19 Mayıs - Tören Konuşma Metinleri

Konusu 'Belirli Gün Ve Haftalar - Yazılar' forumundadır ve YoRuMSuZ tarafından 20 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  21.124
  Beğenileri:
  1.770
  Ödül Puanları:
  8.080
  Cinsiyet:
  Bay
  Konuşmalar alıntı olup, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde kullanılabilecek şekilde küçük değişiklikler yapılmıştır....

  * * * * * * * * * *​

  19 Mayıs Konuşması - 1

  Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan başlattığı özgürlük hareketi, tüm yurda yayılmış, milletimizin azim ve cesaretle tekyürek olarak giriştiği milli mücadele sonucunda zaferle taçlandırılmıştır.

  Milli Mücadelenin başlangıcı olan bu anlamlı gün, Türk Gençliğine bayram olarak armağan edilmiştir. Atalarımız bu milletin geçmişi ise gençlikte geleceğidir. Gençlere değer veren, onları en iyi şekilde yetiştirerek, kişilikli ve özverili kuşaklar olarak yarınlara hazırlayan milletler, geleceğe huzur ve güvenle bakabilirler.

  Gençlerimize düşen en büyük görev ise; bu kutsal vatan topraklarını tertemiz bir şekilde gelecek nesillere teslim etmektir. Vatan, bizlere emanet edilmiş paha biçilmez bir hazinemizdir. Bu emaneti bütün güzellikleriyle, milli ve manevi zenginlikleriyle gelecek kuşaklara teslim etmek tüm gençlerimizin en başta gelen görev ve sorumluluğudur.

  Büyük Türk Milletinin bağımsızlığı için millet ve toprak bütünlüğüne el uzatanlara karşı direniş ve şahlanışının 92. yıl dönümünde, atalarının Türk gençliğine güvenmekle ne kadar haklı olduğunu ortaya koyan temiz, çalışkan, dürüst ve gerekirse vatan ve milleti uğruna canından dahi vazgeçebilecek kadar vatansever ve onurlu Türk Gençliğinin ve Büyük Türk Milleti'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyoruz.
 2. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  21.124
  Beğenileri:
  1.770
  Ödül Puanları:
  8.080
  Cinsiyet:
  Bay
  CUMHURİYETİMİZİN EMANETÇİSİ GENÇLERİMİZDİR

  Mustafa Kemal Atatürk ve vatansever arkadaşlarının, Türk milletinin kudret ve kuvvetine dayanarak, kendi kararlarını kendisinin vereceği tam bağımsız bir devlet için yola çıkışlarının 92. yıldönümünün haklı gururunu yaşamaktayız.

  Türk Milletinin var olma mücadelesi açısından büyük önem taşıyan 19 Mayıs 1919 tarihi, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturmuştur. Büyük Önder Atatürk'ün bu tarihi Türk gençliğine armağan etmesi de bu bakımdan büyük anlam taşımaktadır. Güçlü ve modern bir Türkiye idealini yaşatarak geleceğe taşıyacak olanlar, Cumhuriyetimizin emanetçisi gençlerimizdir. Dünyaya açık, eğitimde, bilimde, sanatta, siyasette ve sporda küresel ölçülerde rekabet gücüne sahip gençlerimiz, gelişme ve kalkınma çabalarımıza büyük katkı sağlayacak, demokrasi ve özgürlük standardımızı geliştirecektir. Onların yüzlerindeki ışıkta, gözlerindeki pırıltıda her geçen gün daha da güçlenen Türkiye'mizin aydınlık geleceğini görüyor, gençlerimize güveniyoruz. Unutmamalıyız ki; ancak gençlerine güvenen, gençlerini en iyi şekilde yetiştiren milletler gelecekte de var olabilirler.

  Bu nedenle geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizi, yarınlara en iyi şekilde hazırlama, Türk Milleti ve vatanımız için en iyi faaliyetleri yapma bilincini verme gayreti içerisinde olmalıyız. Türk gençliğine olan inancını ve güvenini her fırsatta dile getiren Büyük Önder Atatürk'ün bu takdirini en üst seviyede tutmak; bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletini geleceğe taşıyacak olan gençlerimize nitelikli eğitim yanında milletimize ve vatanımıza yararlı olma bilincini vermek, hepimizin en önemli görevleri arasındadır. Bu bağlamda, Türk Ulusu'nun bağımsız ve özgür yaşama kararlılığının bir göstergesi olan Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyor; 19 Mayıs coşkusunun, gururunun hiç eksilmemesi ve nice 19 Mayıslara taşınması dileklerimle Atatürk'ü, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz.
 3. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  21.124
  Beğenileri:
  1.770
  Ödül Puanları:
  8.080
  Cinsiyet:
  Bay
  Bu yıl, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 92. yılını kutluyoruz. Türk Milleti, binlerce yıla dayanan tarihi boyunca pek çok medeniyetler kurmuş, büyük zafer ve başarılar kazanmıştır. Türk Milleti, bu başarılı geçmişinin yanı sıra çok büyük sıkıntılarla da karşı karşıya kalmıştır.

  Milli Mücadele de, bundan tam 92 yıl önce Türk milletinin sıkıntılı yıllarında verilmiştir. Türk milleti azim ve kararlılığını top yekun ortaya koymuştur. 19 Mayıs 1919 Türk Milleti'nin yeniden doğuşunun başlangıç günüdür. Bu nedenle, bizler için çok büyük anlam ve önemi vardır.

  Ülkenin içinde bulunduğu durumun bir yazgı olmadığını düşünen ve "Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına" inanan Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, Samsun'dan kutlu bir mücadele başlatarak bütün ülkeye ve insanlarımıza yayılmasını sağlamıştır.

  Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türklüğün kurtuluşu ve vatanın selameti için başlatmış olduğu hareket, milletimizin sönmek üzere olan umutlarını canlandırmış ve herkesin bir ülkü etrafında toplanmasını sağlamıştır.

  Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, muasır medeniyetler seviyesini aşmanın yolunun gençliğimizin büyük ülkülerle yetişmesinden geçtiğini görmüş ve ülkemizin geleceğini Türk gençliğine emanet etmiştir.

  Yetmemiş, üniversite öğrencilerini 92 yıl sonra bugün bu kadar varlık içinde yurtsuz bırakmışlar. O da yetmemiş, sınavlarda şifre yapmışlar. Gençlerimizin bu bayram da pek çok sorununu çözüme kavuşturmamışlar. İktidar partisi sözde değil, özde gençlerimizin sorunlarına eğilmelidir.

  Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur.

  Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, 19 Mayıs'ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti siz sevgili gençlerimize emanettir.

  Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin ve gençlerimizin bayramını kutluyor, gazilerimizi ve şehitlerimizi şükranla, minnetle ve rahmetle anıyoruz.
 4. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  21.124
  Beğenileri:
  1.770
  Ödül Puanları:
  8.080
  Cinsiyet:
  Bay
  19 Mayıs 2011 Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ülkü arkadaşlarının, Samsun'a çıkarak kurtuluş mücadelesini başlatmalarının üzerinden 92 uzun yıl geçmiştir.

  Azametli bu ruhu sonuna kadar muhafaza edeceğimizden ve milli birliğimize yönelen her türlü tehdide karşı, Samsun'a çıkan iradenin sahip olduğu inançla cevap vereceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır.

  Bu anlamlı tarihin yıl dönümü, aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak da kutlanmaktadır.

  Geleceğimizin güvencesi sevgili gençlerimizin, dünün muhterem hadiselerini iyi öğrenerek, onlardan sonuçlar çıkarmaları çok önemlidir.

  Millet olarak nereden gelip nereye gittiğimiz konusunda kafalardaki berraklık, kökeni geçmişe dayanan sorunlar karşısındaki milli tutum, ‘geleceğin Türkiye'sine ben nasıl katkı sağlarım' kaygısı ve ecdadımızın hürmetle yâd edilmesi gençlerimizin başlıca sorumlulukları arasındadır.

  Bunun yanı sıra, yarının yetişkinleri olan gençlerimize; mutlu, huzurlu ve donanımlı olmaları için her türlü desteğin verilmesi, iyi yetişmeleri konusunda önlerine çıkan sorunların giderilmesi hepimizin görevi olmalıdır.

  19 Mayıs 1919'un bu çok özel yıldönümünde, milletimizin ve değerli gençlerimizin bayramını içtenlikle kutluyoruz.

  Samsun'dan başlattıkları kurtuluş mücadelesiyle, bizlere kutsal bir vatan emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli kahramanlara Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyor, aziz hatıralarını şükran, minnet'le anıyoruz.
 5. YoRuMSuZ

  YoRuMSuZ Biz işimize bakalım!

  Katılım:
  7 Haziran 2006
  Mesajlar:
  21.124
  Beğenileri:
  1.770
  Ödül Puanları:
  8.080
  Cinsiyet:
  Bay
  19 Mayıs 1919 Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkışı ile büyük Türk Milletinin şaha kalkışının 91'inci yılını şerefle, şanla, gururla kutluyoruz. Bütün umutların tükenmeye yüz tuttuğu bir dönemde, Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ya İstiklal! Ya ölüm' diyerek, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizi başlattığı o muhteşem tarih 19 Mayıs 1919'dur. Mustafa Kemal'in Samsun'da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu'da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 91'inci yıl dönümü.

  Türk Milletinin kendi makus talihini tersine döndürmeye başladığı, esarete hayır dediği, kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırdığı ve ilerde mazlum milletlere örnek olacak büyük mücadelenin başlangıcı 19 Mayıs 1919'dur.
  Büyük Önderin 'En Büyük Eserim' diye nitelendirdiği Cumhuriyetimizi emanet ettiği sevgili gençler 19 Mayıs; Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır.
  19 Mayıs, sadece Türk milli kurtuluş hareketinin başlangıcı değil, yeni Türk devletinin de çağdaş değerlerle milletler ailesi içerisinde yerini almasının adıdır.

  “Sizler yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz. Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar” diyor Atatürk. Ne kadar övünsek azdır. Ancak bize bırakılan, şehitlerimizin kanı ile sulanmış bu aziz vatan toprağını, gelecek nesillere güvenli ve gelişmiş bir ülke olarak bırakmak da boynumuzun borcudur. Bu da hepimizin çok çalışması ile mümkün olabilir.

  Çok yakın bir gelecekte ülkeyi sizler yöneteceksiniz. Türkiye Cumhuriyetini Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız. Ay yıldızlı bayrağımızın altında sevgi, saygı, hoşgörü, birlik ve bütünlük içinde yaşamak, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetini ilelebet yaşatmak en büyük hedefiniz olmalıdır. Hiçbir şey sizleri bu hedeften alıkoymamalıdır.

  Bu duygu ve düşüncelerle ;Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla yad ederken; tüm Türk halkının 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Sayfayı Paylaş