Kent merkezinden Havaalanına Taksi veya dolmuşlarla ulaşım sağlanabilir.
 2. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  21.142
  Beğenileri:
  1.792
  Ödül Puanları:
  8.080
  Cinsiyet:
  Bay
  [​IMG]
  Trabzon ilinin ilçeleri; Akçaabat, Araklı, Arsin, Beşikdözü, Çarşıbaşı, Çaykara, Dernekpazarı, Düzköy, Hayrat, Köprübaşı, Maçka, Of, Sürmene, Şalpazarı, Tonya, Vakfıkebir ve Yomra'dır.

  Akçaabat : Trabzon'un 13 km batısında ve deniz kenarında kurulmuş bir ilçedir. Tabii plajları ile ilin önemli kıyı ilçelerinden birisidir. Mersin Köyü ve Akçakale kamping alanlarının yanı sıra Sera Gölü önemli turistik yerlerden biridir.

  Çaykara : Trabzon'un güney doğusunda ve 76 km mesafede bulunan ilçe Uzungöl Turizm Merkezi ile ünlüdür.

  Maçka : Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde Trabzon'a 30 km uzaklıkta doğal güzellikleri yanı sıra Altındere Milli Parkı'nın ve Sumela Manastırı'nın bulunduğu turistik bir ilçedir.

  Düzköy : Trabzon'a 40 km mesafede bulunan ilçe Çalköy Mağarasıyla turistik bir ilçe konumundadır.

  Araklı

  Arsin

  Beşikdözü

  Çarşıbaşı

  Dernekpazarı

  Hayrat

  Köprübaşı

  Of

  Sürmene

  Şalpazarı

  Tonya

  Vakfıkebir

  Yomra
 3. kelebek

  kelebek -ütopik- Vip Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  8.847
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  4.480
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  [​IMG]

  Trabzon Ayasofya Müzesi

  Trabzon'un Yenimahalle semtinde bulunan tarihi müzedir.
  İstanbul'un Latinler tarafından işgal edilmesinden sonra kaçan ve Trabzon'da 1204 yılında yeni bir devlet kuran Komnenos ailesinden Kral I.Manuel (1238-1263) tarafından 1250-1260 yılları arasında yaptırılan ve bir manastır kilisesi olan Ayasofya adı "Kutsal Bilgelik" anlamına gelir.
  Geç Bizans Kiliselerinin en güzel örneklerinden biri olan yapı kare-haç planlı olup yüksek bir kubbeye sahiptir. Kuzey batı ve güneyinde revaklı üç kirişi bulunmaktadır. Yapı ana kubbenin üzerine değişik tonozlarla örtülmüş ve çatıya farklı yükseltiler verilerek kiremitle örtülmüştür.
  Üstün bir işçiliğin görüldüğü taş plastiklerde Hristiyan sanatının yanı sıra Selçuklu Dönemi İslamSelçuklu sanatının da etkileri görülmektedir. Kuzey ve batıdaki revak cephelerinde görülen geometrik geçmeli bezemeleri içeren madalyonlarla batı cephesinde görülen mukarnaslı nişler taş işlemelerindeki özellikleri taşımaktadır.


  Binanın en görkemli cephesi güneyidir. Burada Adem'le Havva'nın yaratılışı kabartma olarak bir friz halinde anlatılmıştır.


  Güney cephesindeki kemerin kilittaşı üzerinde Trabzon'da 257 yıl hüküm süren Komnenosların sembolü olan tekbaşlı kartal motifi bulunmaktadır.
  Kubbede ana tasvir İsa'nın tanrısal yönünü aksettiren pantacrator İsa'dır. Bunun altında bir kitabe kuşağı daha altta ise melekler frizi bulunur. Pencere aralarında oniki havari tasvir edilmiştir. Pandantiflerde değişik kompozisyonlar yer almaktadır. İsa'nın doğumu vaftizi çarmıha gerilişi kıyamet günü gibi sahneler betimlenmiştir.
  Fatih Sultan Mehmed'in 1461 yılında Trabzon'u fethiyle camiye çevrilmiş ve vakıf eser olmuştur. 1868 yılında Bursa'lı Rıza Efendi'nin teşvikleriyle yeni baştan onarılmıştır.


  I. Dünya Savaşı yıllarında Ruslar tarafından işgal edilen Ayasofya askeri karargah hastane depo ve savaştan sonra yine cami olarak kullanılmıştır. 1958-1962 yılları arasında Edinburgh Üniversitesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü işbirliği ile restore edilerek 1964 yılında müzeye çevrilmiştir.
 4. kelebek

  kelebek -ütopik- Vip Üye

  Katılım:
  9 Haziran 2006
  Mesajlar:
  8.847
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  4.480
  ÇAYELİ RAŞOT KÖYÜ MAHALLİ KELİMELER
  Derleyen: İslam Bilgin


  A
  Abril : Nisan
  Abula : Abla
  Aclanmak : Acıkmak
  Açanki : Ne zamanki
  Ahpon : Hayvan gübresi
  Afalamak : Kazmak
  Afkurmak: Havlamak
  Ağanus etmek: Inlemek
  Alaf : Yeşil bitkilerden oluşan hayvan yemi
  Alay : Düğün günü, gelini damadın evine getiren grup
  Anceli-Kunceli : Tahta revalli
  Ander : Fena, kötü
  Ander kalmak: Koturum olmak
  Anderpali : Çukur açmak için kullanılan kazık
  Anteri : Entari
  Ağğ: kapıları kilitlemek için kullanılan demir parçası
  Aşamol: Bir Tur Ot
  Apandi : Bir tür lokum
  Apos : Ağzı bozulmuş aletlerin düzeltilmesi
  Aposkal : Yapılması gereken iş payı
  Apsimati : Cansız, beyaz kıvılcım.
  Ara kesmek : Söz kesmek
  Aşhana : Hol
  Aşude : Bir türlü sütlü yemek
  Ateşluk : Geleneksel evlerde ateş yakılan kısım
  Atiçi : Henüz çiçek açan salatalık
  Atkı : Yaşlı kadınların kullandığı büyük başörtü
  Aykırılamak : Yan tarafa doğru gitmek
  Atiça : Ateş böceği
  Avli : Avlu
  Azina : Irmak kenarlarında bulunan ekilebilir arazi
  Açal: Öküzün Küçüğü
  Afkur:Köpeğin Havlaması
  Agiş:-Maşa


  B - 20

  Bağlamak : Güveyi büyüleme, iktidarsız bırakma
  Ballı lobya : Soya fasulyesi
  Başini bağlamak: Evlendirmek
  Başluk : Başlık
  Başukari : Yukarıya doğru
  Bayyışağa : Aşağıya doğru
  Becit: Acele, ivedi
  Belkim : Belki
  Bet : Çirkin
  Beyinmek : Büyümek
  Bebuk:-Bebeklerin Ağlama Hazırlığı
  Binam : Yavrum
  Bive : Dul
  Boğalmak : Bunalmak
  Bohça çıkmak:Gelinin, damat tarafına bohça hediyesi
  Boğanmak : Susamak
  Bozger : Ağaçlık
  Buldur : Geçen sene
  Bukma muncurlarını : Mızmızlanma
  Bulme : Oda
  Buzakluk : İnek rahmi
  Boğun: bügün

  C

  Cağ : Örgü şişi
  Cağle / Çağlı : Bit
  Cavramak : Gayret etmek
  Caris Olmak : Rahatsız olmak
  Cazı : Kocakarı kılığında, çocuk düşmanı yaratık.
  Çapona---------- menteşe
  Çaydağ --------- Kabak Vb Şeylere Yapılan Sergi
  Celep : Kavurma yapmak için satın alınan inek
  Ciniviz : Zeki, hareketli çocuk
  Circiri : Toprakta yaşayan bir tür ceviz ezmesi
  Cizlavet lastigi: Eskiden giyilen bir tür lastik ayakkabi
  Coco : Kumda oynanan çocuk oyunu
  Cug--------------- Bir tür Küçük Kazan
  Çafi---------------Çay


  Ç

  Çafladi : İnce odun parçası
  Çafılamak : Tırnakla kazımak, bahane aramak
  Çafi : Çatallı
  Cafili kürek: Gubre atmaya yarayan catalli kurek.
  Çağana : Yengeç
  Çağan : Mısır ayıklamak
  Çağra: Bicak bilemeye yarar kolla cevrilen düzenek
  Çağra cevirmek: Hileli işler yapmak.
  Çağraya sarilmak: Başı belada olmak
  Çağumi : Salkım
  Çakal yağmuru : Güneşli havlarda aniden yağmaya başlayan kısa süreli yağmur
  Çakçaka : Modyeliden dökülen mıısır tanelerini deremen taşına ileten ahşap oluk
  Çakuma: Örümcek ağı
  Çali : Odun dalları
  Çambi : Mısır rokopi ve şokalilerinden örülen, genellikle iskemlelerde kullanılan hasır türü örgü
  Çamçaka: Geveze
  Çamı : Saç örgüsü
  Çatara : Uygunsuz, yaramaz kişi
  Çatmak : Görmek, rastlamak
  Çapari : Oltaya çok kanca takılarak yapılan bir tür balık avlama aracı
  Çapika : Ağzı geniş, minci ve yağ gibi malzemelerin konulduğu kıl desti (Rumca)
  Çapli : Dizi
  Çapula : Kullanılmış ayakkabı
  Çarapali:: At kuyruğu telinden yapilan ozellikle kışın kullanilan küçük bir tür kuş kapanı
  Çaravoş: Cekirge, balik yemi
  Çarık : Hasılsız deriden yapılan bir tür ayakkabı
  Çaşutluk Etmek : Fesatlık etmek (Uygurca)
  Çeğel : Çakıllı yer
  Çelefudi:Yarılmış odundan elle ayrılabilen küçük parça, kıymık
  Çeli : Kurumuş mısır sapları
  Çepli : Kıymık, küçük ağaç veya taş parçası
  Çerik : Çam kalas

  Çeşan : Başa bağlanan geniş ve çubuk desenli bir tür peştamal
  Çaşot : Elçi, aracı kadın
  Çıkma : Kız ve erkek tarafının gönderdikleri hediye
  Çıpa : Arı iğnesi. Çocuk göbeği
  Çırpıntı : Çalı ve odunun küçük parçaları
  Çirmulis etmek : Kıvranmak
  Çıtarı : Horoz ibiği
  Çiçi : Yaranın sulanması
  Çiçili : Solucan. Zayıf ince kız.
  Çikli: Oyun oynamak için demir çember
  Çilbur : Ana malzemesi süt olan bir tür yemek
  Çile : Bezi enine göre ayarlayan bir ölçü
  Çilimbura : Ateşböceği
  Çiliğani : Kavurma
  Çili pumburi : Ateş böceği
  Çimidi : Beyin, beynin dağılmış şekli
  Çina : İbik
  Çırapi: Kötü, hain, belalı (kadın)
  Çirata : Çırahta
  Çirozlamak: buruşmak, ozelligini kaybetmek.
  Çisenti : İnce yağmur
  Çişon : Sarmaşık
  Çiten : Yaprak taşınan delikli sepet
  Çiya: Ates kivilcimi
  Çori Kesmek: Derenin suyunu baska bir yere akitarak, balik avlamak.
  Çuban : Çıban
  Çufan: Filiz, surgun
  Çufan vermek: Surgun, filiz vermek
  Çuğni kokmak: Yanik kokmak, (ozellikle bez esya yanmasi)
  Çuk: (Çocuk dilinde) pipi
  Çulek : Tahta yoğurt ve pekmez kabı
  Çume : Fındıkla yapılan bir tür tatlı yiyecek
  Çumur : Mısır unu, yağ ve çökelekle yapılan yemek
  Çunçuri : Bir tür sinek
  Çupi : Çubuk
  Çupyas : İnceden ağırma, sızı.
  Çuruk ayi: Temmuz
  Çuyis etmek: Agirmak, sizlamak,


  D

  Da : Anlamı güçlendirmek için kullanılan ek.
  Dandaniça : Sözünde durmayan, dönek, daldan dala atlayan bir kuş
  Dardar etmek dır dır etmek
  Darlanmak : Sıkılmak
  Darnı : Çatıkat
  Davli : Odun parçası
  Deremen : Değirmen
  Devren : Köprü
  Deyine : Diye
  Didali : zayif, celimsiz, bakimsiz bebek
  Donevira: büyük kazan türü şeyleri ateşin üstüne götüren o su veya içinde ne varsa ağır olduğundan tekrar donevira denilen ağaçtan yapma vinçle kazan ateşten geri alınır
  Dimari : Ham meyve
  Dizluk : Uzun erkek donu
  Doğdi : Kalın odun parçası
  Dolama: Irin
  Dolaylık : Belden aşağıya sarılan peştamal
  Dondarci : Düğünlerde yemeği yöneten kişi
  Duğunçi : Düğüncü
  Duvrani : Yağ ve ayran yapmak için kulklanılan tekerlekli küp yayık
  Düzenci : Gelini hazırlayan bayan
  Dereni: ahşap evlerin kiremitle oturma odalarının arasındaki ot kurutma veya depolama yeri
  Do --------------Erkek


  E
  Ebi : Öbür
  Ebirini: Otekini
  Ecinli : Cinli, perili
  Eğratluk : İmece
  Elcan : Yabancı
  Elçi : Evlenmede aracılık eden kişi
  Elişmek : Sataşmak
  Encami : Acemi
  Entari : Fistan
  Enuk : Domuz yavrusu
  Eserli : Perili, cinli
  Eskemi : İskemle
  Eşadi : İnsan süretinde yapılan korkuluk
  Eşkin : Filiz, sürgün
  Etekluk : Etek
  Evlek : Ark
  Eyicene : İyicene, dikkatlice
  Edikum --------- Hayvanların Üzerine Yatması İçin Toplanan Yaprakların Depolandığı Yer
  Ereti --------------Bir Tur Bitki

  F

  Falamidi: Sandık çekmecesi
  Fanila : Kollu atlet
  Farfatara (fafatura) : Kelebek
  Farfaratis : Çırpınma, çarpıntı
  Feli : Kabak dilimi
  Feretiko : Rize bezi
  Fitne: Yavru Balık
  Fitra: Mısır fidesi
  Fitruka : İyi giyimli kız, yerden biten kestane filiz
  Felombur --------Bir Tur Ağaç
  Flanbur : Ihlamur
  Foli : Ufak toprak çukur
  Frahti : Kalın kestane tahtası
  Fufudi : Sivilce
  Furnesi : Kavrulmuş mısırdan yapılan un
  Furtuna : Fırtına
  Fuska (Likapa) : Böğürtlen
  Fuşki : Taze gübre
  Fuzuli: Boşu boşuna
  Ferahti----------- Çit

  G

  Gada / Gadanı Almak : Çare olmak, avutmak
  Gaganis Etmek : Tavuğun gıgıklaması
  Geceluk : Gecelik
  Gerdel : İneğe verilen yemin konulduğu tahta kap
  Geyme : Kılıf, özellikle yastık kılıfı
  Ganguli Guçça : Tahta revalli
  Gogona: Kagittan bir tür küçuk uçurtma
  Gatneri-----------Büyük Kazan
  Gegma--------- Büyük Gügüm
  Gelembur-------Kazan,Gugum Vb Şeylerin Ateşte Isıtılmak İçin Asılan Zincir
  Gerdel-----------İneklere Su Ve Yiyecek Verilen Kap
  Geroç----------- Dal Çekmeye Yarayan Kanca
  Getoğ----------- Bir Tur Kazan
  Golf pantul : Paçası dize kadar dar, üstü bol pantalon
  Gömüğü sevilmek : İçi güzel olmak
  Gömük: Kemik
  Göreslenmek : Göresi gelmek
  Gözun harhalisi : Goz yuvarlagi
  Gugum : Güğüm
  Güçükayı : Şubat
  Gic -------------Arının İğnesi
  Goc------------- Tahtadan Yapılan İskemle
  Gotol -------------Lahana`nın Gövdesi
  Gudal ------------Yemekleri Karıştırmaya Yarayan Odun
  Gugum----------- Su Isıtmak İçin Kullanılan

  Ğ

  Ğanca : Kene
  Ğarğaris etmek : Bağırıp çağırmak
  Ğaros olmak : İşe yaramaz hale gelmek
  Ğaviçi: Iyice, yamuk yumuk olmuş metal eşya
  Ğavroz : Bebek lazımlığı
  Ğezep : Bela
  Ğiçi/Ğiti:(Cocuk dilinde, kotu, fena, pis şey)
  Ğoncoğot---------- Yanan Odunun Kor Olması
  Ğülag-------------- Biçilen Otları Kuruması İçin Dizilen Ağaç
  Ğincik: Damak
  Ğinzili : Damak
  Ğizar: Bicki makinesi, buyuk testere
  Ğorğorina : Bir tür kuş
  Ğovroş : Kaya balığı
  Ğoy : Üvey, ğoyana
  Ğumeti : Bir tür sebze
  Ğarçi--------------Fasulyelerin Çıkması İçin Dikile Sırık
  Ğerğiz ------------- kavurmanın küçücük parçaları
  Ğerik---------------Büyük Kazma
  Ğoğol--------------- otlardan oluşan tozlar


  H
  Haböyle : Böyle
  Habu : Bu
  Habura : Burası
  Haçan (haçanki) : Mademki (Uygurca)
  Halaçı : Dolu
  Haloti : Balgam
  Hamlahus : Mısır
  Hane : Neredesin?
  Hapsi : Hamsi
  Hapsikoli : Bir tür hamsi yemeği
  Hamdospara : Böğürtlen
  Hapalamak : Karıştırmak
  Harçı : Sırık
  Harhali etmek : Kabuğundan ayırmak
  Hark : Ark
  Haşindi : Şimdi
  Haşlak : Olumsuz, aptal adam
  Haşli : Çok sıcak
  Haşuli : Ana malzemesi mısır unu olan bir türlü yemek
  Hatyaluk : Çöplük
  Havli : Havlu
  Havu : Şu
  Hayat : Giriş, hol
  Hayın : Çok şiddetli, iyi
  Hedik : Dallardan yapılan kar ayakkabısı
  Heleke: Ruhsal hastaliklarin iyilesmesi icin hocaya okutmaya gidilen bir yer
  Helepi : Kabak çekirdeği
  Hemayil: Üçgen yada dörtgen biçimli gümüş zincir kap
  Hemence : Bir çeşit bez çanta
  Hep : Hap
  Horkur--------------Halanın Kocası
  Hepli : Siyah üzümün kabuğu
  Hepten gitmek : Hasta olmak
  Herik : İnce ve uzun kazma
  Herişte : Ana melzemesi süt olan bir tür yemek
  Hesa Yesa Helesa : Bir ağırlığı veya kayığı çekerken birlik ve beraberliği sağlamak için söylenir
  Heseğten : Sahiden
  Hılça : Taneli taze mısır
  Hızan : Cimri
  Hirli : İyi değil.
  Hişir olmak : Değerini yitirecek kadar bollaşmak
  Hobur : Hortlak
  Hohol : Çöp, toz
  Hoholis (Hohol) : Karma karışık
  Hohori : Baykuş
  Hohovis etmek : Çömelerek oturma
  Hokelenmek : Öfkelenmek
  Hopeçi : Kurutulmuş suı kabağı
  Hopi : Tanesiz, olgunlaşmamış mısır koçanı
  Hosti : Kor
  Hoşeti : Kuru mısır yaprağı
  Hova(ya) gelmek: Hemen, acele gelmek.
  Hovini almak : Hevesini almak
  Hozan : Ot olmayan yer
  Hukelenmek : Çok kızmak
  Humra : Kan çıbanı, şiş
  Hutupis : Yolmak, Koparma
  Hutuli : Yavrum, evladım
  Hutumi : Gırtlak, boğaz
  Hüsyana : Aralık
  Horkurar------------Halanın Kocası

  I -İ
  İkamak : Yıkamak
  Ikılmak : Yıkılmak
  İlamur : Ihlamur
  İlan : Yılan
  İpranmak : Eskimek, yırtılmak
  İpratmak : Yırtmak, eskitmek
  Keregin--------------- Dayı Karısı

  İrize : Osmanlı Dönemi'nde Rize'nin adı
  İslemi : Büyük bakır güğüm
  İspinoz : Bir tür kuş
  İstavrit : Eylül
  İşlitavali : Hamsi pilavı
  İşmar etmek : Baş, kaş, göz ve elle işaret etmek
  Kiti Kuzu
 5. Suskun

  Suskun V.I.P Vip Üye

  Katılım:
  16 Mart 2009
  Mesajlar:
  23.446
  Beğenileri:
  102
  Ödül Puanları:
  5.480
  Yer:
  Türkiye
  K

  Ka :Yakınlık, sevgi ifade eden kelime sonuna gelen ek. Dayıka, Fatuka (Fatma), Aşuka (Ayse) gibi
  Kaçata : Alın
  Kaful : Dikenlik
  Kağle : Bit
  Kakaçi : Koyun pisliği
  Kaleçi : Boncuk
  Kalemidi: Iplik yapmaya yarayan bir tür alet
  Kambi : Taze çay filizi
  Kanaviça: Bir tür ince dokuma
  Kanci : Dilim
  Kandala : Tıpa, musluk
  Kapiluk İstemek : Gelin eve girmeden erkek tarfından bir şey istenmesi
  Kapoçi : Çıbanın su toplamış hali
  Karakış : Aralık
  Karamış: Kara yemiş
  Karkalaçi : Derelerin denize taşıdığı odun
  Karnali : El sepeti
  Kartof: Patates
  Kartuli : Baca kurumu
  Kasapetra : Sert toprak
  Kastaniça : Beyaz kabak
  Kataça : Alın
  Katatori : Kapı eşiği
  Katsafurç : Duman
  Katson : Koçan
  Kavara : Yellenmek
  Kavurinti : Turşu kavurması
  Kaybana : İstenmeyen bir şey
  Kebre : Gübre
  Kemane vurmak : Önem vermemek
  Kenef:: Hela, tuvalet
  Kerbeluk : Gübrelerin toplandığı yer
  Kehkür : Kepçe
  Kerbeluk : Gübrelik
  Kerezayı : Haziran
  Keşan : Başa sarılan peştamal
  Kevi : Sağlam
  Kevret : Yatak
  Kılavlamak : Aleti ince bilemek
  Kız çekmek : Kız kaçırmak
  Kindi : İkindi
  Kirkluk : Kırk yaşından sonra doğan çocuk
  Koça : Merediven basamağı, mantar, siğil
  Koçan :Çay alımyeri cüzdanı, şokalisi alınmamış mısır
  Koçira : Tutumlu kadın
  Kofi : Sağır kişi
  Kohlidi : Sümüklü böcek
  Koleti : Bir tür pide
  Kolistavra : Kertenkele
  Koliva : Suda pişmiş mısır
  Koma : Set
  Komar : Fundalık alanlarda yetişen bir tür ağaç
  Kompi : Patates
  Komri (kunduri) : İskemle
  Komsilamak : Dedikodusunu etmek
  Kondari: Sepet yapiminda kullanilan findik çubukları
  Kongoş Çarık : İneklerin diz derilerinden yapılan basit ve kaba bir ayakkabı
  Konişuk : Mukavele, konuşulan şey
  Kontra : Eskiden zenginlerin giyebildiği topuksuz bayan ayakkabısı
  Kopali : Çamaşır tokmağı
  Kopça : Düğme
  Kopeli : Evlilik dışı çocuk
  Korbakor : Sevilmeyen kişileri kınamak için kullanılır
  Korkata : Kalın öğütülmüş mısır unu
  Korkızan : Korkak
  Korop : Dam, baraka
  Koso : Kuluçkaya yatan tavuk
  Kot : Ölçü birimi, 5 kilo
  Kot kafa : Aptal
  Koti : Lahana gövdesi
  Kotila : Ense
  Kotori: Silindir biçimli kalın kaka
  Kovermek: Birakmak, koyuvermek
  Köz: Kor halindeki kucuk parça (ateşte)
  Kuka : İplik yumağı
  Kukari : Ucu çatallı değnek
  Kukuçi : Küçük, güzel, minyon tipli
  Kukula : Yün örme başlık
  Kukulaçi: Bir armut türü
  Kukuli : Sivri külah, dağ doruğu, tepe
  Kukuma kuşu: Guguk kuşu
  Kukuta : Çay tohumu
  Kulumika : Kılçığı çıkarılmış hamsi üzerine yumurta kırlarak yapılan yemek
  Kuma : Aynı erkekle evli kadınların birbirine göre adı
  Kumri : Tomurcuk, genç kız
  Kumuli : Yığın, tepe
  Kumuşi : Kestanenin dikenli dış kabuğu
  Kunci: Keten bitkisi kuru govdesi
  Kupas: Ters
  Kupli : Kurdeleyle boğaza takılan bir reşat altın değerinde ki altın süsü eşyası
  Kuplika : Hıçkırık
  Kupsi : Taze fasulyenin uçları
  Kurdeşen: Bir tur isilik hastaligi
  Kurna: Asbest su borusu
  Kuşluk zamani: Kuşların ötmeye başladığı sabah vakti
  Kurseli : Mısır fidanı gövdesi
  Kutali : Lahana vurmaya yarayan çamdan mikser.
  Kutalis : Yedek oyuncu (Yunanca)
  Kutni : İpekli veya pamuklu entari
  Kutuçi : Kuş gagası
  Kutuni : Mısırın danesiz gövdesi
  Kuvari : Ham incir, makat
  Kuviça / Kuvitsa : Küçük küfe
  Kuyis (ğarğaris) : Bağırmak çağırmak
  Kuzina : Daha çok ekmek ve yemek pişrmek amacıyla kullanılan bir tür soba
  Külünk : Ucu sivri kazma
  Küpbaş: Koca kafali
  Küspe: Bir cesit hayvan yemi

  L

  Lağus / Lazut: Mısır
  Lahmi /Lahmikoli: İneklere çeşitli yeşilliklerden pişirilerek verilen yemek
  Lahmi Kafa : Aptal
  Landara landara gezmek: Avare avare dolasmak
  Langona : Bir tür zararsız yılan yılan
  Lapara gibi adam : Ciddi olmayan, döneklik edebilen
  Lapi : Aptal
  Lekur : Uzun
  Lenger : Yayvan, kenarları geniş bakır sahan
  Lenguri : Uzun boylu, hantal adam
  Lepe: Sigara kutusu kağıtlarından oynanan oyunda tasin kağıda vurmasi
  Lezgi : Derbeder insan
  Likapa : Ormanda yetişen, siyah, ince taneli bir yemiş
  Likapi : Bir cins armut
  Likmen : Şişesiz yanan küçük idare lambası
  Limas etmek : Havanın yuymuşamasi
  Lina yapmak : Çamaşır asmak için ağaç germek
  Litropi : Yazın en sıcak zamanı 22 Temmuz
  Liver : Tabanca
  Livor : Yabani yemiş veren bir bitki
  Lobiya : Fasulye
  Loha : Kor ateş
  Longoş : Kaba herif
  Luluçi olmuş : Islanmış, suya doymuş
  Lumbika : El feneri
  Latkah-------------- Evlerin Önünde Çamaşır Vb Şeyleri Asmak İçin Çakılan Oval Ağaç

  M

  Mamuli : Diken meyvesi
  Minci : Çökelek
  Miti : Burun
  Mizmici : Çok titiz
  Mokol : Tarlada büyük ateş
  Moli: Pişen yemekte oluşan topak
  Momolika : Bir tür kır meyvesi
  Momoli : Böcek
  Mudara : Kalitesiz, sakat
  Muh : Çivi
  Muhlama : Mısır unu muhallebisi
  Muncur : Dudak
  Murmuris etmek : Fiskos etmek
  Muti: Yumusak huylu
  Merağaug(Likapa)(Ligarba)---------------- Bir Orman
  Meyvesi
  Meson Bağı--------------- Ahşap Evlerin En Kalın Yük
  Taşıyıcı Ağacı
  Mesur ------------------- İneklerin Yemeklerini Yediği Yer
  Minci--------------- Çokolek
  Mabeyin : Yan oda
  Malez : İneğe verilen yem
  Manca : Kazan yemekleri veya çorba
  Maran : Yaylalarda ve mezrada yazın kullanılan ahşap yığma tek katlı ev
  Maraz : Ruhi hastalık
  Marko : Erkek kedi
  Maroslamak : Fidelerin veya yaprakların solması
  Masti : Dişi kedi
  Matahcara : Tohumluk torbası
  Mavizer : Tüfek
  Megereme : Meğer
  Metika : Çelik çomak çubuğu
  Momoli : Böcek
  Moğ--------------------- Ot
  Moluş --------------- Ağacın Yapraklarını Ufalama
  Morkurar --------------Teyzenin Kocası
  Morkur-----------------Teyze

  N

  Nabedil olasın : Yok olasın
  Nacak : Et dogramaya yarar kucuk balta
  Nağmisa : Gelin
  Nanuris etmek : Ninni etmek
  Nasaka : Yeni yumurtlamaya başlayan tavuk
  Nayla : Serender
  Nemise : Güzel

  O - Ö

  Oğura gelmek :İneklerin cinsel istek duyması
  Ohtovi : Ekim
  Ola : Ulan
  Ondortli : Bir tür tabanca
  Orsidi : Yörede yetişen bir tür ağaç
  Ovalı : Erzurumlu, arka memleketli


  P

  Peçi : Cilt. "O paçi, o kızara peçilarun"
  Peçibaş : Kabakbaş, saçı dökülmüş
  Pepeçura : Üzümden yapılan muhalebi kıvamında tatlı
  Peşe kaçmak : Kızın erkeğe kaçması
  Peşuk : Beşik
  Petima : Toprak basamak
  Piçak : Bıçak
  Pif kokmak : Kötü kokmak
  Piftoli: Sevimli, yaramaz cocuk(şakalaşırken söylenir)
  Pitemi : Yarım metrelik bir ölçü birimi
  Pleki : Mısır ekmeği pişirmek işin kullanılan taş
  Podosi : Naylanın direğine konan ağaç tekerlek
  Pontul : Pantolon
  Pormo : Erken olgunlaşan sebze ve ekin
  Portağala: Yeni doğurmuş inek sütünden yapılır
  Pulama: Un karıştırılarak yapılan hayvan yemeği
  Puli : Civciv
  Pumburi : At sineği
  Purtuli : Kesik veya yırtık eski bez parçaları
  Paçğa -----------------Dağda Veya Meralarda Biçilen Çimenin Kurutulduğu Ev
  Paçi --------------------Kız
  Poçuş ----------------- Bebeğin Emeklemesi

  Paçariş etmek : Mani olmak, sıkıştırmak
  Paçi : Küçük kız. Büyük kızlara şaka için denir.
  Pafuli : Patlamış mısır. Güzel tombul kız
  Pağsa : Kulübe
  Palariş : Cin çarpması
  Pali : İneğin bağlandığı kazık, iskamle ayağı
  Paluze : Ana malzemesi süt olan bir tür tatlı
  Paluze gibi uşak: Yakışıklı, beyaz tenli erkek cocuk
  Pambuk : Pamuk
  Panti : İneğin ot yediği bölme
  Papur : Vapur
  Pardi : Çakal, sesi uğursuz sayılır
  Pasmanika : Patlamış mısır
  Pati : Küçük tahta, mezar patisi, kedi köpek ayağı
  Patiçi olmak : Yassılaşmak
  Patoma : Ahırdaki tahta döşeme
  Patos: Yassı, dümdüz
  Patoslamak: Dümdüz etmek, yassı hale getirmek
  Patuli patuli yağmak: Tane tane kar yağışı
  Peçare : Çit
  Por--------------------- Büyük Sinek

  R

  Rahna : Örümcek
  Rahna ketani : Orumcek agi
  Rohtiko : Vurma lahana içine mısır ekmeği doğranır ve bu şekilde ısıtılır. Tereyağı ile tatlandırılır.
  Roka : Mısırın kabuklu hali
  Rokopi : Mısır fidelerinin seyreltilmesi

  S
  Sahan : Bakır tabak
  Sami : Mısır yaprağından örülen ip
  Saruk : Sarık
  Sebi : Bebek
  Seftika : Pazıdan yapılan sirkeli turşu
  Seğiretmek : Firlayip koşmak
  Seke: Ahsap karyola
  Sepetbaş : İçi boş kafalı
  Sığna : Yara izi
  Sığran : Isırgan otu
  Sumari / sumarluk: Geç kalan. Son çocuk
  Sumsuk : Hayvanın çenesi
  Sumuş : Parmak boyunda ölçüm birimi
  Surtika : Küçük kuş
  Suser: Kilit
  Sutli : Bir çeşit sütlaç
  Sürecek :Yazı sürmek için kalem gibi yontulan sopa

  Ş


  Şelbet : Şerbet
  Şepidi : Bir tür sinek
  Şinakiça: Yaprakları oğuşturulduğunda köpüren bir tür otsu bitki
  Şokali : Mısır koçanı yaprakları
  Şurus etmek: Islık çalmak
  Şerat--------------------Minci`nin Artakalan Suyu
  Şib--------------------- Kabakların Veya Karpuzun Asması
  Şokal ------------------Mısırın Yaprakları
  Tağra-----------------Karadeniz`de Kullanılan Bir Tur Kesici Alet

  Şağnoma: Fazla güneş almayan, bitki yetişmeyen yer
  Şali: Salya ( cocuklar icin kullanilir)
  Şalaka: Ustu basi kirlenmis, temiz kalmayan çocuk
  Şaloti (haloti) : Ağızdan akan salya
  Şaravaz : Alttan delikli ahşap tekne, üzümün suyunun çıkarılmasında kullanılır
  Şarba : Eşarp
  Sacayak ------------ Yanan Ateşin Üstüne Konarak Onun Üstünde Kazan,Tencere Vb Şeylerin Isıtılması

  T
  Tağra : Ufak balta
  Tapuş----------------Toprağı Ufalama
  Tahra : Burnu kıvrık, sapı uzun küçük balta
  Taka : Küçük yelkenli
  Taktaka : Su ile çalışan bir çocuk oyuncağı. Çıkardığı sersten dolayı bu isim verilmiştir.
  Tami : Aynı bitkiden bir kaç tanesinin bir arada bulunması. Çay, fındık tamisi
  Taraba : Tahta perde
  Tarhuli : Tarla kenarlarında yetişen bir sebze
  Tatuli : Ayak
  Tavali : Ana malzemesi taze fasulye olan, kavrularak pişirilen bir tür yemek
  Tavara : Gece gelip insanların ağzına kapatan bir tür hayalet, beceriksiz adam
  Tavli : Şişman, semiz
  Temeçi : Kaburga kemiği
  Tentene : Dantel
  Tepes kupas : Tepe taklak
  Teretelli : Üzüm toplama sepeti
  Termaş : Yaramaz
  Terme : Yara
  Termoni : Pekmez, fasulye, korkoto ve mısırla birlikte pişirilen bir yemek
  Teşik: Yun eğirmeye yarayan bir tur çubuk
  Tiken : Diken
  Tikoça oyunu : Sek sek oyunu
  Tirmata : Ekmek kırıntısı
  Tohli : Yeni doğmuş erkek sığır
  Toli: Toprakta kucuk delikli cukur
  Toliye düşmek: Tuzağa düşmek
  Tomari : Yemeği yapılan bir tür yabani bitki
  Tomoni : Ot yığını
  Troni : Sallanan koltuk
  Turmuli : Ekmek kırıntısı

  U

  Uğrak : Uğranılan yer, durak
  Ula / Ola : Bir sesleniş şekli. Ula Hasan !
  Uskuçi : Taneleri alınmış mısır
  Usti Dönmek : Başı dönmek
  Uşak : Erkek çocuk
  Uya : Oya
  Uyma gitmek : Delikanlıya kaçmak
  Uzumayı : Kasım

  V

  Varangelen : Bir tür teleferik
  Varakula : Büyük çekiç
  Viça : Çalı
  Virka : Dişli kürek
  Vareg---------------- Küçük Tavuk
  Vehdik--------------- Zıplamak
  Vrasti : Kediye yemek verilen çanak
  Vu : Şaşırma ifadesi
  Vurzula vurmak: Felç gelmek (beddua edilirken soylenir) Vurzula vursun suratuna..!

  Y

  Yaba: Ya bak. (Bak ne oldu !)
  Yane : Ne sandın?
  Yalağuz : Yalnız
  Yamsilama : Taklit etme
  Yangaz : Yaramaz
  Yaşik : Kasa
  Yaşmak: Bir tur kenari suslu bas ortusu
  Yegi: Eskiden alinan baslik (parasi)
  Yeni Yetne : Genç, delikanlı
  Yenlik : Hafif
  Yeniyıl : Ocak
  Yirmak : Irmak
  Yolluk : Kilim
  Yukisi gelmek : Uykusu gelmek
  Yuklamak: Uyumak
  Yükli : Gebe kadın

  Z

  Zatiberi : Zaten, eskiden beri
  Zibarmak: Şimarmak
  Zibartmak: Fena halde, vucudu kizarincaya kadar dovmek (cocuklar icin soylenir)
  Zımilaçi : Sık dikenlik.
  Zoli : Kemiğin içindeki kemik iliği
  Zotozot : İnadım inat
  Zuzuli : Üzüm tanesi

Sayfayı Paylaş